Kaza Anında Trafik Sigortası Yoksa Hangi Yaptırımlar Uygulanır?

Trafik kazaları, sürücüleri bekleyen en önemli tehlikelerin başında yer alır. Trafik kazasında yaşanabilecek maddi kayıpları engellemenin en etkili yolu ise kasko ve zorunlu trafik sigortası yaptırmaktır. Pek çok sürücü, dahil oldukları kazanın yol açtığı araç hasarlarının ve bedensel zararların masraflarını sigortaları sayesinde kolayca karşılar ve böylece yüksek bir maddi yükümlülük altına girmekten kurtulur. Farklı teminat ve kapsamlarıyla size son derece geniş bir güvence sunan sigortalar, poliçede belirtilmesi durumunda yol yardım hizmetlerinden ve hukuki desteklerden de kolayca yararlanabilmenizi sağlar. Bu sebeple de tüm sürücülerin araç sigortalarını asla ihmal etmemelerinde ve günü dolan sigortaları derhal yenilemelerinde büyük yarar bulunur. Peki trafik sigortası olmayan aracın kazaya karışması durumunda neler yaşanır? Bu sorunun yanıtını, aşağıda bulabilirsiniz. 

Kaza Anında Trafik Sigortası Yoksa Ne Olur?

Trafik sigortası, yasalar aracılığıyla zorunlu tutulan bir işlemdir ve bu sebeple de tüm araç sahiplerinin motorlu taşıtlarını yasalarda belirtildiği koşullarla sigorta ettirmesi gerekir. Otomobillerin sigortasız bir şekilde trafiğe çıkmaları, herhangi bir kaza durumundan bağımsız olarak yasaktır ve cezaya tabidir. Trafiğe sigortasız şekilde çıkan araçların sahiplerine, denetlemelere yakalanmaları durumunda çeşitli cezalar verilir. Bu cezalar, aracın sigortasız geçirdiği süreye göre değişiklik gösterir. En yaygın verilen ceza, para cezasıdır. Aracın sigortası biteli çok uzun süre olmuşsa, el koyma ve trafikten men etme gibi uygulamalar da tercih edilebilir. Araca el konulması durumunda çekici ve otopark masrafları da araç sahibi tarafından ödenir. Trafik sigortası biten ve henüz yenilenmeyen araçların sahipleri ise trafik sigortası gecikme cezası ödemek durumunda kalabilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Trafik sigortası olmadan kaza yapmak ise çok daha ciddi sonuçlar doğurabilen bir durumdur. Bu noktada sigortasız araçla kaza yapan sürücü, çeşitli sorunlarla karşılaşır. Bunlardan ilki, kaza sonucunda kendi aracınızda ve sağlığınızda doğacak masrafların herhangi bir sigorta şirketi tarafından karşılanmamasıdır. Kazanın boyutuna göre aracınızda ciddi hasarlar oluşabilir ve son derece yüksek meblağlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Geçerli bir sigortanızın olmaması, yol yardım hizmetlerinin, tamirat sürecinin, ikâme araç işlemlerinin tümünü cebinizden karşılamanıza yol açabilir. Kazada yaralanmanız durumunda, tedavi masraflarını da sizin üstlenmeniz gerekir. Ayrıca kazadan dolayı oluşabilecek hukuki sorumluluklarınızın maddi bedelleri de yine tarafınızdan tahsil edilir.

Eğer karşı tarafın kasko sigortası bulunuyorsa ve kazada siz kusurlu bulunursanız, aracınızla yol açtığınız zarar, karşı tarafın kaskosu tarafından karşılanır. Bir diğer ifadeyle, kazaya karıştığı anda sigortası bulunan aracın sahibi, sigorta şirketleri tarafından korunur ve herhangi bir maddi kayıp yaşaması söz konusu olmaz. Trafik sigortasına sahip olmayan araç sürücüsü ise kazada kusurlu bulunması durumunda, sigorta şirketinin karşı araç için yaptığı ödemeyi tazmin etmekle yükümlü tutulabilir. Karşı tarafın kaskosunu yapan sigorta şirketi, yaptığı harcamaları kazaya sebebiyet veren sigortasız araç sahibinden talep edebilir. Bu durumda, sigortasız şekilde kazaya karışan kişiler, kendi masrafları haricinde karşı tarafın masraflarını da ödemek zorunda kalır.

Kazaya karışan karşı tarafın sigortası yoksa, bu durumda her iki taraf da kendi masraflarını ödemek mecburiyetinde kalır. Ancak bu durum, arada uzman değerlendirmesi yapacak herhangi bir sigorta kuruluşu bulunmadığı için çoğunlukla şiddetli anlaşmazlıklara ve hukuk mücadelesine dönüşür. Her iki tarafın da uğradığı zararı karşı tarafın tazmin etmesini istemesi, önemli bir anlaşmazlığa yol açar ve bu problem sonucunda uzun bir mahkeme sürecinin yaşanma ihtimali son derece yüksektir. Davayı kaybeden taraf, karşı tarafın mahkeme masraflarını da üstleneceği için sigortasız kazaya karışmak, bu açıdan da ağır bir bedel ödemenize yol açabilir.

