DASK ve Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Evlerimiz, içinde en güvende hissettiğimiz alanlardan biridir. Bu hayati güven hissinin herhangi bir tehlike anında da devam etmesi son derece önemlidir. Doğal afetler, tesisat patlamaları, su baskınları, deprem, yangın ya da hırsızlık gibi durumlarda, hem ev hem de ev içindeki eşyalar hasar görme riski altındadır. Ortaya çıkan hasarın giderilmesinde ise bazı sigorta türlerinden yararlanılır. Konut sigortası ve DASK, belirlenen teminatlarla evinizi ve ev eşyalarınızı güvence altına almanın en temel yöntemleridir. Sıklıkla birbiriyle karıştırılan bu iki sigorta türünün farklarını ve özelliklerini, sizin için derlediğimiz bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

DASK Nedir?

Doğal Afetler Sigorta Kurumu’nun kısaltması olan DASK, 2000 yılında kurulan ve Zorunlu Deprem Sigortası yaptırımını uygulayan kurumdur. Zorunlu Deprem Sigortası; deprem esnasında veya deprem nedeniyle meydana gelen su baskını, yangın, infilak gibi olayların sebep olduğu hasarların bedellerini poliçe limiti kapsamında karşılar.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 22 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Zorunlu Deprem Sigortası teminatı kapsamına giren bina bölümleri;

 • Temeller,
 • Tavan ve tabanlar, 
 • Ana duvarlar, 
 • Merdiven ve koridorlar, 
 • Bahçe ve istinat duvarları, 
 • Asansörler, 
 • Çatı ve bacalar, 
 • Ortak duvarlar ve benzer nitelikteki binayı tamamlayıcı bölümlerdir. 

Bu teminatlar ayrı ayrı ya da bütün olarak poliçe kapsamına alınabilir. Bina tamamen ya da kısmen hasar alsa da zarar karşılanır. Ancak DASK tarafından sağlanan Zorunlu Deprem Sigortası yalnızca binayı teminat altına alır. Sigortalının bina içinde bulunan ve depremde hasar alan eşyaları poliçe kapsamına girmez.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası; deprem ve sel gibi doğal afetler, yangın, su baskını ve hırsızlık gibi olası durumların sebep olabileceği hasarlara karşı sigortalının evini ve (poliçeye dahil ise) eşyalarını güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Konut sigortası genel şartları kapsamında, sigortalılar isterlerse yalnızca binalarını isterlerse evle birlikte eşyalarını da koruma altına alabilir. Konut sigortası poliçesine eklenebilecek teminatlar oldukça çeşitlidir, isteğe göre poliçenin kapsamı genişletilebilir. Yangın, her konut sigortasının standart teminatıdır. 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada bilgilerinizi doldurup teklif alın, evinizin güvencesini hemen başlatın.

DASK ve Konut Sigortasının Farkı Nedir?

Konut sigortası ve DASK’ın sağladığı Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS), temelde eşyalarınızı ve evinizi olası tehlikelere karşı korusa da bu iki sigorta türünün birbirinden ayrıldığı noktalar bulunur:

 • Zorunlu Deprem Sigortası, yaptırılması zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. Konut sigortası ise isteğe bağlı olarak yaptırılır.
 • Konut sigortası poliçesi, sigorta şirketlerinin şartlarına bağlı olarak iptal edilebilir. Zorunlu Deprem Sigortası ise iptal edilemez ve her yıl süresi dolduğunda yenilenmek zorundadır. 
 • Zorunlu Deprem Sigortası, yalnızca deprem nedeniyle binanın hasar görmesi ve bu hasarın sigortalılar için maddi kayıp oluşturması durumunda geçerli olur, sigortalıların deprem nedeniyle zarar gören evlerinin değerini karşılar. Konut sigortası ise çok daha geniş kapsamlıdır. Bu sigortanın ana teminatı yangın olsa da poliçeye pek çok teminat eklenebilir.
 • İki sigorta türü için ödenecek prim tutarları farklılık gösterir. Zorunlu Deprem Sigortası için taban fiyat her yıl yeniden belirlenir. ZDS’de aynı zamanda üst limit de belirlidir. Konut sigortası primi ise sigorta şirketlerinin belirledikleri fiyatlar ve kişilerin istedikleri ek teminatlara göre şekillenir.
 • Zorunlu Deprem Sigortası ve konut sigortası yaptıranlar, belli şartlara bağlı olarak indirimlerden yararlanabilir. ZDS için indirim, her yıl poliçe yenilenirken, bina kat sayısına ve inşaat tarihine göre uygulanır. Konut sigortası indirim oranlarını ise sigorta şirketleri belirler.

Sıkça Sorulan Sorular 

Konut sigortası Zorunlu Deprem Sigortası yerine geçer mi?

Konut sigortası ve ZDS iki farklı sigorta türüdür. Devlet tarafından yaptırılması zorunlu kılınan Zorunlu Deprem Sigortası’nın yerine konut sigortası geçemez. Aynı zamanda, deprem teminatı içerse dahi konutla ilgili herhangi bir yasal işlemde de konut sigortası kabul edilmez.

Konut kredisi kullanımında DASK zorunlu mu?

Konut kredisi kullanmak isteyenlerin Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmış olması gereklidir. Ancak bankalar kredi başvurusu sırasında konut sigortası da talep edebilir.

Konut sigortası mı Zorunlu Deprem Sigortası mı?

Eviniz için yapmayı planladığınız sigortalar bütçeniz, ihtiyaçlarınız ve zorunluluklarınız üzerinden şekillenir. ZDS ve konut sigortası her ev sahibinin yaptırması gereken, birbirini tamamlayıcı iki sigorta türüdür. ZDS, halihazırda yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Konut sigortası ise evinizi güvence altına almanın bir sonraki adımıdır. Konut sigortası poliçesi sigortalının isteğine göre genişletilebilir. Bu iki sigortayı da yaptırarak evinizi ve eşyalarınızı tam anlamıyla güvence altına almış olursunuz.

Zorunlu Deprem Sigortası ve konut sigortası birbirini nasıl tamamlar?

Yaptırılması zorunlu olan ZDS, yalnızca deprem nedeniyle binada oluşan hasarı karşılar. Poliçede sigortalının tazmin edeceği tutar bellidir. Ancak çok ağır hasarlarda maddi kayıp poliçe limitini aşıyorsa, DASK tüm zararı karşılamayabilir. Bu durumda, konut sigortasının daha yüksek limitli teminatları sayesinde kişiler mülklerini daha sağlam bir güvence altına almış olur.

Konut sigortası ve Zorunlu Deprem Sigortası nasıl hesaplanır?

ZDS ve konut sigortası hesaplama sırasında farklı kriterler dikkate alınır. ZDS primi hesaplanırken binanın bulunduğu coğrafi konumun deprem riski ve binanın yapı tipi göz önünde bulundurulur. Konut sigortasında ise bireylerin ev sahibi ya da kiracı olması ve ihtiyaçlarına göre prim tutarları değişiklik gösterir. Ev malikleri binayla birlikte demirbaşları sigorta kapsamına alırken, kiracılar yalnızca eşyalarını güvence altına alabilir.
 

Müşteri Yorumları