Kaza Anında Trafik Sigortası Yoksa Hangi Yaptırımlar Uygulanır?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

kaza anında trafik sigortası yoksa ne olur

Trafik kazaları, sürücüleri bekleyen en önemli tehlikelerin başında yer alır. Trafik kazasında yaşanabilecek maddi kayıpları engellemenin en etkili yolu ise kasko ve zorunlu trafik sigortası yaptırmaktır. Pek çok sürücü, dahil oldukları kazanın yol açtığı araç hasarlarının ve bedensel zararların masraflarını sigortaları sayesinde kolayca karşılar ve böylece yüksek bir maddi yükümlülük altına girmekten kurtulur.

Farklı teminat ve kapsamlarıyla son derece geniş bir güvence sunan sigortalar, poliçede belirtilmesi durumunda yol yardım hizmetlerinden ve hukuki desteklerden de kolayca yararlanabilmeni sağlar. Bu sebeple de tüm sürücülerin araç sigortalarını asla ihmal etmemelerinde ve günü dolan sigortaları derhal yenilemelerinde büyük yarar bulunur. Peki trafik sigortası olmayan aracın kazaya karışması durumunda neler yaşanır? Bu sorunun yanıtını, aşağıda bulabilirsin. Dilersen sonrasında kaza sonrası işlemler hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Kaza Anında Trafik Sigortası Yoksa Ne Olur?

Trafik sigortası, yasalar aracılığıyla zorunlu tutulan bir işlemdir ve bu sebeple de tüm araç sahiplerinin motorlu taşıtlarını yasalarda belirtildiği koşullarla sigorta ettirmesi gerekir. Otomobillerin sigortasız bir şekilde trafiğe çıkmaları, herhangi bir kaza durumundan bağımsız olarak yasaktır ve cezaya tabidir. Trafiğe sigortasız şekilde çıkan araçların sahiplerine, denetlemelere yakalanmaları durumunda çeşitli cezalar verilir. Bu cezalar, aracın sigortasız geçirdiği süreye göre değişiklik gösterir. En yaygın verilen ceza, para cezasıdır. Aracın sigortası biteli çok uzun süre olmuşsa, el koyma ve trafikten men etme gibi uygulamalar da tercih edilebilir. Araca el konulması durumunda çekici ve otopark masrafları da araç sahibi tarafından ödenir. Trafik sigortası biten ve henüz yenilenmeyen araçların sahipleri ise trafik sigortası gecikme cezası ödemek durumunda kalabilir.

Trafik sigortası olmadan kaza yapmak ise çok daha ciddi sonuçlar doğurabilen bir durumdur. Bu noktada sigortasız araçla kaza yapan sürücü, çeşitli sorunlarla karşılaşır. Bunlardan ilki, kaza sonucunda kendi aracında ve sağlığında doğacak masrafların herhangi bir sigorta şirketi tarafından karşılanmamasıdır. Kazanın boyutuna göre aracında ciddi hasarlar oluşabilir ve son derece yüksek meblağlar ödemek zorunda kalabilirsin. Geçerli bir sigortanın olmaması, yol yardım hizmetlerinin, tamirat sürecinin, ikame araç işlemlerinin tümünü cebinden karşılamana yol açabilir. Kazada yaralanman durumunda, tedavi masraflarını da üstlenmen gerekir. Ayrıca kazadan dolayı oluşabilecek hukuki sorumluluklarının maddi bedelleri de yine tarafından tahsil edilir.

Eğer karşı tarafın kasko sigortası bulunuyorsa ve kazada kusurlu bulunursan, aracınıa yol açtığınız zarar, karşı tarafın kaskosu tarafından karşılanır. Bir diğer ifadeyle, kazaya karıştığı anda sigortası bulunan aracın sahibi, sigorta şirketleri tarafından korunur ve herhangi bir maddi kayıp yaşaması söz konusu olmaz. Trafik sigortasına sahip olmayan araç sürücüsü ise kazada kusurlu bulunması durumunda, sigorta şirketinin karşı araç için yaptığı ödemeyi tazmin etmekle yükümlü tutulabilir. Karşı tarafın kaskosunu yapan sigorta şirketi, yaptığı harcamaları kazaya sebebiyet veren sigortasız araç sahibinden talep edebilir. Bu durumda, sigortasız şekilde kazaya karışan kişiler, kendi masrafları haricinde karşı tarafın masraflarını da ödemek zorunda kalır.

Kazaya karışan karşı tarafın sigortası yoksa, bu durumda her iki taraf da kendi masraflarını ödemek mecburiyetinde kalır. Ancak bu durum, arada uzman değerlendirmesi yapacak herhangi bir sigorta kuruluşu bulunmadığı için çoğunlukla şiddetli anlaşmazlıklara ve hukuk mücadelesine dönüşür. Her iki tarafın da uğradığı zararı karşı tarafın tazmin etmesini istemesi, önemli bir anlaşmazlığa yol açar ve bu problem sonucunda uzun bir mahkeme sürecinin yaşanma ihtimali son derece yüksektir. Davayı kaybeden taraf, karşı tarafın mahkeme masraflarını da üstleneceği için sigortasız kazaya karışmak, bu açıdan da ağır bir bedel ödemene yol açabilir.

