DASK Adres Kodu Nedir, DASK Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

DASK Adres Kodu Nedir?

DASK adres kodu, evinin adres kodunu öğrenerek adres ve evine dair birçok resmi işlemi yapman kolaylaşır. Çoğu zaman ise resmi işlemlerde zorunlu tutulur. Bu açıdan adres kodu doğrulama işlemini yaparak DASK yaptırma ya da adres işlemlerini yapman mümkün. Yazımızın devamında DASK adres kodu sorgulama ve UAVT kodu ile merak edilen tüm detayları bir araya getirdik.

DASK Adres Kodu Ne Demek, UAVT Nedir?

1 Mart 2013 tarihinde Doğal Afetler Sigortaları Kurumu tarafından uygulanmaya başlayan adres kodu; Türkiye sınırları içerisindeki tüm konutlara verilen 10 haneli bir numaradır. UAVT adres kodu olarak da isimlendirilir.

DASK adres kodunu araştırıyorsan DASK UAVT kodu terimiyle karşılaşmış olabilirsin. Peki DASK UAVT kodu nedir?  Bu sorunun cevabı, bizi Ulusal Adres Veri Tabanına götürür. Ulusal Adres Veri Tabanı, tüm konutların kimlik bilgilerinin saklandığı yere verilen isimdir. İçişleri Bakanlığına bağlı olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kurulmuştur. Bu sistem sayesinde adrese kayıt sistemi oldukça kapsamlı hale getirilmiştir. 

1 Mart 2013 tarihinde zorunlu deprem sigortası uygulamasıyla yürürlüğe girmiş olan 10 haneli UAVT adres kodu, her bina, konut ve iş yeri için özel olarak belirlenir ve DASK poliçesi hazırlanırken, poliçe ödemelerinde ve kamusal işlemlerde bu koddan yararlanılır. UAVT adres kodu sayesinde Türkiye’deki tüm adresler tek bir veri tabanına toplanmıştır. Bu sayede yetkisi olan tüm kamu kurum ve kuruluşları istedikleri vatandaşların bilgilerine kolayca ulaşma imkânı kazanmıştır. Örneğin, muhtarlıklar tarafından verilen ikametgâh adresi ile bilgili bilgiler, ulusal adres veri tabanında (UAVT) oluşturulur. Kişiye özel olmadığı için ev sahibi değişse de daireye ait olan adres kodu değişmez. Sen de DASK UAVT kodunu kullanarak tüm resmî kurumlardaki tüm işlemlerini hızlı ve zahmetsiz bir biçimde yapabilirsin. 

DASK Adres Kodu Sorgulama Neden Önemli?

DASK adres kodu diğer bir adıyla UAVT kodu, konuta dair adres bilgilerinin doğruluğu ve poliçenin güvenli bir şekilde oluşturulmasında önemli rol oynar. Adres kodu DASK yaptırmak için oldukça önemlidir çünkü adres kodu olmadan DASK poliçesi yaptırmak mümkün değildir. bu nedenle taşınmaz mülk sahibi olmak için UAVT kodu öğrenme işlemi oldukça gereklidir. 

UAVT adres kodunun avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Deprem sigortası poliçesi yaptırırken büyük kolaylık sağlar. DASK adres kodu sayesinde zorunlu deprem sigortası daha hızlı bir şekilde yapılır.
 • Adres bildirimini yanlış yapan kişilerin tespit edilmesini sağlar. Adres bilgilerinin eksik veya hatalı girilmesi nedeniyle meydana gelen karışıkların önüne geçilmesini sağlar. Böylece yanlışlıkla aynı konut için birden fazla DASK yapılmasının önüne geçilmiş olur.
 • Poliçeni yenilediğin takdirde sana özel olarak sunulan özel indirimlerden yararlanabilirsin.
 • DASK adres kodu sayesinde poliçe kapsamında verilen hizmetler doğru adrese ulaşır.
 • UAVT adres kodu yardımıyla konut ile alakalı yapacağın tüm işlemler ve ailenin bilgileri resmî kurumlar tarafından istenen bilgileri anında görüntüleyebilir.
 • DASK UAVT kodu, zorunlu deprem sigortası olmayan konutların tespit edilmesini sağlar.
 • UAVT kodunu öğrenme işleminden sonra DASK adres kodu sayesinde deprem poliçesi üzerine kayıtlı olan tüm evler görülebilir. Bu sayede ödemen gereken tüm vergi ve yükümlülükleri tam anlamıyla öğrenebilirsin.
 • Olası bir deprem sonrasında DASK adres kodu sayesinde konut veya iş yerinin iletişim ve adres bilgilerine kolayca ulaşabilirsin. 
 • Adres kodu DASK poliçelerinde sana özeldir ve değişmez. Bu sayede UAVT  adres kodunu evini değiştirmen durumunda da yeni taşındığın yerde aktif olarak kullanabilirsin.

DASK hakkında daha detaylı bilgi almak için “DASK nedir” konulu yazımızı okuyabilirsin. 

DASK Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır? 

