Özel Sağlık Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Özel sağlık sigortası (ÖSS) ile hastalık ya da kaza durumlarında anlaşmalı özel hastanelerden veya doktorlardan sağlık hizmeti alabilirsin. Hayatta zaman zaman beklenmedik ve riskli sağlık sorunları ile karşılaşabilirsin. Bu sağlık sorunları maddi anlamda da ciddi kayıplar yaşamana yol açabilir. İşte özel sağlık sigortası yaptırarak bu beklenmeyen sağlık sorunlarında oluşabilecek tedavi masraflarına karşı kendini güvence altına alabilirsin. Senin için ÖSS hakkında merak ettiğin en önemli soruları bir araya getirdik. Gel, “Özel sağlık sigortası nedir, neleri kapsar? Özel sağlık sigortası ne işe yarar, nasıl kullanılır?" gibi sorulara birlikte cevap verelim.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel Sağlık Sigortası hakkında detaylara değinmeden önce “ÖSS ne demek?” sorusuna yanıt vermek gerekir. Özel Sağlık Sigortası; beklenmedik bir kaza ya da hastalık gibi istenmeyen durumların yaşanması sonucu ortaya çıkabilecek sağlık masraflarının güvence altına alınmasını sağlayan sigorta türüdür. “Özel sigorta nedir?” sorusuna cevap olarak “Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel sağlık kurumlarında ve anlaşmalı doktorların muayenehanelerinde sağlığın için gerekli tanı ve tedavi işlemlerini bütçene en uygun şekilde almanı sağlayan sigorta çeşididir.” de diyebiliriz. 

Özel Sağlık Sigortası, tedavi sürecindeki giderlerin zorlanmadan karşılanabilmesi için aslında lüksten çok bir ihtiyaçtır. Üstelik genellikle 1 yıl süreliğine yapılan Özel Sağlık Sigortaları için SGK’lı olma zorunluluğu da bulunmaz.

özel sağlık sigortası nedir

Özel Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Özel Sağlık Sigortası poliçe sahiplerine pek çok avantaj sunar. Peki, özel sağlık sigortası ne işe yarar? Özel sağlık sigortasının faydalarını senin için listeledik.

  • Özel Sağlık Sigortası poliçesinde yer alan teminatlar kapsamında, sağlık sorunlarına ilişkin tedavi masrafları karşılanır. 
  • Özel sağlık sigortası ile istediğin özel sağlık kurumunda ve istediğin doktordan sağlık hizmeti alabilirsin. 
  • Aynı zamanda özel sağlık sigortası vergi indirimi uygulaması ile maddi açıdan da avantajları vardır.
  • Özel sağlık sigortası sayesinde düşük fiyatlarla tedavi olma imkânı kazanırsın.
  • Özel sağlık sigortası ile yurt dışında tedavi olabilirsin.
  • Dilersen özel sağlık sigortasından yararlanarak ailenin sağlığını da güvence altına alabilirsin. 

Özel Sağlık Sigortası Şartları Nelerdir? 

Özel sağlık sigortası poliçeleri, Özel Sağlık Sigortası Genel Şartları ve Özel Sağlık Sigortası Genel Şartları olmak üzere iki farklı başlık altına incelenebilir. Özel sağlık sigortası genel şartları bölümü, sigorta şirketlerinin hemen hepsinde benzerdir. Özel sağlık sigortası özel şartları bölümünde sunulan hizmetler ise firmadan firmaya farklılık gösterir. Dolayısıyla Özel Sağlık Sigortası yaptırmadan önce genel ve özel şartları incelemen, beklentilerin doğrultusunda teminatlar ekletmen faydalı olacaktır.

Özel Sağlık Sigortasının Kapsamı Nedir?

Özel sağlık sigortasının kapsamı özel ve genel şartlar doğrultusunda genişletilebilir. Hatta özel şartlar kapsamında ilgili teminatın bulunması halinde yurt dışında bile sağlık hizmetlerinden rahatlıkla faydalanabilirsin. ÖSS kapsam olarak esnektir, yani kişinin kullandığı ya da tercih ettiği hastaneleri seçmesi, check-up gibi ek hizmetleri poliçeye ekletmesi gibi kişisel tercihlere açıktır.

Özel sağlık sigortası neleri kapsar konulu yazımızdan teminatlar hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır? 

