Özel Sağlık Sigortasında Sigorta Priminin Ödenmesi

Özel sağlık sigortasında sigorta priminin tamamının taksitle ödenmesi kararlaştırılmışsa peşinatın ilk taksiti yapılır yapılmaz ve en geç poliçenin teslimi karşılığında ödenmelidir.

Prim veya peşinat ödenmezse poliçe sigortacıya teslim edilmiş olsa da sigortacının sorumluluğu başlamaz. Bu durum poliçenin ön yüzünde belirtilir.

Ayrıca, böyle bir durumda sigorta ettiren kişi temerrüde (hukuki olarak borcunu ödememe durumu) düşer. Sigorta ettiren kişi, temerrüde düştüğü tarihten itibaren 30 gün içinde borcunu ödemezse sigorta sözleşmesi ihtar edilmesine gerek olmadan feshedilir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Sigorta Uzmanı Ayfer Mercan, sigorta priminin taksitle ödenmesi kararlaştırıldığında, taksitlerin kesin ödeme zamanı, miktarı ve vadesinde ödenmemesinin sonuçları poliçe üzerinde belirtildiğine dikkat çekti. Taksitlerin herhangi birinin vade bitimine kadar ödenmemesi durumda sigorta ettirenin temerrüde düştüğünü vurgulayan Mercan, prim borcunun temerrüde düşmesinden itibaren 15 gün içinde ödenmediği durumda sigorta teminatının duracağını söyledi.

Rizikonun gerçekleşmemesi kaydıyla, teminatın durduğu süre içinde prim borcu ödenirse teminat devam eder. Teminatın durmasından 15 gün içinde borç ödenmezse sigorta sözleşmesi hiçbir ihtara gerek olmadan feshedilir.

Riziko Nedir?

Riziko, bir kimsenin para ile ölçülebilir menfaatini tehdit eden tehlikedir. Rizikonun gerçekleşme ihtimalinin yüksek veya düşük olması, prim belirlemelerinde en önemli unsurdur. Rizikolar %0 ile %100 arasında bir değerle gerçekleşirler. %0 riski, sigortalı teminat altına almayacaktır; %100 riski de sigortacı teminat altına almayacaktır; riskin bu değerler arasında bir yerlerde oluşacağı öngörülerek, (prim) ücret esasları belirlenmektedir. %100 gerçekleşme durumu kaçınılmaz olmasına rağmen teminat verilen tek konu hayat sigortalarıdır.

Sigortam.net üzerinden 20'den fazla sigorta şirketinin özel sağlık sigortası fiyatlarına ulaşabilir, bütçenize en uygun sigortayı satın alabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL