Oto Cam Hasarlarında Gerekli Belgeler Nelerdir

Oto cam hasarlarının tamiri ve camların değiştirilmesi konusunda destek almak için gerekli bazı hususlar var. Diğer araç servis hizmetlerine oranla cam servislerinde uygulanan yöntemler biraz daha fazladır. Bu sebeple cam hasarının karşılanması ve camların değiştirilmesi için servise gitmeden önce bazı belgelerin tamamlanması gerekiyor, bu belgeler şunlardır;

Sürücü Beyanı

 • Kasko poliçenizi gösterir belge
 • Sürücü belgesi aslı veya fotokopisi
 • Ruhsat aslı yahut ruhsatın fotokopisi
 • Şirket araçlarında imza sirküleri ve vergi levhası fotokopileri
 • Eğer cam hasarı hırsızlık nedeni ile oluştuysa, karakol tutanağının “aslı gibidir” onaylı fotokopisi gerekmektedir.

Trafikteki veya park halindeki aracı bekleyen birçok risk var: Aracın çalınması, çarpmanın etkisiyle aracın bazı parçalarının zarar görmesi, aksesuarların çalınması, ön veya arka camların hasar görmesi bu risklerden sadece birkaç tanesi.

Kaskodan cam değişimi nasıl yapılır? Kasko cam değişimi aşamaları nasıl işler, neler yapılması gerekir? sorularının cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kaskodan Cam Değişimi

Yaşanan bu hasarlarda aracınızın zaman kaybetmeden tamir edilmesini ve bütçenizin sarsılmasını engelleyecek olan kasko sigortasıdır. Özellikle kazada siz suçlu konumundaysanız veya sürücü çarpıp kaçtıysa, kaskonuz devreye girerek aracınızın tamiri için gereken hizmetleri almanızı sağlar. 

Her 2 durumda da sürücülerin yapması gereken işlemler, sigorta şirketine ulaştırması gereken bilgiler var. Öncelikle kazanın boyutunu gösteren fotoğraflar çekmek gerekiyor. Bu fotoğraflar hasarın boyutunu gözler önüne sermemizi sağlıyor. Sonrasında görgü tanıkları varsa, bu kişilerden muhakkak beyan talebinde bulunmak gerekiyor. Araç kullanılamayacak durumuysa, çekici işlemlerinin gerçekleşmesi için sigorta şirketi aranmalıdır. Bunlar hasar anındaki genel işlemler, bir de yaşanan hasar göre gereken belgeler ve işlemler var.

Cam Onarım Aşamaları

Cam servislerinin uygulaması şu şekilde gerçekleşmektedir;

Sürücü beyanı istenir,

 • Cam hasarı olası durumlar dışında gerçekleştiyse, sigorta belgeleri ve tutanaklar istenir.
 • Sonrasında kırılan camın boyutları ölçülür ve modeli seri numarası belirlenerek orijinal parça hizmeti veren kuruluşlar ile irtibata geçilerek kırık camlar sipariş edilir,
 • Aracın kapağı içerden sökülerek yan taraftaki camların parçalarından içerde kalan varsa çıkarılır.
 • Camların takılma işlemi tamamlandıktan sonra ise test sürüşü ile sorun olup olmaığı kontrolden geçer,
 • Araçta bir problem olmaması halinde, anlaşmalı araç servisinden çıkartılarak sahibine teslim edilir.
 • Oto cam hasarının anlaşmalı araç servisinde tamirinden sonra hiçbir ücret alınmaz. Oto cam tamiri anlaşmalı servis dışında bir yerde yapıldıysa, ödeme önce sigortalı tarafından yapılır. Sonrasında ödenen ücret, sigorta şirketi tarafından tazmin edilir. Geniş bir anlaşmalı araç servisi ağına sahip olan Sigortam.net’ten kasko alan sürücüler, cam hasarlarının da kısa sürede tamir edilmesini sağlar.

Cam hasarları dışında aracınızdaki diğer geçmiş hasar bilgilerini de öğrenmek için hasar kaydı sorgulama yazımızı okuyabilirsiniz.

Hem kendinizin neden olabileceği, hem de aracınız park halindeyken yaşanabilecek hasarlara karşı kasko şart! Sigortam.net farkıyla en uygun kasko fiyatları için internetten teklif alabilirsiniz. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigorta uzmanlarımızın yardımıyla 7/24 kasko satın almanız da mümkündür.

Müşteri Yorumları