Kasko Sigortası Nedir?

Kasko, otomobil sigortalarından bir tanesidir ve amacı, sigorta ettirene ait aracın uğrayacağı zararların karşılanmasını sağlamaktır. Herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalının iradesi dışında hasara uğraması, yanması, çalınması v.b. durumlarda, sigortalıya tazminat ödenmesini sağlamak için yapılır.

Kasko sigortası nedir? Kasko sigortası aracınızı ve bütçenizi nasıl korur? konularında bilgi sahibi olmak, her araç sahibi için bir zorunluluk halini aldı. Çünkü kasko sigortasının avantajlarını bilmeden kaskosuz trafiğe çıkmanın riskleri gün geçtikçe daha da artıyor. Siz de kasko sigortası hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kasko karşı araçtaki hasarı değil, sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alır. Araç kasko sigortasının amacı, sigorta ettirene ait motorlu aracın uğrayacağı zararları tazmin etmektir. Bu nedenler trafik sigortası karşı tarafı ve üçüncü kişileri korurken, kasko sigortası aracınızı ve bütçenizi güvence altına alır. Kaza ve hasar durumlarında kasko sayesinde büyük maliyetlere katlanmak zorunda kalmazsınız.

Kasko Ne İşe Yarar?

Kasko nedir ne işe yarar sorusunun net cevabı; hem araç sahibini hem de aracı güvence altına almasıdır. Araç hasar aldığında, çalındığında veya biri aracı çalmaya teşebbüs ettiğinde ortaya çıkan hasarlar kaskonun güvencesi altında olmaktadır. Kasko ne demek sorusunun cevabını araç sahipleri araçlarının aldığı maddi hasar sonrası herhangi bir mağduriyet yaşamadan araçlarının değeri kadar kaskodan para alabilme hakkı ile anlamaktadırlar. Araç sahibinin faydasını gözeten bir sigorta türüdür.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

Kasko isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Aracın yanması, çalınması gibi standart teminatlar dışında sigortalının talebi doğrultusunda ek teminatlar ile sigorta kapsamı genişletilebilir. İhtiyacınız olan teminatlara göre kasko poliçenizi belirleyebilir, kapsamını siz seçebilirsiniz. Aynı zamanda sigorta şirketlerinin teminatları belirlediği kasko ürünlerini arasından ihtiyacınıza karşılık vereni rahatlıkla seçebilirsiniz. Poliçede aksi belirtilmediği sürece kasko sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir.

Kaskonun kapsamında olan teminatlar, sigortalının beklentileri doğrultusunda belirlenmektedir. Standart kasko poliçesi kapsamındaki teminatlar sadece poliçenin yapıldığı ülke sınırları içerisinde geçerli olmaktadır. Kasko kapsamında olan teminatların aracın kazaya açık olduğu her yerde geçerli olabilmesi için yurt dışı teminatının da ek teminat olarak alınması gerekmektedir.

Kasko sigortasının kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için “Kasko Sigortası Hangi Riskleri Kapsar?” içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Kasko Bedeli Nedir?

Kasko Bedeli Nedir?Kasko bedeli nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; sigorta poliçesinde yer alan aracın kasko değeridir. Sigorta poliçesindeki teminatlara, ek teminatlara ve poliçe kapsamındaki hasarsızlık durumuna göre bu bedel değişiklik göstermektedir. Kasko hasarsızlık indirimi; poliçe süresi kapsamında eğer hasar talebinde bulunulmazsa poliçe yenileceği zaman ödenmesi gereken tutara uygulanan indirimdir.

Sigorta şirketleri hasarsızlık indirimi oranını etkileyen durumları kendi şirket politikaları kapsamında belirlemektedirler. Sürücüler yeni satın aldıkları araca kasko poliçesi yaptıracakları zaman; eski araçlarından kazanmış oldukları hasarsızlık indirimi yeni araçları için de geçerli olmaktadır.

Ayrıca hasarsızlık indirimi kazanılmasını engellemeyen durumlar da aşağıdaki gibidir:

  • %100 rüculu hasarlar; karşı tarafın %100 kusurlu olduğu durumlarda ortaya çıkan hasarlardır. Sigortalının ortaya çıkan hasarda kusurunun olmadığının zabıt veya tutanak ile belgelenmesi gerekmektedir. Bu belge ile sigortalı sigorta şirketinden hasar tazminatı alabilmektedir.
  • Radyo ve teyp çalınması, cam kırılması hasarları sadece bir kereye mahsus olarak hasarsızlık indirimi hakkını etkilememektedir. Ancak bazı şirketler sigortalılara bu hakkı hiç vermemektedirler.
  • Aracın iç ve dış yüzeylerinde oluşan sıyrık, çizik, vuruk gibi mini hasarlar hasarsızlık durumunu bozmamaktadır.

