Diş Sigortası Nedir, Sigorta Paketlerine Eklenebilir mi?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Işıl ışıl parlayan dişler ve sağlıklı bir gülümseme için diş bakım ve tedavileri oldukça önemli. Ancak sağlık sigortalarının büyük bir kısmı; doğum, göz ve diş gibi bazı istisna kategorileri kapsam dışında bırakır. Diş tedavilerini sigortalatmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla olduğu için sigorta şirketleri, diş sigortası adı verilen özel bir teminat türü sunar. "Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası göz muayenesini karşılar mı?" öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Diş Sigortası Nedir?

Diş sigortası, sağlık sigortaları arasında yer alan tamamlayıcı ve özel sağlık sigortalarına eklenebilen bir teminattır. Teminat eklendiğinde bazı tedaviler, teminat dahilinde yer alır. Böylece sigortalı, teminatlar kapsamında ücret ödemeden veya düşük bir ücret ile tedavi olabilir.

Sizin için sağlık sigortalarının karşıladığı ve karşılamadığı diş tedavileri ile diş sigortası hakkında bilmeniz gerekenleri derledik. İlk olarak tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında yer alan hususları inceleyelim.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Diş Tedavisini Karşılıyor mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında yer alan kişiler, SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde tedavi olduklarında fark ücreti öder. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise fark ücretini karşılayan sigorta türü olarak kişilerin karşısına çıkar. Tedavi masraflarını karşılayan tamamlayıcı sağlık sigortası, genel olarak diş ile ilgili işlemleri teminat kapsamında sunmaz. Bu nedenle de özel sağlık kuruluşlarında yapılan diş tedavileri, sigortalı tarafından karşılanmalıdır. Ancak dileyen sigortalılar, diş tedavisi işlemlerini ek teminat satın alarak kapsam dahilinde tutabilir. 

Kısaca TSS olarak anılan tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı genişletmek isteyenler, diş sigortasına başvuru yapabilir. Sigorta şirketleri, diş sigortasının kapsamını farklılaştırabilecekleri için yapılan tüm işlemler teminat kapsamında yer almayabilir. Bu nedenle de işlemler yapılmadan önce sigorta şirketi ile iletişime geçilmesi gerekir. 

Diş sağlığı sigortası şirketlere ve poliçe kapsamlarına göre değişebilmektedir. Bu nedenle en güncel ve doğru bilgiyi almak için TSS teklifi alarak diş tedavi teminatının detaylarını öğrenebilirsin.

Tamamlayıcı sağlık sigortası diş tedavisi kapsamları aşağıdaki gibidir;

Sigorta Şirketi Diş Tedavi Teminatı
Allianz Sigorta Diş hekim muayenesi, diş taşı temizliği ve tek diş röntgen filmi 
Anadolu Sigorta Diş hekimi muayenesi, teşhis ve tedavi planlaması, peripikial / panaromik röntgen, diş taşı temizliği, dolgu, diş çekimi (20'lik diş hariç), fisur örtülmesi, vitalite kontrolü, oral hijyen eğitimi
Axa Sigorta Diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği, tek diş röntgeni
Doğa Sigorta  Dolgu sökümü, dolgu veya kanal tedavisi, yerel flour uygulaması, diş taşı temizliği, düşmüş kuron ve köprü simantasyonu, okluzal aşındırmalar, uzman diş hekimi muayenesi, diş röntgen filmi, lokal anestezi, oral hijyen eğitimi, teşhis ve tedavi planlaması, vitalite kontrolü, okluzyon düzeltilmesi, bite-wing radyografi
Ray Sigorta Dolgu sökümü, diş taşı temizliği, konsültasyon, oral hijyen eğitimi, uzman diş hekimi muayenesi ve tek diş için dolgu
Sompo Sigorta Diş hekim muayenesi, diş taşı temizliği, diş röntgen filmi
Nippon Sigorta

Diş hekim muayenesi, diş taşı temizliği, diş röntgen filmi

Özel Sağlık Sigortası Diş Tedavisini Karşılıyor mu?

