Özel Sağlık Sigortasının Kapsamı Nedir?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

özel sağlık sigortasının kapsamı nedir

Gündelik hayatın akışı, sorumluluklar derken sağlığın hayatımızdaki değerini unutabiliyoruz. Fakat hayatta güzel sürprizler olduğu kadar kötüleriyle de karşılaşmak mümkün. Hiç beklemediğin bir zamanda sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirsin.  Böyle bir durumda istediğin özel hastanede sağlık hizmeti almak ve sağlık masraflarını dert etmemek ise önemli bir ayrıcalık.

Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) aradığın güvence olabilir. Çünkü ÖSS, meydana gelen sağlık sorunlarınızın masraflarını, ücretsiz ya da minimum ücret ödeyerek poliçede belirlenen teminatlar kapsamında güvence altına alan bir sigorta türüdür. "Özel Sağlık Sigortası Nedir" yazımızdan özel sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgi alabilirsin.

Şimdi, özel sağlık sigortası neyi kapsar sorusunun yanıtına geçelim.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Özel sağlık sigortası, anlaşmalı hastane, anlaşmalı doktor muayenehanesi, poliklinik, fizik tedavi merkezlerinden tam kapsamlı sağlık kontrolü, teşhis ve tedavi hizmeti almanı sağlar. Poliçe kapsamında yer alması ve anlaşmalı olan eczaneler olmak şartıyla ilaçlarını da ücretsiz ya da az bir ücretle alabilmene imkan verir.

Bir sigorta poliçesi düzenlenirken hangi durumlarda sigortanın seni ne kadar garanti altına alacağını bilmen gerekir. Özel sağlık sigortası kapsamında alabileceğin hizmetler; yatarak tedavi, ayakta tedavi, kemoterapi, radyo terapi, diyaliz, yatış sonrası fizik tedavi, yardımcı tıbbi malzeme, evde bakım, ileri tanı yöntemleri, doğum teminatı, gebelik, yeni doğan bebek teminatı ve check-up gibi farklı uygulamalardır.

Çoğu özel sağlık sigortası poliçesinde kontrol amaçlı PSA ve mamografi yılda bir kez ücretsiz olarak sunulur. Erken teşhis için kanser taramaları oldukça önemlidir. ÖSS ile yıllık kontolerini aksatmadan özel hastanelerde rahatça yaptırabilirsin. Eğer ayrıca merak ediyorsan mamografi nedir yazımızdan bu sağlık hizmeti hakkındaki detayları öğrenebilirsin.

ÖSS söz konusu olduğunda, sağlık probleminin tedavisini yatarak mı, yoksa ayakta mı alacağın önemli. Özel sağlık sigortası neleri karşılıyor sorusunu iki ana teminat altında açıklayalım.

Yatarak Tedavi Teminatı Nedir?

ÖSS ana teminatlarından biri, yatarak tedavi teminatıdır. Bir kaza ya da hastalık sonucu oluşan sağlık probleminin tedavisi için 24 saat ve daha uzun süreli yatış işlemi yapılacak durumlarda yatarak tedavi teminatı devreye girer. 

Özel Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi Neleri Kapsar?

Özel Sağlık Sigortası’nın yatarak tedavi kapsamına girebilen bazı tedavileri ve sağlık hizmetlerini şu şekilde sıralayalım: 

 • Radyoterapi
 • Diyaliz
 • Kemoterapi
 • İlaç masrafları
 • Yatarak tedaviye ait olan rehabilitasyon masrafları
 • Fizik tedavi
 • Bazı ameliyatlar (Kaza veya hastalık sonucu yapılması gereken estetik ameliyatları da dahil. Estetiği karşılayan sigorta hakkında yazımızdan bilgi alabilirsin.)
 • Tedaviniz sırasında yanınızda kalacak kişinin (refakatçinin) giderleri 
 • Ameliyat öncesinde ve sonrasında yapılması gereken bazı tetkikler
 • Yoğun bakım harcamaları
 • Laboratuvar testleri

Yatarak tedavi teminatı konusunda dikkat etmen gereken konulardan biri hastalıklardır. ÖSS poliçesini düzenlerken planlı bir ameliyat veya tedavi teminat altına alınamaz. Bu nedenle ilk kez yaptırılacak Özel Sağlık Sigortası’nın bazı hastalıklar için 3 ay bekleme süresi bulunur. Yani ilk 3 ay bazı hastalıkların tedavileri sigorta kapsamı dışında kalır. Ancak bu süre sonunda söz konusu sağlık sorunu için tedaviler karşılanır. Sağlık sigortasında bekleme süresi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin.

