Kaskodan Cam Değişimi Nasıl Yapılır, Sigortadan Cam Değişimi Şartları Nedir?

Paylaş
  FacebookTwitterLinkedIn

Trafikte karşı karşıya kalınan kazalarda aracın camları hasar alabilir. Dikkatsizlik veya karşı tarafın hatası sebebiyle yaşanan kazalarda ya da çarpıp kaçma ve hırsızlık durumlarında oluşan cam hasarlarının en kısa zamanda tamir edilmesi gerekir. Bu tür durumlarda maddi kayıpları minimuma indirmek için kasko sigortası yaptırılmalıdır. Oto cam hasarı durumunda, gerekli belgelerini ve kasko poliçeni hazırlayarak onarım sürecini hızlıca tamamlayabilirsin.

Kaskodan Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

Araçla yaşanan kazaların ve hırsızlık durumlarının sonucunda, aracın bazı parçalarıyla beraber ön veya arka camların hasar görmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu tür durumlarda cam değişimi yaptırmak gerekir. Yaşanan bu hasarlarda aracın zaman kaybetmeden tamir edilmesini sağlayan ve bütçenin sarsılmasını engelleyen sigorta türü, kasko sigortasıdır. Kazada suçlu konumunda olan sürücülerin araçları veya çarpıp kaçma sebebiyle hasar alan araçların hasarlarının tamiri için kasko devreye girer.

Kasko kapsamında cam değişimi yapılabilmesi için sürücülerin yapması gereken bazı işlemler ve sigorta şirketine ulaştırması gereken belgeler vardır. Öncelikle, kazanın boyutunu gösteren fotoğraflar çekilmesi gerekir. Bu fotoğraflar hasarın boyutunun görsel şekilde kaydedilmesi için kullanılır. Ardından, varsa, görgü tanıklarından muhakkak beyan talebinde bulunulmalıdır. Araç kullanılamayacak durumdaysa, çekme işlemlerinin gerçekleşmesi için sigorta şirketi ile iletişime geçilmelidir. Bunların ardından, yaşanan hasara göre gereken belgelerin sigorta şirketine iletilmesi gerekir.

Oto Cam Hasarında Gerekli Belgeler

Cam hasarının kasko sigortası tarafından karşılanması ve camların değiştirilmesi için servise gitmeden önce bazı belgelerin tamamlanması gerekir.

Oto cam hasarının kasko kapsamında tamirinin yapılabilmesi için gereken bazı belgeler şunlardır:

 • Sürücü beyanı,
 • Kasko poliçesi,
 • Sürücü belgesinin aslı veya fotokopisi,
 • Ruhsatın aslı veya fotokopisi,
 • Şirket araçlarında imza sirküleri ve vergi levhası fotokopileri,
 • Cam hasarı hırsızlık nedeni ile oluştuysa, karakol tutanağının “aslı gibidir” onaylı fotokopisi.

Aracınızdaki geçmiş hasar bilgilerini de öğrenmek için hasar kaydı sorgulama ile ilgili yazımızı okuyabilirsin.

Cam Onarım Aşamaları

Cam onarım işlemi genellikle şu şekilde gerçekleşir:

 • Sürücü beyanı istenir.
 • Cam hasarı gerçekleşen durumlar için sigorta belgeleri ve tutanaklar istenir.
 • Kırılan camın boyutları ölçülür ve modeliyle seri numarası belirlenir. Orijinal parça hizmeti veren kuruluşlar ile irtibata geçilerek gerekli parça sipariş edilir. Eşdeğer parça uygulaması ile alakalı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 
 • Varsa, aracın içinde kalmış olan cam kırıkları temizlenir.
 • Camların takılma işlemi tamamlandıktan sonra yapılan test sürüşü ile sorun olup olmadığı kontrol edilir.
 • Araçta bir problem olmaması halinde anlaşmalı araç servisten çıkartılarak sahibine teslim edilir.
 • Cam hasarının anlaşmalı bir araç servisinde yapılan tamirinden ücret alınmaz. Oto cam tamiri anlaşmalı servis dışında bir yerde yapıldıysa, ödeme önce sigortalı tarafından yapılır. Sonrasında ödenen ücret, sigorta şirketi tarafından tazmin edilir. 

Anlaşmalı araç servisleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ilgili yazımızı okuyabilirsin. 

Trafik Sigortası Cam Değişimi Kapsamı

Araç sahiplerinin merak ettiği konuların başında “Zorunlu trafik sigortası cam değişimini karşılar mı?” sorusu gelir. Araç sahibi herkesin yaptırması zorunlu olan trafik sigortası, karşı tarafa verilecek olası zararları karşılar. Kaza sırasında cam kırılması gibi hasarlar sigorta kapsamında karşılanır. Fakat araçlarda meydana gelen hasarlar yalnızca trafik kazası nedeniyle çıkmaz, araçlar park halindeyken de hasar görebilir.

Araç camlarının farklı nedenlerle kırılması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.  Bu noktada camın nasıl kırıldığı önemli bir kriterdir. Örneğin, hırsızlık durumunda aracın camı kırılabilir veya sürüş halindeyken sıçrayan bir taş kolayca cam kırıklarına yol açabilir. Yine etkili bir dolu yağışı camda hasar oluşturabilir. Genellikle küçük hasarlar, zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanmazken sigorta şirketleri, araç camları için ek paketler oluşturmaya başlamış ve sigortanın kapsamını genişletmişlerdir. Kaskosu olmayan araç sahiplerine sunulan avantajlar sayesinde ek teminatlar satın alabilir ve poliçenin kapsamını genişletetilebilir. 

Hassas yapılarından dolayı kırılma riski çok olan cam yüzeyler için yaptırılan cam kırılması sigortası ile ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin.

Oto Cam Hasarı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kasko Sigortası Cam Hasarını Karşılar Mı?

Aracın için yaptıracağın kasko sigortası, aracında oluşabilecek birçok hasarı karşılar ve maddi kayıplarının önüne geçer. Cam hasarı da kasko sigortasının karşıladığı hasarlardan biridir.

Kasko Sigortası ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Trafik sigortası, yaşanan kazalarda karşı tarafın kayıplarını teminat altına alır. Kasko sigortası ise senin aracının alabileceği hasarların tamirini teminat altına alan bir sigorta türüdür.

Cam Hasarını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Görünmez kazalara karşı önlem almak için aracını güvenli bir yere park edebilirsin. Hırsızlığa karşı önlem için araçta değerli eşya bırakmamaya veya bu eşyaların görünmemesini sağlamaya dikkat edebilirsin. Cama zarar verecek nesnelerle temizlik yapmamak da hasardan korunmak için alabileceğin önlemlerden biridir. Ancak, kontrolün dışında oluşabilecek hasarlara karşı kasko sigortası yaptırarak daha sağlam bir önlem alabilirsin.

Sen de sigortam.net farkıyla dilersen 444 24 00 numaralı 7/24 sigorta destek hattımızdan, dilersen de internet sitemizden en uygun kasko sigortası fiyatları için teklif alabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.