Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler Nelerdir?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

Tamamlayıcı sağlık sigortası, hizmet alanı ve kapsamı oldukça geniş olan ve SGK anlaşmalı özel sağlık kurumlarında geçerli bir sigorta çeşididir. TSS kapsamında ayakta ve yatarak tedavi teminatı ana teminat seçenekleri olarak sunulur ve poliçe kapsamı ek teminatlarla genişletilebilir. Ancak poliçe kapsamındaki bu teminatlardan bazı hastanelerde faydalanılabilirken bazı hastanelerde ise hastalıklara ilişkin masraflar sigorta kapsamında karşılanmaz. Yani Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 98. maddesi gereğince sigorta şirketin tarafından fark ücreti ödenir. 15 TL olan katılım ücretini ödeyerek anlaşmalı hastanelerde sağlık poliçeni kullanabilirsin. Aksi takdirde masrafları kendi cebinden karşılamak durumunda kalabilirsin. 

İşte bu noktada hangi hastanelerde tamamlayıcı sağlık sigortası teminatlarından yararlanılabildiği konusu önem kazanır. Bundan dolayı da tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran kişilerin en çok merak ettikleri konunun başında tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı sağlık hastaneler listesinde hangi kurumların yer aldığı gelir. 

Poliçe satın almadan önce mutlaka anlaşmalı kurumlarının listesine göz atmanı öneririz. Bu sayede “Kurum bana uygun mu, poliçe kapsamında hangi hizmetleri alabilirim?” gibi sorularına yanıt bulabilirsin. Aynı zamanda özellikle tedavi olmak istediğin bir doktor varsa ilgili hastaneden SGK anlaşmasının olup olmadığını öğrenerek poliçeni yaptırmanda fayda var. Çünkü TSS poliçeni kullanırken sağlık hizmeti aldığın doktorların da SGK anlaşmalı olması gerekmektedir.

Anlaşmalı Hastane Ağı Nedir?

Sigorta şirketleri, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ruhsatı almış olan kurumları “hastane” olarak kabul eder. Ayakta tedavi sunan klinikler, bakım evleri, sağlık kulüpleri, fizik tedavi merkezleri, huzur evleri ve madde bağımlılığı ile mücadele eden kurumlar ise bu tanımın dışında yer alır. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler ağı olarak ifade edilen listede ise hastane tanımına uyan, SGK ile anlaşmalı ve sigorta şirketinin özel şartları uyarınca sözleşme imzaladığı kurumlar vardır. Anlaşmalı özel hastane kavramı ise poliçede yer alan teminatları kullanabileceğin yerleri ifade eder. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Hastanelerde Geçerli mi? konulu yazımızdan TSS her özel hastanede geçerli mi sorusunun detaylarını bulabilirsin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerli?

Tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilmek için anlaşmalı kurumlara gittiğinde sigorta şirketin poliçe kapsamında bulunan sağlık hizmetlerinin tamamını veya büyük bir bölümünü karşılar. Sigorta şirketleri, Sağlık Bakanlığı tarafından onay alınan özel hastaneler ile anlaşma yapar. Ancak anlaşmalı kurumlar listesi ve bunların detayları sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterir.  Ayrıca yıl içinde ilgili hastanelerin anlaşmasının da bitebileceğini hatırlatalım.

Tamamlayıcı sağlık sigortası geçen hastaneler listesi oldukça uzun bu olduğu için “Tamamlayıcı sağlık sigortası hangi hastanelerde geçerli?” sorusuna cevap olarak yalnızca Axa Sigorta, Allianz, Ak Sigorta ve Anadolu Sigorta’nın anlaşmalı olduğu hastanelerden birkaçını listeledik. 

"En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl seçilir?" öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin. 

Ak Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

Ak sigorta anlaşmalı hastaneler sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsin.

