DASK Poliçe Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Doğal afetlerden biri olarak kabul edilen deprem, ülkemizin kaçınılmaz bir gerçeğidir. Ciddi mal ve can kayıplarına neden olabilen depreme karşı deprem sigortası yaptırarak tedbir alabilir. Depremin hem maddi hem de manevi yansımalarından korunabilirsin. Zorunlu Deprem Sigortası diğer adıyla DASK, sigortada aracılık hizmet veren firmalar tarafından yapılır. Bir sene olarak düzenlenen DASK sigorta poliçesi ile ilgili detaylara ulaşmak için çeşitli platformlar ve bu alanda faaliyet gösteren sigorta şirketleri tarafından sorgulamak işlemleri yapılmaktadır. Sen de DASK poliçe no sorgulama işlemi yaparak Zorunlu Deprem Sigortası hakkındaki önemli bilgilere erişebilirsin. 

Peki DASK sorgu işlemleri nasıl ve nerelerden yapılabilir, hangi bilgiler gerekir? Şimdi merak edilen detaylara geçelim.

DASK Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır? 

DASK yenileme yaptıran kişilerin merak ettiği konuların başında poliçe sorgulamanın nasıl yapıldığı gelir. DASK poliçesini sorgulamanın birden fazla yolu vardır. Deprem sigortası sorgulama işlemi karmaşık gibi görünse de birkaç adımla deprem sigortası hakkında bütün detayları öğrenmek mümkün. Online DASK poliçe sorgulaması yapmak için e-Devlet uygulamasından ya da DASK resmî web sitesinden yararlanabilirsin. 

DASK Sorgulama e-Devlet'ten Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden DASK sorgu işlemlerini yapmak için öncelikle www.turkiye.gov.tr sitesine T.C. kimlik numaran ve e-Devlet şifreni kullanarak giriş yapman gerekir. Fakat buradan yalnızca DASK poliçenin olup olmadığını öğrenebilirsin. DASK poliçe sorgulama sekmesinden ilgili alanları doldurduğunda E-devlet sistemi seni Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK) resmî web sitesine yönlendirir. Sonrasında Doğal Afet Sigortalar Kurumu sayfasından işlem yapabilirsin. 

DASK hasar sorgulama işlemi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

DASK Resmi Web Sitesinden Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK resmî internet sitesinden sorgulama sayfasına girerek DASK poliçen hakkındaki detaylara ulaşabilirsin. Sistem üzerinden senden istenen bilgiler arasından seçim yaparak poliçenin durumunu öğrenebilir ve poliçe yenileme dönemleri düzenli olarak takip edebilirsin. Örneğin adres kodunu ve poliçe numaranı öğrenerek poliçen hakkında detaylı bilgi edinebilirsin. Sistem üzerinden istenen bilgileri seçim yaparak girebilirsin. DASK poliçe numarasını öğrenerek var olan poliçenin durumunu öğrenebilir ve yenileme dönemlerini düzenli olarak takip edebilirsin. 

Eğer DASK poliçen yoksa ya da süresi dolmuş ise sigortanı yaptırman gerekir. Bu aşamada sigorta yaptırmadan önce konu ile alakalı detaylı bilgiye ulaşmak için sitemizdeki DASK nedir konulu yazımızı okuyabilirsin. 

DASK resmî web sitesi üzerinden poliçe sorgulama alanına tıkladığında şu bilgileri doldurman gerekir:

 • Evinin bulunduğu il, ilçe ve mahalle
 • Binanın yapı tarzı (ahşap, betonarme gibi)
 • Bina yılı
 • Toplam kat sayısı
 • Dairenin yüz ölçümü

    

DASK Poliçe Görüntüleme için İstenen Bilgiler Nelerdir?

Poliçe sorgulama işlemini hangi bilgiler doğrultusunda yapacağın edineceğin detayları doğrudan etkiler. Örneğin poliçe numarası veya adres koduna göre arama yaptığın takdirde DASK poliçene dair tüm detayları öğrenebilirsin. Eğer bu bilgileri kullanmazsan yalnızca konutuna ait bir zorunlu deprem sigortasının olup olmadığı bilgisine erişebilirsin. 

