E-Sigorta Poliçesi Nedir? Hangi Bilgileri İçerir?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

e-sigorta poliçesi nedir

Teknolojinin gelişmesi e-belgelerinin kullanımının yaygınlaşması ile birlikte sigorta poliçeleri dijital ortama aktarılmaya başlanmıştır. Bu süreçte yapılan düzenlemelerle sigorta poliçeleri ile ilgili olarak da kapsamlı değişiklikler yapılmış ve poliçeler, elektronik ortama taşınarak denetimin daha kolay ve güvenilir bir şekilde yapılması sağlanmıştır. Böylece de poliçeler, çok daha ulaşılabilir hâle gelmiştir. Peki, e-sigorta poliçesi nedir? 

E-Sigorta Poliçesi Nedir? 

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yürürlüğe giren elektronik sigorta poliçesi (e-sigorta poliçesi), emeklilik ve reasürans şirketleri ile sigorta ve emeklilik aracılarının kâğıt ortamda düzenledikleri sigorta poliçelerine ait süreçlerin elektronik ortamda düzenlenmesidir. Bu uygulama ile birlikte hayat sigortası, trafik sigortası, kasko, konut sigortası, eşya sigortası gibi farklı branşlara ait poliçeler elektronik ortama taşınmıştır. 

  • Sigorta poliçesine ait süreçler; sigorta poliçesinin düzenlenmesi, iletilmesi, elektronik ortamda muhafaza edilmesi ve ibraz edilmesidir. 
  • E-sigorta poliçesi, kâğıt ortamda düzenlenen sigorta poliçesi ile aynı hukuki niteliğe sahip olduğu için yeni bir belge türü olarak kabul edilmez. 
  • E-sigorta poliçesi kapsamındaki raporların Mali Müdür ve Zaman Damgalı ile onaylanması gerekir. 

E-Sigorta Poliçesi Uygulamasına Nasıl Dahil Olunur? 

E-Sigorta poliçesi uygulamasına geçmek isteyen sigorta şirketi ve acentelerin belirli şartları sağlaması gerekir. 

  • Elektronik sigorta poliçesi uygulamasına dahil olmak isteyenlerin e-fatura uygulamasına dahil olması şarttır.
  • Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği esaslarına uygun şekilde e-Sigorta düzenleme ve iletme gibi işlemlerin tamamlanmış olması gerekir. 
  • Uygulamadan yararlanmak için başvuru esaslarına uygun olarak elektronik sigorta poliçesi uygulamasına başvuruda bulunmak gerekir. 

E-Sigorta Poliçesinde Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir? 

E-sigorta poliçesi, kâğıt ortamda düzenlenen bir poliçe ile hukuki niteliklere sahip olsa da belgede bulunması zorunlu olan birtakım bilgiler vardır. E-sigorta poliçesinde kâğıt ortamda düzenlenen sigorta poliçesinde bulunması zorunlu olan bilgilerin yer alması gerekir. Ayrıca bu bilgilere ilave olarak elektronik ortamda sorgulama avantajı sunan barkod ve karekod uygulamasının da poliçede bulunması zorunludur.  

Kimler E-Sigorta Poliçesinden Mükelleftir? 

E-sigorta poliçesi isteğe bağlı bir uygulama olduğu için mükellef olma zorunluluğu bulunmaz. Gelir İdaresi Başkanlığı; sigorta, emeklilik ve reasürans şirketleri ve aracıların bunu e-Belge resmî sitesi üzerinden yayınlayarak e-Sigorta poliçesi uygulamasına dahil olma zorunluluğu getirme yetkisine sahiptir. 

Uygulamaya dahil olan her türlü sigorta ve acente şirketleri, uygulamaya geçiş yaptığı tarihten itibaren istisnai durumlar dışında e-Sigorta poliçesi düzenlemek ve poliçeyi teslim etmekle yükümlü olur. Sen de gerekli başvuruyu yaparak bu uygulamadan yararlanabilir ve elektronik sigorta poliçesi mükellefi olabilirsin. 

E-Sigorta Poliçesine Geçmemenin Cezası var mı? 

Eğer e-sigorta poliçesine geçmesi zorunlu tutulan mükellefler, bu uygulamaya geçiş yapmadıkları takdirde e-Sigorta poliçesi mevzuatı kapsamında yer alan cezai hükümlerle karşılaşırlar. Bundan dolayı mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen süre içinde e-sigorta poliçesine geçiş yapmaları gerekmektedir. 

E-Sigorta Poliçesi Uygulaması Ücreti Ne Kadardır?

E-sigorta poliçesi uygulamasına geçiş yapmak için herhangi bir ek ücret ödemen gerekmez.

E-Sigorta Poliçesi Raporlarının Ne Kadar Süre Saklanmak Zorundadır?

E-sigorta poliçesi kapsamında mükelleflerin poliçe raporlarını Başkanlık talep edilene kadar muhafaza etmeleri gerekir. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.