Ak Sigorta tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler, Ak Sigorta ve sağlık kuruluşları arasında yapılan sözleşmeye göre belirlenir. Yani SGK ve Ak Sigorta TSS anlaşmalı hastanelerde poliçeni kullanabilir ve bahsi geçen bu özel kurumların sağlık hizmetlerinden indirimli olarak yararlanabilirsin. Ak Sigorta tamamlayıcı sağlık sigortası geçerli olan hastanelerde yılda 10 defa olmak şartı ile tüm hizmetlerden %100 faydalanabilirsin. 

Ak Sigorta tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı kurumları iki ayrı seçenekten oluşur. İhtiyacına göre T1 ya da T2 networkü tercih edebilirsin. T2 networkte SGK ile anlaşmalı bütün branşlardaki hastaneler yer alırken T1 networkte ise T2 networkteki hastanelere ek olarak SGK ile yalnızca branş bazlı anlaşması olan hastaneler ve tıp merkezleri yer alır. Ak Sigorta tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanarak anlaşmalı hastanelerden diş, doktor, eczane, hastane, görüntüleme merkezi, evde bakım, FTR, tanı, laboratuvar ve poliklinik gibi hizmetler alabilirsin. 

Ak Sigorta tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastanelerin neler olduğunu öğrenmek için 

 • Ak sigorta resmî web sitesinden anlaşmalı sağlık kuruluşlarını tuşlayarak sahip olduğun sigorta ürününü seç.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortasını seçtikten sonra kurum tipini işaretle. 
 • Sonrasında senden istenen il ve ilçe seçeneklerini işaretleyebilir ve bulunduğun konuma yakın olan TSS anlaşmalı hastaneleri görüntüleyebilirsin.
Ak Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler
Ankara A Life Park Hospital
Akropol Hastanesi
Medical Park Hastanesi
Antalya Alanya Özel Anadolu Hastanesi
Belek Özel Anadolu Hastanesi
Kemer Özel Anadolu Hastanesi
Aydın Özel Ege LivaHastanesi
Özel Kuşadası Gözde Hastanesi
Özel Referans Hastanesi
Balıkesir Özel Bandırma Royal Hastanesi
Özel Edremit Körfez Hastanesi
Özel Sevgi Hastanesi
İstanbul  Acıbadem Hastanesi
Bahat Hastanesi
Dünya Göz Hastanesi
İzmir  Ege Şehir Hastanesi
Karataş Hastanesi 
Özel Can Hastanesi 
Muğla Özel İzan Sağlık Hastanesi
Özel Muğla Yücelen Hastanesi
Özel Ortaca Yücelen Hastanesi

Axa Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

Axa sigorta anlaşmalı hastaneler sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsin.

Axa Sigorta’dan tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmış olan kişiler, SGK ve sigorta şirketi ile anlaşmalı olan özel hastanelerde sağlık hizmeti alabilirler. Yani hastanenin yalnızca SGK ile anlaşmış olması yeterli değildir.

Axa Sigorta tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler ağında 3 adet network vardır. 

 • Sağlığım Tamam, Axa tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı kurumlar içinde en geniş listeye sahip networktür. 
 • Sağlığım Tamam B networkte ise Lix Hospital Ankara ve Medicana Ankara Hastanesi’nin bulunmadığını söyleyebiliriz. 
 • İstanbul’da yaşan kişiler için ise İstanbul Tutumlu Sağlığım Tamam Network, Axa Sigorta ve SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde geçerli olan bir poliçedir. Sağlığım Tamam Network’e kıyasla anlaşmalı hastane sayısı daha azdır.
Axa Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler
Ankara Özel A Life Park Hospital
Özel Lokman Hekim Hastaneleri
Özel Umut Hastanesi
Antalya Medical Park Antalya Hastanesi
Özel Akdeniz Sağlık Vakfı Yaşam Hastanesi
Özel Antalya Likya Hastanesi
Aydın Özel Egemed Kuşadası Hastanesi
Özel Egemed Söke Hastanesi
Özel Medinova Hastanesi
Balıkesir Özel Bandırma Royal Hastanesi
Özel İzmiryolu Sevgi Hastanesi
Özel Sevgi Hastanesi
İstanbul  Acıbadem Hastanesi
Medical Park Hastaneleri
Medicana Hospital
İzmir Batı Göz Tıp Merkezi
Özel Batı Anadolu Central Hospital
Özel Ege Şehir Hastanesi
Muğla Özel Ahu Hastanesi
Özel İzan Sağlık Hastanesi
Özel Letoon Hospital

Allianz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

Allianz anlaşmalı hastaneler sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsin.