DASK Adres kodu sorgulama yani DASK UAVT kodu sorgulama işlemi ve işleyişi oldukça kolaydır. Günümüzde birçok vergi dairesi, kamu kuruluşu tarafından zorunlu hale getirilmiştir ve adres değişikliği, yeni işe başlama gibi işlemlerde bilinmesi zorunlu tutulmuştur. Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz adres kodunu birden fazla şekilde ücretsiz olarak sorgulatabilirsin. 

Nufüs müdürlüğü gibi resmi dairelerden adres kodunu kolaylıkla öğrenmen mümkün. Adres kodu doğrulama işlemini online şekilde de yapabilirsin. Gel adres kodu sorgulama DASK poliçelerinde nasıl gerçekleştirilebilir birlikte inceleyelim.

DASK Adres Kodu Sorgulama Yöntemleri

E-Devlet Uygulaması

UAVT kodu sorgulama yani adres kodu sorgulama DASK poliçeleri için oldukça önemli bir işlemdir. E-devlet üzerinden adres kodunu öğrenmek için T.C. kimlik numaranı ve e-devlet şifreni ilgili alanlara girerek UAVT kodu sorgulama işlemini tamamlayabilirsin.

Nüfus Genel Müdürlüğü

DASK Adres kodunu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasından öğrenmek için “NVİ Adres Bilgilerim” seçeneğine tıklayarak UAVT adres kodu sorgulama işlemini tamamlayabilir ve adres bilgilerini en altta yer alan UAVT adres kodunu görebilirsin. 

Mahalle Muhtarı, Nüfus Müdürlüğü ya da Bağlı Bulunduğun Belediye

DASK adres kodunu öğrenebilmek için bağlı bulunduğun il, ilçe, köy ve mahalle gibi bilgilere ihtiyacın var. Bu bilgiler ile mahalle muhtarı, nüfus müdürlüğü veya bağlı bulunduğun belediyeden DASK adres kodunu öğrenebilirsin. 

Doğal Afet Sigortaları Kurumu Resmi İnternet Sitesi

DASK Adres Kayıt Sistemi adresinden DASK adres kodu sorgulama yani UAVT kodu sorgulama işlemini 5 adımda gerçekleştirebilirsin

 1. “Adres kodunu öğren” butonuna tıkla.
 2. İl, ilçe, bucak, köy mahalle seçeneklerini belirle. 
 3. Cadde, bulvar, meydan ve bina/site numarasına göre seçeneklerinden birini tercih et. 
 4. Bina adını seç.
 5. İç kapı numaranı seçtiğinde karşına “ben robot değilim” doğrulama ekranı gelir. Bu doğrulamayı yaptığında UAVT adres kodu sorgulama işlemini tamamlayabilir ve UAVT adres kodunu görebilirsin.  

DASK’ın resmi internet sitesini kullanarak DASK sigorta primini ve sigorta bedelini de hesaplatabilirsin. Web sitesi üzerinden poliçe sorgulama ve prim hesaplama alanına tıklayarak DASK poliçe numarası, poliçenin başlangıç ve bitiş tarihi, riziko adresi, sigorta şirketi, sigorta bedeli ve primi öğrenebilirsin. Dask poliçe sorgulama konulu yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsin.

Zorunlu deprem sigortası yaptırmak veya poliçen varsa dask yenileme işlemi yapmak için her konuta özel olarak belirlenen adres kodunu biliyor olman gerekir. Adres koduyla DASK poliçesi ile ilgili işlemler hızlı bir şekilde gerçekleşir. 

Zorunlu deprem sigortası yaptırırken veya yenilerken DASK adres kodunun yanı sıra ihtiyaç duyacağın farklı belgeler de vardır. DASK başvurusu yapmak için gerekli diğer belgeleri “DASK İçin Gerekli Belgeler” konulu yazımızdan öğrenebilirsin. 

DASK Sigortanı Sigortam.net İle Yaptır, Konutunu Güvence Altına Al

Deprem kuşağında olan ülkemizde konut ve iş yerleri için olası bir depremde hem kayıpları azaltmak hem maddi zararların karşılanması için DASK sigortası yaptırman gerektir.  DASK sigortası hem senin hem de sevdiklerin için hayati bir önem taşır. DASK sigortası yaptırırken hatalı adres bildiriminden kaynaklı sorunları önlemek adına başlayan DASK UAVT kodu sayesinde yapacağın sözleşme, sigorta ve benzeri işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsin.

UAVT kodu, zorunlu deprem Sigortası (DASK) poliçe işlemleri sırasında binalarla alakalı pek çok bilgiye tek seferde ulaşma imkânı sunar. Böylece bu işlemler yapılırken zamanda da tasarruf edebilirsin. DASK sigortası yaptırmak için Sigortam.net web sitesi üzerinden online teklif alabilirsin. Onlarca farklı sigorta şirketinin DASK Adres Kodu fiyat teklifini hızla karşılaştırabilir, en ucuz ve kapsamlı DASK poliçesini bulabilirsin. Sahip olduğun UAVT kodu ile doğru bilgiler ışığında deprem sigortanı yaptırabilir, sigortalı olmanın avantajlarından yararlanabilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.