Güvence Hesabı Nedir, Ne İşe Yarar?

Kazaya karışan sigortasız araçların yol açtığı bedensel zararlar, kimi zaman son derece masraflı bir tedavi süreci gerektirebilir ve kusur sigortasız tarafta olsa bile bu kişinin ödeme yapmaya yanaşmaması ya da ödeme yapacak imkânının bulunmaması, ciddi sağlık sorunları yaşamanıza sebep olabilir. Eğer sigortasız bir araç kaza yapmanıza yol açarsa ve bedensel zarar görürseniz, “Güvence Hesabı” da isteyebilirsiniz. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri bünyesinde kurulan “Güvence Hesabı”, sigortasız şekilde kaza yapan sürücülerin diğer sürücüleri mağdur etmesinin önüne geçme amacı taşır. Zarar gören tarafın, sağlık masraflarını karşılamak amacıyla oluşturulan “Güvence Hesabı”, zarara sebebiyet veren aracın tespit edilemediği durumlarda da devreye girer.

“Güvence Hesabı”na başvurma şartları şunlardır;

  • Kazaya sebebiyet veren aracın geçerli ve güncel bir sigortasının bulunmaması,
  • Çarpma ve kaçma vakaları gibi tespit edilemeyen trafik kazaları sonucunda yaşanan yaralanma ve ölüm vakaları,
  • Kazanın çalıntı bir araçla gerçekleştirilmiş olması,
  • Trafik sigortası yapan şirketin iflas etmiş bulunması.
  • “Güvence Hesabı”, yalnızca bedeni zararlar konusunda geçerlidir ve kusursuz tarafın aracında oluşabilecek maddi hasarları karşılamaz. Eğer kusursuz olan taraf, yaşadığı kaza sonucunda sakat kalır ve iş göremez hâle gelirse, “Güvence Hesabı” tarafından o kişiye destek amaçlı sakatlık tazminatı ödenir. Kaza sonucunda kusursuz tarafın vefat etmesi durumunda ise ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu ailesine ve yakınlarına destekten yoksun kalma tazminatı verilir.

Poliçe Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Trafik kazalarına sigortasız bir şekilde yakalanan pek çok sürücü, bu problemi mevcut sigortasını günü dolduğu hâlde yenilemediği için yaşar. Bu sebeple de poliçe yenileme işlemlerine önem vermeniz ve sigorta süreniz dolmadan yeni poliçenizi imzalamanız son derece önemlidir. Poliçe yenileme süreci, son derece basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Sigorta temsilcinizle görüşerek istediğiniz teminatları belirtebilir ve size özel teklif alabilirsiniz. Size sunulan trafik sigortası poliçeleri arasından en avantajlı olanı seçebilir ve yeni sigortanızı kolayca başlatabilirsiniz.

Poliçenizi yenileyerek aracınızın rutin muayene işlemlerini rahatça gerçekleştirebilir, trafik denetimlerinden sorunsuz bir şekilde geçebilirsiniz. Bu sayede olası bir kazaya karışma durumunda sigortanızın size sunacağı avantajlardan yararlanabilirsiniz. Dilerseniz zorunlu trafik sigortanızı kasko ile tamamlayabilir ve böylece kaza durumunda hem kendi aracınızın hem de karşı tarafın masraflarını sigortanız aracılığıyla karşılayabilirsiniz. Sigorta poliçenize bağlı olarak yol yardım, ikâme araç, konaklama, sağlık hizmeti gibi imkânlardan da yararlanabilir ve yaşamınızı kolaylaştırabilirsiniz. Trafik sigortası yaptırarak trafik cezaları ile karşılaşma riskinizi azaltabilir, ayrıca aracınızın çekilmesi ve trafikten men edilmesi gibi risklerden de kurtulabilirsiniz.

Eğer siz de en uygun trafik sigortası seçenekleriyle hemen tanışmak ve size özel avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, Sigortam.net tarafından size sunulan tekliflere hemen göz atabilirsiniz. Birbirinden cazip trafik ve kasko sigortası seçenekleri arasından dilediğinizi seçebilir, böylece pek çok olumsuz duruma karşı kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Aracınızda beklenmedik hasarlar oluştuğunda zararınızı sigortanız aracılığıyla karşılayabilir, kaza sonucu oluşabilecek yaralanmalarınızın tedavi masraflarını sigorta şirketinizden tazmin edebilirsiniz. Sigortam.net’ten poliçe almak ve yenilemek ise son derece kolay! Dilediğiniz internetten teklif alarak satın alma sürecini hemen başlatabilir, dilerseniz 444 24 00 numaralı “Sigorta Destek Hattı”nı arayabilirsiniz. 7/24 hizmet veren “Sigorta Destek Hattı” ile tüm işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilir ve beklenmedik kazaların canınızı sıkmasını önleyebilirsiniz.

Müşteri Yorumları