600’den fazla sağlık kurumu ile anlaşmalı olan Allianz Sigorta, geniş bir ağa sahiptir ve sigortalılara hemen her şehirde özel hastanelerden yararlanma hakkı sunar. Yani Allianz anlaşmalı olan sağlık kurumlarında gerçekleşecek TSS kapsamına alınan tedavi masrafların poliçe limiti kapsamında senin adına doğrudan Allianz Sigorta tarafından karşılanır. Örnek vermek gerekirse check-up, optik, diş, mamografi, eczane, doktor diyetisyen, aile hekimi gibi uzman hekimler Allianz Sigorta anlaşmalı sağlık kuruluşları listesinde bulunan sağlık hizmetleridir. Sen de Allianz ve SGK anlaşmalı hastanelerde tamamlayıcı sağlık sigortandan faydalanabilirsin.

Allianz Sigorta tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler ağı, Turuncu+ Network ve Turuncu Network olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu ikisi arasındaki tek fark, SGK anlaşmaları ile ilgilidir. Turuncu Network’te yer alan hastaneler, bütün branşlarda SGK ile anlaşmalıdır. Bu hastaneler aynı zamanda Turuncu+ Network’te de bulunur ancak Turuncu+ Network’te farklı olarak tıbbi onkoloji, kalp ve damar cerrahisi, kardiyoloji gibi alanlarda da SGK anlaşmalı hastaneler vardır. 

Eğer daha kapsamlı bir anlaşmalı hastane ağının olmasını istiyorsan Turuncu+ Network’ü tercih edebilirsin.  Poliçeni daha uygun fiyatlara satın almak için ise Turuncu Network ’ten yararlanabilirsin. 

Allianz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler
Ankara Koru Hastanesi
Umut Hastanesi
Yaşam Hastanesi
Antalya Manavgat Eslem Hastanesi
Medstar Antalya Hastanesi
OFM Antalya Hastanesi
Aydın Egemed  Hastanesi
Gözde Kuşadası Hastanesi
Balıkesir Bandırma Royal Hastanesi
Edremit Körfez Hastanesi
Özel İzmiryolu Sevgi Hastanesi
İstanbul  Beykent Hastanesi
Delta Hospital
Kozyatağı Central Hospital 
İzmir Can Hastanesi
Gözde Hastanesi
Medfema Hastanesi
Muğla Ahu Hastanesi
Fethiye Letoon Hospital
Marmaris Yücelen Hastanesi

Anadolu Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

Anadolu Sigorta anlaşmalı hastaneler sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsin.

Anadolu Sigorta anlaşmalı hastanelerde aldığın tedavilerin masrafları ile ilgili olarak doğrudan ödeme yapar. Ancak şuna da dikkat çekmek gerekir; eğer sağlık kurumunun SGK ve Anadolu Sigorta ile anlaşması yoksa tamamlayıcı sağlık sigortanı kullanamazsın. Anadolu Sigorta tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler; A, B, C tipi olmak üzere network olarak adlandırılan 3 ayrı kurum listesinden oluşur. A Network, en geniş hastane ağına sahiptir. B ve C Network’te ise anlaşmalı sağlık kurumu daha azdır. 

Anadolu Sigorta tamamlayıcı sağlık sigortası geçerli anlaşmalı kurumlar listesine ulaşmak için

 • İlk olarak poliçe tipini “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası olarak işaretle.
 • Sonrasında senden sorgulama tipini seç. Buradan “Anlaşmalı Sağlık Kurumu” kategorisini işaretleyebilirsin.
 • Karşına Bireysel B Network, Bireysel C Network, Bireysel A Network, Kurumsal B Network ve Kurumsal A Network seçenekleri gelir. Tamamlayıcı sağlık sigortanın poliçesi hangi network ise onu seçmen gerekir. Çünkü network tipine göre listelenen hastaneler değişecektir.