Özel sağlık sigortası(ÖSS), hastane gibi anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarında yapılan işlemleri teminat limitleri kapsamında karşılayan sağlık sigortası türüdür. Teminatlar yatarak ve ayakta tedavi olmak üzere ikiye ayrılır. Kaza nedeniyle dişlerde meydana gelen hasarlar, yatarak tedavi teminatı kapsamında değerlendirilir. Kaza nedenli hasarlarda dişlere yönelik tıbbi ve cerrahi işlemler, standart olarak özel sağlık sigortasının kapsamında yer alır. Ancak sıkça rastlanmasa bile bazı sigorta şirketleri bu gibi durumları da kapsam dışında tutabilir. 

ÖSS de tıpkı TSS gibi ek teminat ile diş sigortası alınabilir. Ek teminat olarak diş tedavisi ve diş bakımı gibi konular eklenmişse anlaşmalı sağlık kuruluşlarında, sigortalı kişiler işlem yaptırabilir.

Özel sağlık sigortasında diş kapsamı, limitlere ve hangi işlemlerin karşılanacağına göre değişir. Bazı şirketlerde diş teminatı için belirli bir ücret limiti verilir ve o sınır içerisinde istenilen diş tedavisi uygulanabilir. Bazı poliçelerde ise limitlerden bağımsız diş temizliği vs.gibi tedavinin kendisi adetlerle kapsam altında olur. Diş sigortası olarak ÖSS'ye eklenen geniş kapsamlı paketler de vardır. Bu açıdan teklif alarak diş sigortası hakkında bilgi alabilir, ihtiyacına en uygun olanı seçebilirsin.

Özel Sağlık Sigortası İmplant Karşılıyor mu?

Özel sağlık sigortası diş implantı karşılama konusu poliçe kapsamına göre değişmektedir. Poliçede diş tedavisi için belirli bir ücret limiti varsa implant tedavisi limitler dahilinde karşılanabilir. Tedavinin limitleri aşan kısmını sigortalının kendisi öder. 

Diş Sigortası Teminatları Nelerdir?

Sigorta şirketlerinin sundukları diş sigortası teminatları, büyük değişiklik gösterebilir. Bu nedenle de poliçe imzalanmadan önce mutlaka teminatlar ve detayları incelenmelidir. Diş sigortası teminatlarında yer alan hususlar şöyle sıralanır: 

  • Tedavi ve tanı amaçlı diş muayenesi
  • Diş röntgeni
  • Diş taşı temizliği
  • Diş beyazlatma işlemleri

Yaygın olarak görülmese de bazı şirketlerin paketlerine dahil ettikleri hususlar ise şöyle sıralanıyor: 

  • Konsültasyon (Birden fazla diş hekiminin tanı için inceleme yapması)
  • Dolgu
  • Dolgu sökümü

Diş teli gibi uzun süreli tedaviler ise diş sigortalarında büyük oranda yer almaz. Buna ek olarak bazı sigorta türlerinde, işlemlerin sayısı kısıtlanabilir. Örneğin birden fazla dolgu veya dolgu sökümü gerçekleştirilmesi, teminat kapsamı dışında yer alabilir.

Diş Sigortası Teminatları Nasıl Eklenir?

Diş sigortası teminatları, ÖSS ve TSS’ye sigorta başlangıcında eklenebilir. Ancak sağlık sigortası yaptırılan şirketin, diş sigortası teminatlarına sahip olması gerekir. Aksi takdirde bu işlem gerçekleştirilemez. 

Diş sigortasına sahip şirketleri öğrenebilmek için tek tek arama yapman ve aynı zamanda da sunulan ÖSS veya TSS seçeneğinin kendine uygun olup olmadığına bakman gerekir. Örneğin anlaşmak istediğin şirketin diş sigortası teminatlarında limitler dilediğin seviyede olsa bile ÖSS teminatlarını yetersiz bulabilirsin. Bu durumda da başka bir şirkete göz atman gerekebilir.

Diş sigortasına sahip sigorta şirketlerinin tamamını öğrenebilmek için Sigortam.net aracılığı ile ÖSS veya TSS teklifi alıp karşına çıkan farklı seçenekleri değerlendirebilir ve dilediğin poliçeyi tercih edebilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.