Özel Sağlık Sigortasından Aileniz Yararlanabilir mi?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Aile kurmak, çocuk sahibi olmak beraberinde pek çok sorumluluğu getiriyor. Aile söz konusu olduğunda birçok konuda daha titiz davranmak şart. Sağlık da bu konuların başında geliyor. Bu nedenle sevdiklerinin sağlığını güvence altına almak istemen gayet doğal!

Aile Sağlık Sigortası Nedir?

Aile sağlık sigortası, özel ya da tamamlayıcı sağlık sigortası poliçelerini aile içerisindeki bireylerin birlikte yaptırmasıdır. Yani özel sağlık sigortası (ÖSS) ya da tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS) yaptırdığında aile üyelerin de bu sigortalardan yararlanabilir. Aile sağlık sigortası hakkında merak ettiklerini hem ÖSS hem de TSS açısından inceleyelim. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Aile Paketi Yaptırılır mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarında geçerli olan ve SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) teminat kapsamını aşan tedavi giderlerini karşılayan sigorta türüdür. Ailenin sağlığını ve riskli durumları göz önüne alarak aile tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsin. Aile sağlık sigortası ile ailenin sağlığı söz konusu olduğunda daha rahat hissedebilir ve sağlık masraflarının önüne geçip tasarruf bile edebilirsin. Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir daha detaylıca yazımızdan öğrenebilirsin.

Aile tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırıp özel bir hastaneye gittiğinde sadece SGK katılım payı ödersin. Ayrıca 1 yıl boyunca yatarak ve ayakta gerçekleşecek tedavilerin masrafları da sigorta şirketin tarafından %100 karşılanır. 

Peki, ailen için Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmadan önce neleri bilmelisin?

Aile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Anlaşma yapacağın sigorta şirketinin aile indirimi yapıp yapmadığına dikkat etmelisin. 
 • Çocukların ve aile büyüklerinin hangi prosedürlerle poliçeye dahil edileceğini öğrenmelisin. 
 • Poliçe detaylarıyla ilgili ayrıntılı bilgi alıp hangi koşullarda geçerli olduğu konusunda bilgi toplamalısın.

Aile Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları Neler?

 • Sigorta şirketleri aile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’na farklı oranlarda indirim uygular. Böylelikle primlerini daha avantajlı koşullarda ödemiş olursun. 
 • Tek başına çocuk sağlık sigortası yapan şirket sayısının az olmasının yanında ebeveynleriyle beraber çocukları sigortalayan şirketlerin sayısı hayli fazla. Bu nedenle Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında seçeneğin artacaktır. 
 • Aile üyelerin için tek bir sağlık poliçesi düzenleyerek; prim ödeme gününü ve yenileme tarihini kolaylıkla takip edebilirsin.

Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar konulu yazımızdan TSS teminatlarını öğrenebilirsin.

Aileniz İçin Özel Sağlık Sigortası Yaptırabilir misiniz?

Özel sağlık sigortası kapsamında da anlaştığınız sigorta şirketine başvuru yaparak eşini ve çocuklarını sigorta poliçene dahil edebilirsin. Peki, ailen için özel sağlık sigortası yaptırmadan önce neleri bilmen gerekir? 

Aileniz İçin Özel Sağlık Sigortası Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Eşini ve çocuklarını daha önce de söylediğimiz gibi sigorta poliçene ekletebilirsin. Fakat ailene yeni katılan üyeler varsa ya da yeni bir evlilik yaptıysan aşağıdaki noktalara dikkat etmen gerekir:

 • Yeni aile bireylerinin sigorta kapsamına dahil ettirebilmesi için yeni eş, yeni doğmuş veya evlat edinilmiş çocuk olduğu mutlaka belgelenmelidir. Ayrıca başvuru tarihi; evlenme, doğum yahut evlat edinme tarihinden itibaren 1 ayı geçmemelidir.
 • Eş için evlilik cüzdanı belgesindeki tarih baz alındığı gibi evlat edinilmiş çocukta da evlat edinme belgelerinde yer alan tarih baz alınır.

Özel sağlık sigortası neleri kapsar öğrenerek ailenin hangi teminatlarla sağlık güvencesini yaptırabileceğini öğrenebilirsin.