Anadolu Sigorta’nın Bayındır Hastanesi Söğütözü, Güven Hastanesi, Liv Hospital Ulus, Bayındır Hastanesi İçerenköy ve İntercontinental Hospital ile sadece Kardiyoloji, Onkoloji ve KVC branşlarında anlaşması vardır. 

Anadolu Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler
Ankara  Çankaya Hastanesi
Koru Hastanesi
Ortadoğu Hastanesi 
Antalya Akdeniz Şifa Tıp Merkezi
Dünya Göz Hastanesi /Antalya
Medikum Hastanesi
Aydın Ada Göz Tıp Merkezi
Egemed  Hastanesi
Gözde Kuşadası Hastanesi
Balıkesir  Bandırma Royal Hastanesi
Sevgi Hastanesi 
Sevgi Hastanesi İzmiryolu
İstanbul  Başarı Hastanesi
Güneşli Erdem Hastanesi
Maltepe Ersoy Hastanesi
İzmir Batı Anadolu Central Hospital
Deniz Hastanesi
Gazi Hastanesi
Muğla İzan Hastanesi
Letoon Hospital
Yücelen Hastanesi Ortaca

 

Türkiye Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

Türkiye sigorta tamamlayıcı sağlık sigortanla poliçe kapsamında olan sağlık hizmetlerini anlaşmalı olan kurumlarda kullanabilirsin. Tükiye sigorta anlaşmalı hastaneler sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Sağlık Hizmetlerini Karşılar?

Hastanede bir hastalık nedeniyle 24 saatten uzun kaldığını varsayalım; yattığın bu süre boyunca uygulanan ameliyat, yoğun bakım, diyaliz, kemoterapi, yemek, refakatçi gibi tedavi masrafları sigorta şirketin tarafından karşılanır. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığın takdirde ayakta tedavi teminatı kapsamındaki yatış gerektirmeyen doktor kontrolü, ilaç temini, muayene, ameliyat, tahlil, teşhis, pansuman ve görüntüleme işlemlerinden de faydalanabilirsin. Ayakta ve yatarak tedaviye ek olarak tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamındaki diş tedavisi, doğum, psikolojik yardım ve diyetisyen hizmeti gibi teminat seçeneklerinden de yararlanabilirsin. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgi edinmek için "Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar, Teminatları Nelerdir?" başlıklı yazımızı okuyabilirsin. 

Sağlık Hizmeti Almak İçin Sigorta Şirketine Nasıl Başvuru Yapılır?

Sağlığına dikkat ettiğini ve başına bir şey gelmeyeceğini düşünüyor olabilir fakat tedbir almış olsan da böyle durumlar başına gelebilir. Bu durum da seni hem maddi hem de manevi olarak yıpratabilir. Peki tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığında sağlık hizmeti almak için sigorta şirketine nasıl başvuru yapacaksın? 

 • Tamamlayıcı sağlık sigortanı kullanarak tedavi talebinde bulunmak istiyorsan öncelikle tedavi almak istediğin özel hastane ile sigorta şirketinin anlaşmalı olup olmadığına bakman gerekir.
 • Tedavi talebinde bulunacağın hastalığın SUT kodu (Sağlık Uygulama Tebliği) var ise Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında yer alacaktır. 
 • Tedavi talep edeceğin hastalığın poliçe başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkmış olması gerekir. Poliçe başlangıcından önce olan hastalıklar poliçe kapsamı dışındadır ve tedavi masrafların sigorta şirketin tarafından karşılanmaz. 
 • Eğer hastalığının SUT kodu varsa, hastalık geçmişten gelmiyorsa ve gittiğin hastane sigorta şirketin ile anlaşmalı ise tedavi almak için T.C. kimlik numaranı hastane bankosundaki görevliye vermen yeterli olacaktır. Hastane görevlisi, T.C. kimlik numaranı kullanarak sigorta şirketinden onay alır ve hiçbir ücret ödemeden tedavi olmanı sağlar. 
İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.