Kasko Muafiyeti Nedir?

Kasko muafiyeti nedir sorusunu yanıtlamak gerekir ise; araçta meydana gelen hasarın belirli bir kısmının sigortalı tarafından karşılanması durumuna kaskoda muafiyet ismi verilmektedir. Örneğin sigortalı kasko poliçesi hazırlanırken aracını 50.000 TL sigorta bedeli ve 500 TL muafiyet seçeneği ile sigortalatmış olsun. Bu durumda araçta meydana gelen hasarın 500 TL’ye kadar olan kısmını sigortalı karşılamaktadır. Ancak 500 TL’nin 50.000 TL’ye kadar olan üzerini ise sigorta şirketi karşılamaktadır. Muafiyet tutarı ne kadar yüksek olur ise, kaskoda uygulanacak olan indirim de o kadar fazla olmaktadır.

Kasko Poliçesi Nedir?

Kasko poliçesi nedir sorusunun cevabı; sigortalı aracın alacağı hangi hasarların karşılanacağının belirtildiği şartnamedir. Teminat durumları, sorumluluklar, sigortalının ve sigorta şirketinin hakları, teminat altına alınmayan haller, kaza ve zarar halinde sürecin nasıl belirleneceği gibi durumlar kasko poliçesi kapsamında belirlenmektedir. Poliçenin kapsadığı teminatlar kapsamında 4 farklı kasko bulunmaktadır. Bunlar; dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olmaktadır.

Dar kasko nedir diye sorulduğunda; kasko sigortasının ana teminat grubunun sadece bir kısmı için teminat verilen kasko çeşidi olarak cevaplanmalıdır. Bütün hasarlar dar kasko ismi altında teminat altına alınmadığından mini kasko nedir sorusunun cevabı da dar kasko ile aynıdır. Aracın motorlu veya motorsuz araçlar ile çarpışması, aracın cisim ile çarpışması, üçüncü kişilerin araca zarar vermesi, aracın yanması, çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmiş olması; dar kasko kapsamındadır. Kasko poliçeleri çoğunlukla 1 yıllık yapılmaktadırlar. Ancak aylık kasko nedir sorusunun cevabı; aylık olarak yapılan kasko poliçesine verilen isimdir. Her ay yenilenme talep ederek aylık kasko da yapılabilmektedir.

Kasko Poliçe Teminatı Ne Zaman Başlar?

Kasko poliçe teminatının sigorta priminin tamamı ya da taksitle ödenmesi kararlaştırılmışsa primin ilk taksiti, poliçe hazırlandıktan sonra poliçenin teslimine kadar ödenmelidir. Poliçe sahibi eğer primi veya peşinatı ödemez ise; poliçe kendine teslim edilmiş olsa bile poliçe teminatı başlatılmamaktadır. Standart trafik kasko teminatlarına ek olarak deprem teminatı, terör teminatı, yurt dışı teminatı gibi ek teminatlar poliçeye eklenebilmekte ve ödenecek tutar buna göre belirlenmektedir.

Kasko Sigortasında Başlangıç ve Bildirim Süreleri

Kasko sigortası ödemenin yapıldığı tarihte başlar. Eğer poliçe tutarı taksitle ödenecekse peşinatın ödendiği gün sigorta başlar. Kasko sigortasının başlangıcı ve bitişi taraflar arasında aksi kararlaştırılmadıkça, Türkiye sınırları içinde, Türkiye saati ile 12.00’de başlar ve bitim günü aynı saatte sona erer. Kasko sigortasında, sigorta ettiren araca zarar verici olayın yaşandığı günden itibaren 5 iş günü içinde rizikonun gerçekleştiğini sigortacıya bildirmekle yükümlüdür.

Rizikonun gerçekleşmesi halinde, sigortacı hasar ile ilgili belgelerin kendisine verilmesinden itibaren en geç 15 gün içerisinde hasar ve tazminat miktarını sigortalıya bildirmek zorundadır.

En Uygun Kasko Sigortası Nasıl Bulunur?

Sigortam.net’in web sitesinde kasko sorgulama yaparak sadece 2 dakikada teklif alabilirsiniz. Birçok sigorta şirketinin kasko tekliflerini tek bir ekranda karşılaştırıp en uygun fiyatlı kasko sigortasını anında bulabilirsiniz. Bütçenize en uygun olan kasko için uzun araştırmalar yapmanıza gerek yok, %50’ye varan fiyat avantajı ile kaskonuzu

Sigortam.net’ten satın alın! Dilerseniz 44 24 00 Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak kasko tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

Müşteri Yorumları