Aile İçin Özel Sağlık Sigortası Yaptırmanın Avantajları Neler?

 • Ailece konforlu özel hastane koşullarında istediğiniz doktora tedavi olabilirsin. 
 • Yatarak veya ayakta tedavi teminatlarından 1 yıl boyunca faydalanabilirsin. 
 • Özel Sağlık Sigortası kapsamında doğum masraflarını karşılayabilir ve doğacak bebeğin için güvence oluşturabilirsin. 
 • Özel Sağlık Sigortası sayesinde uygun koşulların sağlanması halinde vergi indiriminden de faydalanabilirsin. 

Özel Sağlık Sigortası ile ilgili daha detaylı bilgi almak için “Özel sağlık sigortası nedir” yazımıza göz atabilirsin. 

Özel ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Eş ve Çocuğu Kapsar mı?

TSS veya ÖSS poliçesi olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri tamamlayıcı sağlık sigortası eş ve çocuğu kapsar mı? sorusudur. Tamamlayıcı sağlık sigortasını aile paketi şeklinde yaptırırsan eşin ve çocuğunun da sağlık teminatlarından yararlanması mümkün olur. Aynı zamanda ileri yaştaki anne ve babalarımızın da sağlığını güvenceye altına almak için neler yapılabilir birlikte bakalım.

Öncelikle çocuklar için ayrıca sigorta yaptırma konusuna detaylıca bakmakta fayda var. 

Çocuklar İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası

Çocuk için tamamlayıcı sağlık sigortası ya da özel sağlık sigortası yaptırmak birçok ebeveynin merak ettiği konuların başında gelir. Anne babanın sağlık poliçesinden bağımsız olarak tek başına çocuğun sigortalanması mümkündür. Ayrıca tek başına çocuğu sigortalamak dışında anne babanın mevcut poiliçesine çocuğu ekletmek veya doğrudan aile sağlık sigortası yaptırarak da çocuğu sigortalatmak mümkündür. Bu durum sigorta şirketlerine göre değiştiği için sigorta şirketlerinin özel şartlarını öğrenerek poliçe yaptırmakta fayda vardır.

Çocuk için tamamlayıcı ve özel sağlık sigortası hakkında bilgi almak için "Çocuk Sağlık Sigortası Nedir?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Eşim Yararlanabilir mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortası da sadece sigortalının kullanabileceği bireysel bir sağlık poliçesidir. Bu nedenle eğer aile sigortası şeklinde eşi de kapsayan bir poliçe yaptırılmadıysa yararlanılamaz.

Bebekler için de sağlık sigortası önemli bir konudur. Bebek sağlık sigortası yazımızdan tüm detaylarıyla bilgi alabilirsiniz.

Eşimin Özel Sağlık Sigortasından Nasıl Yararlanabilirim?

ÖSS özel sigorta poliçeleri aile sigortası şeklinde yapılmadıysa bireyseldir. Yani özel sağlık sigortası eş durumu poliçenin kapsamına göre değişir. Eğer eşler birliklte poliçe yaptırdıysa kendi teminatları kapsamında sağlık hizmeti alabilir. Bazı sigorta şirketleri ise anlaşmalı özel hastanelerinde farklı özel şartlar getirebilir. Eşin özel sağlık sigortasından bazı indirim koşullarıyla yararlanmak özel şartlar getirilirse mümkün olabilir. Bu durum değişken olduğu için teklif alırken poliçe kapsamını incelemek gerekir.

Özel Sağlık Sigortasından Anne Baba Yararlanabilir mi?

İleri yaştaki büyükleriniz için de özel ya da tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz, fakat bu noktada en önemli kriter anne babanızın yaşı olacaktır. Genel olarak 55 yaşına kadar yaptırılabilen özel sağlık sigortaları bazı şirketlerde daha esnektir. Örneğin 80 yaşına kadar tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilen sağlık ürünleri de vardır. Bu nedenle teklif alırken yaş ve teminat kriterine öncelik vererek araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Sağlık sigortası fiyatları hakkında bilgi alarak ailenizin güvencesini başlatmak için ilk adımı atın.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.