Ayakta Tedavi Teminatı Nedir?

Özel Sağlık Sigortası kapsamında yer alan ayakta tedavi teminatı, 24 saat yatış gerektirmeyen durumlarda sağlık giderlerinin karşılandığı güvencedir. 

Ayakta Tedavi Teminatı Neleri Kapsar?

Ayakta tedavi kapsamını genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Röntgen, tomografi, MR gibi tanı ve ileri tanı için uygulanan yöntemler 
 • Rutin kontroller
 • Muayene masrafları
 • Reçeteli ilaç masrafları
 • Fizik tedavi
 • Rehabilitasyon
 • Bazı tahliller

Özel sağlık sigortası kapsamı poliçe seçiminde oldukça önemlidir. En iyi özel sağlık sigortası hangisi konulu yazımızdan kendin için en uygun poliçe seçimi nasıl yapılır öğrenebilirsin.

Dilerseniz Özel Sağlık Sigortası poliçene ek teminatlar ekleyerek çeşitli sağlık giderlerini de sigortalandırabilirsin. Diş sigortası, doğum teminatı gibi ek teminatlarla poliçe kapsamını genişletebilirsin.

Özel Sağlık Sigortası Özel Muayenehane Ücretini Karşılar mı?

Özel sağlık sigortalarında anlaşmalı doktor kapsamı sadece özel hastanelerden değil özel doktor muayenehanelerinden de yararlanabileceğini gösterir. Örneğin poliçendeki X Hastasinde çalışan bir doktorun kendine ait özel sağlık kurumu/muayenehanesi varsa poliçende o doktorun anlaşması mevcutsa özel muayanehanesine giderek de sağlık sigortanı kullanabilirsin. Bu anlamda ÖSS sadece hastane değil birçok sağlık kurumundan yararlanma avantajı sunar.

Özel Sağlık Sigortası Koronavirüsü Kapsar mı?

Koronavirüs ile ilgili tanı ve tedaviler ÖSS kapsamına alınabilir. Bu durum teminatlara göre değişmektedir. Eğer poliçende teminatın varsa ve doktor muayene sonrası koronavirüs nedeniyle teste ya da tedaviye ihtiyaç olduğunu onaylarsa, sigorta şirketleri koronavirüs test ve tedavi hizmetlerini karşılar. Bu nedenle Covid-19 salgınını kapsayan bir sigorta poliçesine sahipsen hastaneye tedavi masrafların için bir bedel ödemen gerekmez. Eğer koronavirüs tedavisini kapsayan bir poliçe yaptırmak istiyorsan poliçeyi yaptırmadan önce hasta olmamış olman gerekir. Çünkü Covid-19 teşhisi konduktan sonra poliçene herhangi bir ekleme yaptıramazsın.

Özel Sağlık Sigortası Devlet Hastanesinde Geçerli mi?

Özel Sağlık Sigortası, devlet hastaneleri dâhil özel hastane ve üniversite hastanelerinde alacağın sağlık hizmetlerinin tümü karşılar. Üstelik, SGK ile anlaşmalı hastane şartı aranmaz Ayrıca özel sağlık sigortasından faydalanmak için SGK’lı olma zorunluluğu da yoktur. Ancak burada dikkat etmen gereken noktalardan biri, sigorta yaptıracağın sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarıdır. Poliçede belirtilen tüm anlaşmalı sağlık kuruluşlarında tedavi hizmeti alabilirsin.

Özel Sağlık Sigortası ile Sağlığını ve Bütçeni Güvence Altına Al!

Özel Sağlık Sigortası ana ve ek teminatları bu şekilde olsa da teminatların sigorta şirketlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Özel sigorta hakkında aklınıza takılan sorular için 7 gün 24 saat 0216 250 78 33 numaralı Sağlık Sigortası Hattımızı arayabilirsin.

Kaliteli sağlık hizmeti almak ve minimum ücreti ödemek Özel Sağlık Sigortası ile çok kolay. İstediğin özel şartlar ve limitlerle sağlık masraflarını güvence altına almak için Sigortam.net Özel Sağlık Sigortası teklif sayfasını ziyaret edebilirsin. Böylece sana uygun özel sağlık sigorta fiyatını öğrenebilir ve sigortanı online olarak satın alabilirsin. 

Sağlık günler dileriz!

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.