Güvence Hesabı Nedir, Ne İşe Yarar?

Kazaya karışan sigortasız araçların yol açtığı bedensel zararlar, kimi zaman son derece masraflı bir tedavi süreci gerektirebilir ve kusur sigortasız tarafta olsa bile bu kişinin ödeme yapmaya yanaşmaması ya da ödeme yapacak imkânının bulunmaması, ciddi sağlık sorunları yaşamana sebep olabilir. Eğer sigortasız bir araç kaza yapmana yol açarsa ve bedensel zarar görürsen, “Güvence Hesabı” da isteyebilirsin. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri bünyesinde kurulan “Güvence Hesabı”, sigortasız şekilde kaza yapan sürücülerin diğer sürücüleri mağdur etmesinin önüne geçme amacı taşır. Zarar gören tarafın, sağlık masraflarını karşılamak amacıyla oluşturulan “Güvence Hesabı”, zarara sebebiyet veren aracın tespit edilemediği durumlarda da devreye girer.

“Güvence Hesabı”na başvurma şartları şunlardır;

  • Kazaya sebebiyet veren aracın geçerli ve güncel bir sigortasının bulunmaması,
  • Çarpma ve kaçma vakaları gibi tespit edilemeyen trafik kazaları sonucunda yaşanan yaralanma ve ölüm vakaları,
  • Kazanın çalıntı bir araçla gerçekleştirilmiş olması,
  • Trafik sigortası yapan şirketin iflas etmiş bulunması.
  • “Güvence Hesabı”, yalnızca bedeni zararlar konusunda geçerlidir ve kusursuz tarafın aracında oluşabilecek maddi hasarları karşılamaz. Eğer kusursuz olan taraf, yaşadığı kaza sonucunda sakat kalır ve iş göremez hâle gelirse, “Güvence Hesabı” tarafından o kişiye destek amaçlı sakatlık tazminatı ödenir. Kaza sonucunda kusursuz tarafın vefat etmesi durumunda ise ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu ailesine ve yakınlarına destekten yoksun kalma tazminatı verilir.

Poliçe Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Trafik kazalarına sigortasız bir şekilde yakalanan pek çok sürücü, bu problemi mevcut sigortasını günü dolduğu hâlde yenilemediği için yaşar. Bu sebeple de poliçe yenileme işlemlerine önem vermen ve sigorta süren dolmadan yeni poliçeni imzalaman son derece önemlidir. Poliçe yenileme süreci, son derece basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Sigorta temsilcinizle görüşerek istediğin teminatları belirtebilir ve size özel teklif alabilir, sana sunulan trafik sigortası poliçeleri arasından en avantajlı olanı seçebilir ve yeni sigortanı kolayca başlatabilirsin.

Poliçeni yenileyerek aracının rutin muayene işlemlerini rahatça gerçekleştirebilir, trafik denetimlerinden sorunsuz bir şekilde geçebilirsin. Bu sayede olası bir kazaya karışma durumunda sigortanın sana sunacağı avantajlardan yararlanabilirsin. Dilersen zorunlu trafik sigortanı kasko ile tamamlayabilir ve böylece kaza durumunda hem kendi aracının hem de karşı tarafın masraflarını sigortan aracılığıyla karşılayabilirsin. Sigorta poliçene bağlı olarak yol yardım, ikame araç, konaklama, sağlık hizmeti gibi imkânlardan da yararlanabilir ve yaşamını kolaylaştırabilirsin. Trafik sigortası yaptırarak trafik cezaları ile karşılaşma riskini azaltabilir, ayrıca aracının çekilmesi ve trafikten menedilmesi gibi risklerden de kurtulabilirsin. Poliçe yenileme işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Eğer sen de en uygun trafik sigortası seçenekleriyle hemen tanışmak ve sana özel avantajlardan yararlanmak istiyorsan, Sigortam.net tarafından sana sunulan tekliflere hemen göz atabilirsin. Birbirinden cazip trafik ve kasko sigortası seçenekleri arasından dilediğini seçebilir, böylece pek çok olumsuz duruma karşı kendini güvence altına alabilirsin. Aracında beklenmedik hasarlar oluştuğunda zararını sigortan aracılığıyla karşılayabilir, kaza sonucu oluşabilecek yaralanmalarını tedavi masraflarını sigorta şirketinden tazmin edebilirsin.Sigortam.net’ten poliçe almak ve yenilemek ise son derece kolay! Dilersen internetten teklif alarak satın alma sürecini hemen başlatabilir, dilersen 444 24 00 numaralı “Sigorta Destek Hattı”nı arayabilirsin. 7/24 hizmet veren “Sigorta Destek Hattı” ile tüm işlemlerini kolayca gerçekleştirebilir ve beklenmedik kazaların canını sıkmasını önleyebilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.