Kaza Tespit Tutanağı

2007 yılında yayınlanan genelge ile, yaşanan maddi hasarlı trafik kazalarında yani trafik kazasında eğer maddi bir hasar oluşmuşsa maddi hasarlı kaza tespit tutanağı doldurulmalıdır.

Kaza geçiren tarafların kazanın oluş şeklini düzenlenecek olan kaza tespit tutanağı ile kayıt altına almaları gerekmektedir. Kazada her iki tarafın da kaza tespit tutanağını kendi dillerinden kazayı anlatmaları sonraki sigorta işlemleri için büyük önem taşımaktadır.  

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kaza Tespit Tutanağında İstenen Belgeler

Trafik kazalarının tarafları, karşı tarafın Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi veya kendi araçlarının kasko sigortasını düzenleyen sigorta şirketine kaza tespit tutanağında istenen belgeler ile başvurmaları gerekmektedir:

  • Poliçe fotokopisi,
  • Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı,
  • Varsa kaza yerine çekilmiş fotoğraflar,
  • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi.

 

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Aşağıdaki kaza tespit tutanağı örneği üzerinde de görüldüğü şekilde kazanın nasıl olduğu çizilerek de anlatılmalıdır, hatta imkan varsa fotoğrafları da çekilmelidir. Ayrıca her iki sürücü de trafik kazasını kendi bakış açıları ile anlatmalıdır.

Kaza tespit tutanağı örneğinde görüldüğü gibi sürücü, araç sigortasına ait bilgiler her iki araç için ayrı ayrı ve eksiksiz olarak doldurulmalı ve mutlaka imzalanmalıdır. İmzalanmayan kaza tespit tutanakları kabul edilmemektedir. Kaza tespit tutanağı iki nüsha olarak hazırlanmalıdır. 

Kaza Tespit Tutanağı İçin Tıklayın

Kaza Tespit Tutanağı Örneği için Tıklayın

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama İçin Tıklayın

 

Kaza Tespit Tutanağı ile ilgili Merak Edilenler

 

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Maddi hasarlı trafik kazalarında, durumun kayıt alınması için kazaya karışan taraflarca ortak olarak bir kaza tespit tutanağı hazırlanması gerekmektedir. Sigorta işlemleri için de önem taşıyan bu tutanakta kazaya dahil olan her iki tarafından da görüşlerinin yazılı beyanı şarttır. Kaza tespit tutanağının nasıl dorduruculacağı ile ilgili daha detaylı bilgiyi "Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?" başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz. 

 

Hangi Durumlarda Kaza Tespit Tutanağı Tutulmaz?

Maddi hasarlı trafik kazalarında kaza tespit tutanağı mutlaka tutulmalıdır. Ancak bazı özel durumlarda maddi hazarlı kaza tespit tutanağı doldurulamamaktadır. Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağının doldurulamayacağı durumları "Kaza Tespit Tutanağı" başlıklı içeriğimizden öğrenebilirsiniz. 

 

Hasarda İstenen Belgeler Nelerdir?

Tazminatın kısa sürede ödenebilmesi için hasar ile ilgili belgelerin sigorta şirketine ya da ekspere doğrudan ulaştırılması gerekir. Trafik kazası so

Benzer İçerikler