Kaza Tespit Tutanağı Nedir, Nasıl Doldurulur?

Kaza tespit tutanağı, trafikte en az iki aracın maddi hasarlı bir kaza yapmaları üzerine tarafların anlaşarak düzenledikleri tutanak olarak tanımlanabilir. Kaza tutanağı için kazada maddi hasarın oluşması şarttır. Kaza geçiren tarafların kazanın oluş şeklini düzenlenecek olan kaza tespit tutanağı ile kayıt altına almaları gerekmektedir. Her iki tarafın da kazayı kendi açılarından kaza tespit tutanağına geçirmeleri, sonraki sigorta işlemleri için büyük önem taşımaktadır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Kaza Tespit Tutanağında İstenen Belgeler

Trafik kazalarının tarafları, karşı tarafın Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi veya kendi araçlarının kasko sigortasını düzenleyen sigorta şirketine kaza tutanağında istenen belgeler ile başvurmaları gerekmektedir:

  • Poliçe fotokopisi,
  • Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı,
  • Varsa kaza yerine çekilmiş fotoğraflar,
  • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Kaza Tespit Tutanağı Nedir, Nasıl Doldurulur?Aşağıdaki kaza tutanağı örneği üzerinde de görüldüğü şekilde kazanın nasıl olduğu çizilerek de anlatılmalıdır, hatta imkan varsa fotoğrafları da çekilmelidir. Ayrıca her iki sürücü de trafik kazasını kendi bakış açıları ile anlatmalıdır.

Kaza tutanağı örneğinde görüldüğü gibi sürücü, araç sigortasına ait bilgiler her iki araç için ayrı ayrı ve eksiksiz olarak doldurulmalı ve mutlaka imzalanmalıdır. İmzalanmayan kaza tutanakları kabul edilmemektedir. Kaza tutanağı iki nüsha olarak hazırlanmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağı İçin Tıklayın

Kaza Tespit Tutanağı Örneği için Tıklayın

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama İçin Tıklayın

Kaza Tespit Tutanağı ile ilgili Merak Edilenler

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Maddi hasarlı trafik kazalarında, durumun kayıt alınması için kazaya karışan taraflarca ortak olarak bir kaza tutanağı hazırlanması gerekmektedir. Sigorta işlemleri için de önem taşıyan bu tutanakta kazaya dahil olan her iki tarafından da görüşlerinin yazılı beyanı şarttır. Kaza tutanağının nasıl doldurulacağı ile ilgili daha detaylı bilgiyi “Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?” başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Kaza Tespit Tutanağı Tutulmaz?

Maddi hasarlı trafik kazalarında kaza tutanağı mutlaka tutulmalıdır. Ancak bazı özel durumlarda maddi hasarlı kaza tutanağı doldurulmamaktadır. Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağının doldurulamayacağı durumları “Kaza Tespit Tutanağı” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hasarda İstenen Belgeler Nelerdir?

Tazminatın kısa sürede ödenebilmesi için hasar ile ilgili belgelerin sigorta şirketine ya da ekspere doğrudan ulaştırılması gerekir.

Oto kaza sigortalarında hasarda istenen belgeler:

• Poliçe aslı veya fotokopisi,
• Poliçe prim makbuzu,
• Trafik kazası tespit tutanağı (kaza zaptı),
• Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı,
• Alkol raporu,
• Ruhsat fotokopisi,
• Ehliyet fotokopisi.

Kasko sigortalarında hasarda istenen belgeler:

• Beyan,
• Hasarlı aracın fotoğrafı,
• Varsa, yük irsaliyesi.

Trafik kazalarında hem maddi hem manevi sıkıntıları azaltmak için zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmak çok önemlidir. Trafik sigortası karşı tarafı ve üçüncü kişileri korurken, kasko sizi güvence altına alır. Araç sigortalarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin! Sigortam.net’ten zorunlu trafik ve kasko tekliflerini en uygun fiyatlarla karşılaştırın, birçok sigorta şirketi arasından kendinize en uygun poliçeyi satın alın. Üstelik internet üzerinden sadece 2 dakika da araç sigortanızı yaptırabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’mızdan yardım alabilirsiniz.

 

 

 

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL