ÖTV Yüzde 50 Dilimine Giren 2021 Model Otomobiller

12 Ağustos gecesi yayımlanan kararname ile ÖTV matrahlarında düzenlemeye gidileceği bilgisi otomobil piyasasını hareketlendirdi. Yeni ÖTV kararnamesi ile birlikte ÖTV matrahında indirime gidilecek! 1.600 cm3'e kadar motor silindir hacmine sahip otomobiller için geçerli olan bu yeni güncelleme hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. 

Bu düzenleme sayesinde yüzde 50'lik ÖTV bandında önemli değişiklikler oldu. Yeni ÖTV indirimi ile; 85-000-130.000 TL'lik sınır, 92.000-150.000 TL'ye kadar yükselecek. Bu da yüksek fiyatlı araçların ÖTV'nin indirim dilimine girmesini sağlayacak. Örnek vermek gerekirse; Golf 1.0 TSI Manuel Trendline sıfır KM araç yüzde 50'lik dilim sayesinde 50.000 TL kadar ucuzlayabilecek! 

Araçlar için 2021 senesinde KDV ve ÖTV oranlarına ilişkin ilk detay ÖTV oranlarının araçlarının ham değerleri üzerinden hesaplanmasıdır. ÖTV oranı ise aracın silindir hacmine ve vergisiz satış fiyatına bağlı olarak belirlenir. 30 Ağustos 2020 tarihinde resmi gazete ile ÖTV oranlarında değişiklik gerçekleşmiş ve yapılan güncellemeler ardından 2021 yılında geçerli olacak ÖTV oranları açıklanmıştır. Daha geniş çaplı ÖTV hesaplama için diğer sayfalarımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bu kapsamda ise motor silindir hacmi 1600 santimetreküp’ü geçmeyen matrahı ise 85 bin TL ile 130 bin TL arasında olan araçlar için %50 ÖTV dilimine dahil olurlar. 2021 yılında bu dilime dahil olan araç modellerini alt başlıklarda sizin için ele aldık.

2021 Fiat Egea Easy ÖTV Oranı

2021 model Fiat Egea Easy, ÖTV %50 dilimine giren yeni model araba markaları arasında yer alıyor. Bu araç 1600 santimetre küpü geçmeyen, 1368 cc silinidir hacmi ve C segmet modeli ile tercih edilen bir araç. İçten yanmalı standart motorunun yanında şık sedan tipi dış kasası ve geniş iç hacmi ile öne çıkıyor.

Bu aracın alımında %50 ÖTV dilimine dahil olmak ise hem 2021 model bir aracı avantajlı fiyat ile satın almak hem de ÖTV’de indirimden yaralanma imkanını sunar. 95 HP beygir gücüne sahip olan, 186 km/s azami hız ve 127 nm azami tork ile öne çıkan Fiat Egea Easy, yakıt püskürtmede ise çok noktadan enjeksiyonu sağlıyor. Binek ara tipi otomobil, farklı renk serileri, benzin yakıt tipi ve 2021 model yılı ile ÖTV’de yüzde ellilik dilimde yer alan yeni araba modellerinden oldu. Bu dilme dahil olmasının sağlayan fiyat değeri ise 129 bin TL sınırında yer alıyor.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

2021 Fiat Fiorino Combi Pop ÖTV Oranı

2021 model yeni Fiat Fiorine Combi Pop model 1600 santimetreküp’ü geçmeyen silindir hacmi ve vergisiz satış tutarında sahip olduğu 130 bin TL’lik fiyat ile ÖTV yüzde elli diliminde yer alan diğer bir araç modeli olarak karşımıza çıkıyor.

Benzin yakıt tipi, sürücülere hitap eden geniş ön kokpit hacmi, önden çekişli yapısı, manuel şanzıman, benzin LPG karma tüketim özelliği ile öne çıkan araç, sürüş performansı ile tercih edilirken, aileler için geniş bir bagaj alanı sunuyor. Kırmızı, gri ve mavi renk seçeneklerinin yanında dış tasımda sportif ve sürgülü kapılı modeli ile ticari işletmelerin kullanımı ile içinde uygun olarak üretilmiştir. Bu araç 2021 yılının yeni modelleri arasından ÖTV %50 dilimine 130 bin sınır fiyatı ile dahil olarak, araç alıcılarının ÖTV ‘de daha indirimli bir fiyattan yararlanmasını sağlıyor.

2021 Model Yeni Peugeot 208 ÖTV Hesaplama

2021 model yeni Peugeot 208, 2021 yılı içinden ÖTV yüzde 50 dilimine dahil olan diğer bir araç modeli oldu. Bu araç ön tasarımında yer alan led ışık panelleri ve tasarımı ile dikkat çeken spor jant bölümleri ile alıcıların dikkatini çekiyor. 130 bin TL sınırda yer alan fiyatı ve teknolojik yanları aynı anda sunması ile birinci el araç alımında yüksek avantajları sunuyor.

Satış işlemlerinde ÖTV yüzde 50 dilimine dahil olarak indirimli bir ÖTV fiyatını gündeme getiren model aynı zamanda 3D i-cockpit özelliğine, yarı otonom sürüşe ve EAT8 tam otomatik şanzımana sahipti. Bu konforlu kullanım yanlarının yanında sedan tipinin spor detaylar ile harmanlandığı dinamik görünümlü dış tasarımı ve çarpıcı renk serileri ile dikkat çeker. Üç boyutlu elmas kesim efektli jantlar, siyah parlak çamurluk tipi, siyah tavan uygulaması, geniş iç hacim ve etkili yol tutuş kabiliyeti ile ÖTV açısından sunduğu avantaj, tercih edilen modeller arasına girmesini sağlıyor.

2021 Üretimi Fait Fiorino Combi Safeline ÖTV Oranı

2021 senesi için Fiat tarafından çıkarılan Fiorino Combi Safeline modeli yine 127 bin TL’lik fiyatı ile ÖTV yüzde dilimi içinde yer alan araç modelleri arasında bulunuyor. Bu araç modelinin alımında ÖTV açısından daha indirimli bir koşuldan yararlanmak mümkündür.

Model 127 bin TL’lik fiyatı 1600 santimetreküp silindir hacmi altında silindir hacmi niteliği ve etkili yol tutuş kabiliyeti ile ÖTV’nin yüzde ellilik dilimine dahil oluyor. Maksimum tork’u 200nm olan, 170km/sn maksimum hıza çıkan, şehir içinde 5.2 lt ortamla yakıt tüketimi sunana model, 5 ileri düz vitese ve 4.3 litrelik karma yakıt tüketim özelliğine sahiptir. Sürücü kokpit alanında spor detayları ve dış kasa tasarımında sadeliği öne alan model, manevra kabiliyetlerinde ise beğeni topluyor.

Sıfır araç alımlarında şimdiden sağladığı fiyat ve ÖTV avantajı ile tercih edilmeye başlanan modeller arasındayken, ÖTV’de avantajlı bir indirim ile şehir içi kullanımına uygun otomobil almak isteyenler tarafından daha çok rağbet görüyor. 4000 devirlik performansı, sağlam yol tutuşu, geniş gösterge alanı ve Turbo&Intercooler beslenme tipi ile kaliteli kullanım koşulları da tasarımda ön plana alınmıştır.

Fiyatlar 2021 Mart ayına aittir. Bayiiliklere göre fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir. Sigortam.net'i takip ederek güncel bilgilere kolaylıkla erişebilirsiniz. 

 

Müşteri Yorumları