Kasko Sigortası Nedir? | Kasko Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko, otomobil sigortalarından bir tanesidir ve amacı, sigorta ettirene ait aracın uğrayacağı zararların karşılanmasını sağlamaktır. Herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalının iradesi dışında hasara uğraması, yanması, çalınması v.b. durumlarda, sigortalıya tazminat ödenmesini sağlamak için yapılır.
Kasko karşı araçtaki hasarı değil, sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alır. Araç kasko sigortasının amacı, sigorta ettirene ait motorlu aracın uğrayacağı zararları tazmin etmektir.
#%kaskosorgulama01%#

Kasko Sigortası Kapsamı

Kasko isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Aracın yanması, çalınması gibi standart teminatlar dışında sigortalının talebi doğrultusunda ek teminatlar ile sigorta kapsamı genişletilebilir. Poliçede aksi belirtilmediği sürece kasko sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir.
 

Kasko Sigortasında Başlangıç ve Bildirim Süreleri

Kasko sigortası ödemenin yapıldığı tarihte başlar. Eğer poliçe tutarı taksitle ödenecekse peşinatın ödendiği gün sigorta başlar. Kasko sigortasının başlangıcı ve bitişi taraflar arasında aksi kararlaştırılmadıkça, Türkiye sınırları içinde, Türkiye saati ile 12.00’de başlar ve bitim günü aynı saatte sona erer. Kasko sigortasında, sigorta ettiren araca zarar verici olayın yaşandığı günden itibaren 5 iş günü içinde rizikonun gerçekleştiğini sigortacıya bildirmekle yükümlüdür.
 
Rizikonun gerçekleşmesi halinde, sigortacı hasar ile ilgili belgelerin kendisine verilmesinden itibaren en geç 15 gün içerisinde hasar ve tazminat miktarını sigortalıya bildirmek zorundadır. 
 
Kasko hesaplama ile aracınıza en uygun poliçeyi yaptırabileceğinizi biliyor musunuz?
 

Kasko Sigortası ile İlgili Diğer İçerikler

 

• Kasko Sigortası Hangi Riskleri Kapsar?
Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyacınıza uygun kasko teminatlarının seçilmesidir. Kasko sigortası çarpma, çarpılma, yanma ve çalınma ana teminatlarını içerir.
 
• Muafiyetli Kasko Nedir?
Muafiyetli kasko, genellikle bütçesini aştığı için kasko yaptırmaktan vazgeçme aşamasında olan tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.
 
• Araç Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası, aracınızda belli risklerin gerçekleşmesi sonucu oluşabilecek zararların finansal olarak güvence altına alınmasıdır.

Benzer İçerikler

Kasko Değeri ile İlgili Sorularınız Kalmasın!

Kasko değeri konusunda kasko yasası ile birlikte önemli değişiklikler oldu. Bu değişiklikleri öğrenin, kasko sigortanızı doğru bir şekilde yaptırın.

Devamını Oku

MTV Ödemesi Geciktirilirse Ne Olur?

MTV ödemeleri, gecikmeli olarak yapılabiliyor ancak gecikme nedeniyle MTV ödemesi faizli olarak gerçekleşiyor.

Devamını Oku

Sigorta Sorgulama Nedir?

Sigortasız bir hayat karşılaşabileceğiniz tüm risklere karşı korumasız kalmanıza neden olur. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun sigortaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku