Kaza Tespit Tutanağı Geçerlilik Süresi Hakkında Merak Edilenler

Kaza tespit tutanağı geçerlilik süresi ne kadardır? Kaza tespit tutanağını doldururken nelere dikkat edilmesi gerekir? sorularının detaylarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kaza tespit tutanağı iki veya daha fazla sayıdaki araçların yaşadıkları kazanın boyutunu gösteren ve tarafların kazaya dair verdiği ayrıntıları gösteren bir belgedir. Kaza yapan taraflarda maddi bir hasar yaşandıysa, yapılması gereken ilk şey önce anlaşma sağlamak.

Taraflar anlaşma sağladıktan sonra kaza tespit tutanağını düzenleyebiliyor ve taraflar hasar ödemelerinin gerçekleşmesi üzere ayrılıyorlar. Ancak taraflar anlaşamamışsa veya taraflardan biri tutanağı imzalamamışsa, muhakkak trafik polisinin gelmesi beklenir...

Kaza tespit tutanağı kurallara uygun olarak düzenlenmişse, ilgili kişiler tarafından düzenlenmiş gibi kabul edilir. Kaza tutanağı, ister trafik polisi tarafından isterse kazanın tarafları tarafından düzenlenmiş olsun, aynı resmiyete sahip olacaktır. Peki, kaza tespit tutanağının resmi bir belge olarak algılanması için nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Kaza tespit tutanağının düzenlenmesi aşamasında uyulması gereken pek çok kural ve detay bulunuyor. Sigorta şirketleri ile bir problem yaşamamak ve hasar ödemelerinin gecikmemesi için bu noktalara dikkat etmekte fayda var.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kaza Tespit Tutanağını Doldururken Dikkat Edilecekler

  • Kazanın olduğu yer ve tarihe mutlaka tutanakta yer verilmelidir,
  • Çevrede kazaya tanık olan kişiler varsa, bu kişilerin ifadelerine tutanakta yer verilmelidir,
  • Kazaya karışan sürücülere ait; ad, soyad, T.C kimlik no, ehliyet sınıfı ve no, adres, telefon gibi iletişim bilgileri eksiksiz olarak tutanakta bulunmalıdır. Sürücü bilgileri dışında araçların; markası, şasi nosu ve aracın kullanım şekli gibi bilgiler de tutanakta belirtilmelidir,
  • Kaza tespit tutanaklarındaki en önemli ayrıntı ise trafik sigortası poliçe bilgileri ve kaza karışan tarafların imzalarıdır.
  • Kazaya karışan araç sayısı birden fazla da olabilir. Böyle bir durum söz konusuysa, kaza tespit tutanağı da birden fazla olmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağı Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Düzenlenmesi titizlik gerektiren kaza tespit tutanağının elbette bir süresi de bulunuyor. Kaza tespit tutanağı geçerlilik süresi, trafik sigortası genel şartlarında bulunan zaman aşımı başlığı altında belirtilmiştir. Kaza tespit tutanağının zaman aşım süresine dair bilgilerin bulunduğu maddeye göre; trafik kazalarının eden olduğu zararların ödenmesi için bulunulan talepler; kazanın öğrenildiği tarih itibari ile 2 yılda, kazanın olduğu tarihten 10 yıl içinde zaman aşımına uğrar.

Motorlu kara taşıt araçları kasko sigortası genel şartlarının zaman aşımı maddesine göre, sigorta sözleşmesinin gerektirdiği tüm tazminat talepleri 2 yıl içerisinde zaman aşımına uğrar. Zaman aşım süreleri kaza tespit tutanağının da geçerlilik süresini belirlemiş olur.

Belli bir zaman dilimini içerek kaza tespit tutanağı trafik sigortası kapsamındaki hasarların tazmini için tek başına yeterli değildir. Kurallara uygun hazırlanan kaza tespit tutanağına; tarafların ehliyetlerinin, araç ruhsatlarının ve trafik sigortası poliçelerinin fotokopisi de eklenmelidir.

Siz de hala trafik sigortanızı yaptırmadıysanız, acele edin hasar sürecinde yalnız kalmayın. Bütçenizde tasarruf yapmanızı sağlayacak bütçenize en uygun trafik sigortası fiyatları için trafik sigortası sorgulamanızı Sigortam.net’ten yapın. Dilerseniz 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Müşteri Yorumları