“Özel Sağlık Sigortası nasıl yapılır?” sorusu özel sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Özel Sağlık Sigortanı kolay ve pratik bir şekilde yaptırabilmek için Sigortam.net üzerinden uzman sigorta danışmanları ile iletişime geçerek kendine en uygun Özel Sağlık Sigortası ürününü seçebilirsin. Böylelikle bütçene ve özel sağlık ihtiyaçlarına göre sigorta ürünü belirlemen kolaylaşır. Aldığın teklifler içerisinde kendine en uygun olanı satın alabilmek için Özel Sağlık Sigortası başvuru formunu doldurabilirsin. Dilersen özel sağlık sigortası yaptırdıktan sonra sigorta şirketini değiştirebilirsin. Özel sağlık sigortası şirket değişikliği ile ilgili bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Türkiye'de bulunan yabancılar da oturma izinleri varsa ÖSS yaptırabilir. Eğer oturma izinleri yoksa yabancılar için özel olan sağlık sigortasına başvurmaları gerekir. Yabancılar için ikamet sigortası konulu yazımızdan detayları öğrenebilirsin.

Özel Sağlık Sigortası Ne Zaman Başlar?

Poliçenin detaylarını sigorta şirketin ile netleştirdikten sonra ilk kez prim ödediğin tarihle beraber Özel Sağlık Sigortan başlar. Prim ödemelerini düzenli olarak yaptığın takdirde poliçe bitiş tarihine kadar da sürer. Poliçe süresi dolduğunda ise yenilenerek Özel Sağlık Sigortasından yararlanmaya devam edebilirsin. 

Özel Sağlık Sigortasında Yaş Sınırı Var mı?

Özel Sağlık Sigortası yaptırmak isteyenlerin yararlanacakları sigorta ürününe göre yaş sınırı farklılık gösterebilir. Fakat en genel haliyle Özel Sağlık Sigortası yaş sınırı 18 ile 65 yaş arasında olur. Eğer 18 yaşından küçük çocuğun varsa Özel Sağlık Sigortalarına çocuklarını da sigortaya dahil ederek onların da ihtiyaç halinde tedavi giderlerinin karşılanmasını sağlayabilirsin. Özel sağlık sigortası yaş sınırı konulu yazımızı okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsin. 

Hamileyken Özel Sağlık Sigortası Yaptırılır mı?

Özel Sağlık Sigortası, diğer sağlık giderlerinizin yanında doğum masraflarını da ek teminat ile karşılar. Yani Özel Sağlık Sigortası yapılırken poliçeye ek teminat olarak doğum sigortası da eklenirse hamilelik dönemi sigorta güvencesine alınmış olur. 

Sigorta şirketlerinin bazıları, doğum teminatı için 1 yıl bekleme süresi koyabildiği gibi bazıları da hamilelikten 6 ay önce doğumun teminat kapsamına alınmasını kabul eder. Kimi sigorta şirketlerinde ise hamileyken doğum sigortası yaptırma imkânı vardır. 

Özel Sağlık Sigortası İptal Edilir mi?

ÖSS iptali için sigorta şirketine dilekçe ile başvuru yapman gerekir. Genellikle 2 ya da 3 gün içerisinde iptal işlemi gerçekleştirilir. Özel sağlık sigortası iptal şartları ve süresi sigorta şirketlerine göre değişebileceği için poliçenin olduğu şirketle direkt iletişime geçmende fayda vardır.

Özel Sağlık Sigortası Fiyatları 2024

Özel sağlık sigortası fiyatları; sigorta yaptıracak kişinin mevcut sağlık durumuna, cinsiyetine, yaşına, medeni haline, hastalık geçmişine ve sigortanın geçerli olacağı hastane seçimine göre farklılık gösterir. Ayrıca teminatların kapsamını genişletmek ve ek maddeler ekletmek de poliçenin fiyatında değişiklik yaratacaktır. Bu nedenle özel sağlık sigortası ücretleri konusunda net bir tutar vermek yanlış olur. Sigortam.net'ten teklif alarak sana özel fiyatları hızlıca öğrenebilirsin.

Sigorta şirketinin kişinin sağlık durumunu ve risklerini daha iyi takip edebilmesi ve yıllar içinde daha uygun fiyatlar verebilmesi için özel sağlık sigortası yaptırmaya ne kadar erken başlanırsa o kadar avantajlı olur. 

Sen de bütçene ve beklentilerine en uygun sağlık sigortası yaptırmak istiyorum diyorsan detaylı bir araştırma yaparak farklı teklifleri inceleyebilirsin. Sigortam.net üzerinden özel sağlık sigortası teklifi alabilir, sigorta şirketleri tarafından sunulan özel sağlık sigortası ürünlerini karşılaştırma imkânı yakalayabilirsin. Dilersen Sigortam.net uzmanlarına 7/24 ulaşmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattını da arayabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.