Kazada Karşı Tarafın Trafik Sigortası Olmaması Durumunda Neler Yapılmalı?

Karşı tarafın trafik sigortası yoksa ne olur? Bir kaza gerçekleştiğinde karşı tarafın trafik sigortası yoksa neler yapılmalı? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Karşı tarafın trafik sigortası yoksa, kaza da ortaya çıkan hasar masraflarının ödenmesi konusu, araç sahipleri açısından oldukça önemli. Trafik sigortası, karşı tarafın zararını karşılayan bir güvence olması nedeniyle, kazaya karışan iki tarafında zorunlu trafik sigortası yaptırması hasarların karşılanması açısından gerekli. Biz de bu sebeple kaza sırasında karşı tarafın trafik sigortası yoksa neler yapılacağına dair yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Karşı Tarafın Trafik Sigortası Yoksa Neler Yapılmalı?

Zorunlu trafik sigortası zorunluluğa tabi tutulmuş olsa da ne yazık ki hala gereksiz olduğunu, hatta önemsiz olduğunu düşünenler yok değil. Ancak olası hasar, kaza anında ne kadar önemli olduğunu can sıkıcı bir şekilde anlıyoruz.

Maddi hasarlı trafik kazası yaşanması halinde, kazaya karışan taraflar arasında anlaşarak maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı düzenleyerek anlaşabilir. Genellikle de kaza anında yaygın olan bir uygulamadır.

Trafik yasası ile bu hüküm yasallaştırılmış ancak bazı durumlar için istisnalar da getirilmiştir. Bu istisnalarda taraflar anlaşsa, kaza tespit tutanağı düzenlense de bir hükmü olmayacaktır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

İstisnalardan haberdar olmak; olası kaza ihtimalleri için sizi koruyacak, can sıkıcı bir süreç yaşamanıza engel olacaktır. Eğer kazaya karışan araçlardan bir ya da birkaçının zorunlu trafik sigortası yaptırılmamış ya da yenilenmemişse kazada tarafların anlaşması bir şey ifade etmeyecektir.

Kazaya karışan araçlardan birinin yani sizin açınızdan karşı tarafın trafik sigortası yoksa; mutlaka trafik polisi çağrılacak ve zabıt tutması beklenecektir. Kaza anında ve sonrasında karşı araçta ya da üçüncü kişilerde maddi zararlar olabilir, zorunlu trafik sigortası bu zararları güvence altına almaktadır.

Kazaya karışan aracın zorunlu trafik sigortası yoksa ne yapılacak? Karşı taraf zararlarını nasıl telafi edebilecek?

Bu durumlarla karşılaşılması halinde mağdur olmamak için yapılacak en akıllıca adım kasko poliçesi edinmek olacaktır. Böyle durumlarda en azından haklı taraf, kazaya sebebiyet olan tarafla uğraşmak zorunda kalmayacaktır ve hasarını rahatça karşılayacaktır.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin, Bütçenizi Güvenceye Alın!

Kasko sigortası teklifi alarak, en uygun kasko fiyatlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu sayede aracınızı ve bütçenizi kaza risklerine karşı koruyabilir, yüksek maliyetli hasarlara katlanmak zorunda kalmazsınız.

Zorunlu trafik sigortası yaptırarak ise hem trafik sigortası yaptırmama cezasını ödemez, hem de karşı tarafa vereceğiniz zararları trafik sigortası poliçenizden karşılayabilirsiniz. Trafik sigortası fiyatları için teklif alın, karşılaştırma yaparak bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun poliçeye 2 dakikada ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımız aracılığıyla sigorta sahibi olun.

Müşteri Yorumları