DASK Poliçeni sorgulamak için DASK web sitesindeki aşağıdaki seçeneklerden birini tercih edebilirsin.

 • Poliçe sahibinin adı-soyadı/DASK poliçe numarası
 • Vergi numarası/DASK poliçe numarası
 • Unvan/DASK poliçe numarası
 • Pasaport numarası/DASK poliçe numarası
 • Yabancı kimlik numarası/DASK poliçe numarası
 • Adres kodu/T.C. kimlik numarası
 • Adres kodu/vergi numarası
 • Adres kodu/yabancı kimlik numarası 

DASK Poliçenin Olup Olmadığını Öğrenebilmen İçin Senden İstenen Bilgiler Nelerdir?

 • T.C. kimlik numarası ve il-ilçe bilgileri
 • Vergi numarası ve il-ilçe bilgileri
 • Pasaport numarası ve il-ilçe bilgileri
 • Yabancı kimlik numarası ve il-ilçe bilgileri

DASK Poliçe No Öğrenme Nasıl Yapılır?

DASK poliçe numarası öğrenme için sorgulama ekranında poliçe no istemeyen alanları doldurarak poliçe bilgilerine ulaşabilirsin. DASK poliçe numaranı bilmiyorsan adres kodunla da poliçe bilgilerini yani poliçe numaranı görebilirsin. Adres kodu ile birlikte T.C kimlik numaran ya da vergi numaranı girerek sorgulama yapman DASK numarana ulaşmanı sağlar.

Bu sorgu tipinde DASK adres kodunu bilmek gerekir. Adres kodu birçok alanda işine yarayacak bir numaradır. Eğer DASK poliçeni adres kodu ile sorgulamak istiyor fakat adres kodunu bilmiyorsan DASK adres kodu sorgulama yazımızı okuyarak bu konuda bilgi edinebilirsin. 

DASK Poliçe Sorgulama Sonucu Hangi Bilgilere Ulaşılır? 

Zorunlu Deprem Sigortası sorgulama işlemi, DASK poliçen hakkında detayları öğrenmeni sağlar. Peki, bu sorgulama ile hangi konularla alakalı bilgi edinebilirsin?

Sorgulama sonrasında öğrenebileceğin bilgilere birlikte bakalım.

 • DASK poliçe numarası 
 • Poliçe başlangıç ve bitiş belgesi
 • Poliçede yer alan adres ve ada, parsel gibi bilgiler
 • Poliçe primi ile ilgili detaylar
 • Sigorta yaptırdığın sigorta şirket ile ilgili ayrıntılar
 • Sigorta bedeli
 • Prim

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırırken ya da yenilerken ihtiyacın olan bilgilerin başında DASK adres kodu gelir. DASK başvurusu yapmak için gereken belgeleri “DASK İçin Gerekli Belgeler” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsin. 

Sigortam.net’ten DASK Yaptır, Maddi Zararların Önüne Geç

Olası bir deprem sonrasında evinde oluşabilecek doğal afet kaynaklı hasarlar, poliçede yer alan teminatlar doğrultusunda DASK tarafından karşılanır. Bu arada DASK’ın isteğe bağlı değil, zorunlu sigorta çeşitlerinden biri olduğuna da dikkat çekmek gerekir. Sen de DASK sorgulaması yaparak poliçenin aktif olup olmadığını görebilir ve poliçeni yenileyebilirsin. Poliçeni alırken DASK ödeme hakkında daha detaylı bilgi istiyorsan yazımızı okuyabilirsin.

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak için Sigortam.net ile iletişime geçebilir, senin için hazırlanan en ucuz ve kapsamlı sigorta teklifleri arasından beklentilerine ve bütçene en uygun poliçeyi tercih edebilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.