Tek Taraflı Kazalarda Trafik Sigortası

Bilindiği gibi zorunlu trafik sigortası olası bir kaza halinde karşı ve üçüncü tarafa verilen hasarları teminat kapsamına almaktadır. Bu nedenle ortaya çıkan kazada sigortalı kendi sigortasından herhangi bir tazminat talebinde bulunamamaktadır. Ancak tek taraflı kazada sigortalının hayatını kaybetmesi halinde sigortalı yakınları destekten yoksun kalma tazminatını sigorta şirketlerinden talep edebilmektedirler. Ancak bu konu da bazı koşullarla sınırlandırılmıştır.

İşte Trafik Sigortasında Kritik Tarih

Belirttiğimiz gibi; tek taraflı bir trafik kazasında sigortalının hayatını kaybetmesi halinde, sigortalının yakınları destekten yoksun kalma tazminatı talebinde bulunuyor. Ancak bu tazminat için talepte bulunabilmek için iki kritik tarih söz konusu. Destekten yoksun kalma tazminatı talebinde bulunulabilmesi için bu gibi davalarda zaman aşımı için belirlenen 15 yılın geçmemesi gerekiyor. 15 yılı aşan kazalar için destekten yoksun kalma tazminatı talebinde bulunulamıyor.

Tazminat için bir diğer kritik tarih ise 26 Nisan 2016. Destekten yoksun kalma tazminatı başvurusu yapabilmeniz için söz konusu kazanın 26 Nisan 2016 tarihinden önce gerçekleşmesi gerekiyor. Bu tarihten sonraki tek taraflı trafik kazalarından tazminat talebinde bulunmak ise mümkün değil. Çünkü bu tarihlerde yapılan trafik sigortası genel şartlarındaki değişiklikle tek taraflı kazalar için tazminat yolu kapatıldı.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

İlk Olarak Sigorta Şirketine Başvuruda Bulunmalı

Yukarıdaki koşullara uyan kişiler eğer bir tazminat talebinde bulunmak istiyorlarsa kaza ile ilgili tüm evrakların bulunduğu dosyayı bir dilekçe ile ilgili sigorta şirketine ulaştırmalıdır. Eğer sigorta şirketi 15 gün içerisinde bir yanıt vermezse ya da olumsuz bir yanıt verirse sigortalı yakınları mahkemeye dava açabilir. Burada dikkatli olunması gereken bir diğer konu ise vekalet verme aşamasında ortaya çıkıyor.

Özellikle mahkemelerin geçmişe yönelik kazalarda sigortalı yakınlarına tazminat verilmesi yönünde kararlar vermesinin ardından ortaya çıkan bazı kişiler, hak sahiplerinden vekalet alarak tazminat ödemelerinin büyük bir kısmını kendilerine alıp, hak sahiplerine çok küçük miktarlarda ödeme yaptılar. Uzmanlar hiçbiri hukukçu olmayan bu kişilere karşı vatandaşları uyarırken, güvenilmeyen kişilere aslıa vekalet verilmemesi yönünde de çağrıda bulunuyor.

Müşteri Yorumları