Tamamlayıcı ve Özel Sağlık Sigortası Tüp Bebek Tedavisini Karşılar mı?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

sigorta tüp bebek masraflarını karşılar mı

Çocuk isteyen çiftler için hekimlerin sıkça önerdiği yöntemlerden biri olan tüp bebek tedavisinde Türkiye, yılda 40 binden fazla deneme ile dünyada üst sıralarda yer alır. Ancak ülkemizde tüp bebek fiyatları 2023 yılı için genel olarak 12.8000 TL – 20.000 TL arasında değişmektedir. Dolayısıyla çiftlerin tüp bebek ücretleri ile ilgili önlerinde iki farklı yol bulunur. Bunlardan ilki SGK’ya devlet desteği almak için başvurmak diğeri ise sağlık sigortasından faydalanmak olacaktır.

Sigorta Tüp Bebeği Karşılıyor mu?

Devlet, tüp bebek masraflarını karşılıyor mu?” sorusu tüp bebek tedavisine başlamak isteyen çiftlerin merak ettiği bir konudur. Sosyal Güvenlik Sigortası (SGK) üzerinden sigortalı olan bir çift, kamu (devlet) hastaneleri aracılığı ile tüp bebek tedavisi olabilir. Yani tüp bebek tedavisine ilişkin masrafları karşılamak için devlet desteği alabilirsin.  Dolayısıyla “Tüp bebek sigorta karşılıyor mu?” sorusuna “Evet” şeklinde cevap verebiliriz ancak herhangi bir devlet hastanesinde tüp bebek hizmeti alabilmek için aranan şartlar vardır. SGK tüp bebek şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz. 

  • Anne ve baba adayından en az birinin 5 yıl (900 prim günü) sigortalı olması şartı aranır. Sigorta süresine e-Devlet üzerinden hizmet dökümüne bakarak ulaşabilirsin.
  • Baba adayı, 900 prim gününü doldurmamışsa askerlik borçlanması ile tamamlama hakkına da sahiptir. Dolayısıyla 900 prim gününü doldurduktan sonra başvuruda bulunabilirsin. 
  • 3 yıl içerisinde gebe kalmak için uygulanan tedavi yollarının tükenmiş olması gerekir.
  • Gebeliğe mâni olabilecek kronik rahatsızlıkların bulunmaması şartı aranır.

Tedavi sürecinde SGK; ilk denemede %30, ikinci denemede %25 ve üçüncü denemede de %20 katılım payı alır. 

Tamamlayıcı ve Özel Sağlık Sigortası Tüp Bebeği Karşılar mı? 

Tüp bebek tedavisi, günlerce süren farklı tıbbi işlemlerin uygulandığı özel bir süreç olduğu için kamu hastanelerinde oldukça uzun sıralar beklenir. Tüp bebek tedavisinde diğer bir yöntem ise sağlık sigortalarıdır. Tüp bebek oldukça pahalı bir tedavi olduğu için özel hastanelerde tüp bebek tedavi süreci geçirmek isteyen çiftler, tamamlayıcı ve özel sağlık sigortalarına yönelmektir. Bu nedenle birçok kişinin aklına “Özel Sağlık Sigortası tüp bebeği karşılar mı?” ve “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası tüp bebeği karşılar mı? soruları gelir. 

Özel Sağlık Sigortası Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor mu?

Tüp bebek tedavisi özel sağlık sigortası ana teminatları arasında yer almadığı için bu tedaviye ilişkin masraflar poliçe kapsamında karşılamaz. Özel sağlık sigortalarının teminatları arasındaki yatarak tedavi teminatı ile ameliyat veya kemoterapi gibi süreçler karşılanırken ayakta tedavi teminatı ile ise muayene veya reçete masrafları karşılanır Buradan da yola çıkarak tüp bebek için özel sağlık sigortası poliçesinden yararlanmak mümkün değildir. Peki hamileyken özel sağlık sigortası yaptılır mı? bu konuda da hemen bilgi alabilirsin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor mu?

Tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS), SGK tarafından karşılanmayan veya ücret limitlerini aşan tedaviler için yararlanılan devlet destekli özel bir sigorta olsa da tamamlayıcı sağlık sigortası yapan sigorta şirketlerinin çoğu, tüp bebek tedavisine ilişkin masrafları karşılamamaktadır. Tüp bebek tedavisini karşılayan tek sigorta şirketi Anadolu Sigorta’dır. Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin. 

Anadolu Sigorta Tüp Bebek Teminatı

Anadolu Sigorta, tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesine ekletilebilen “Yardımcı Üreme Yöntemi Tedavileri (Tüp Bebek) Teminatı” ile anlaşmalı hastanelerde tüp bebek tedavisine ilişkin masrafları poliçede belirtilen limitler dahilinde karşılar. Doğum sigortası hakkında bilgiler için diğer içeriğimizi okuyabilirsin.

Tüp bebek teminatı kapsamında poliçenin devreye girebilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Anadolu Sigorta tamamlayıcı sağlık sigortası tüp bebek tedavisi yararlanma şartları: 

  • Tüp bebek tedavisinde tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilmek için çiftlerden en az birinin SGK’lı olması ve her ikisinin de tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesinin bulunması gerekir. 
  • Poliçede “tüp bebek teminatı” bulunması veya poliçenin üremeye yardımcı tedavileri kapsadığına dair bir ibarenin yer alması şarttır. 
  • SGK kuralları çerçevesinde ödenmeyen yardımcı üreme tedavileri bu poliçe kapsamında karşılanmaz.
  • Böyle bir durumda tüp bebek tedavi süreci, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında yapılabilir. Ancak kesin bilgi almak için sigorta şirketinle iletişime geçmende yarar vardır. 

Anadolu Sigorta Tüp Bebek Anlaşmalı Hastaneler

Tüp bebek teminatı; yukarıda da belirtilen SGK’nın tüp bebek tedavisi ödeme şartları doğrultusunda 1 yıllık poliçe süresi boyunca Anadolu Sigorta anlaşmalı sağlık kurumlarında geçerli olur. Bu teminat, yardımcı üreme yöntemi tedavileri için anlaşma yapılmış olan sağlık kuruluşları dışında geçerli değildir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası anlaşmalı hastaneler hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

İstanbul Anlaşmalı Tüp Merkezleri Ankara Anlaşmalı Tüp Merkezleri İzmir Anlaşmalı Tüp Merkezleri 
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Gürgan Clinic Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi - Çankaya  İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi
Medical Park Göztepe Hastanesi     
VM Medical Park Florya Hastanesi     
İstinye Üniversitesi Hastanesi-Esenyurt    

Sigortam.net ile Tüp Bebek Tedavisi Hem Uygun Hem de Kapsamlı!  

Tamamlayıcı sağlık sigortası aracılığı ile tüp bebek tedavisi yaptırmak için Sigortam.net web sitesi veya Sigorta Bilgi Hattı aracılığı iletişime geçebilir ve en iyi tekliflere erişebilirsin. Tamamlayıcı sağlık sigortası teklifleri arasından bütçene ve ihtiyaçlarına uygun teminatları olan poliçeyi tercih edebilir, tüp bebek tedavini başlatabilirsin. Bunun için sigorta şirketinden teklif alman ve ek teminat olarak tamamlayıcı sağlık sigortana eklenmesi yönünde talep oluşturman yeterli olacaktır. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.