Kaskolu Aracın Çalınma Şekli Önemli mi?

Araç sigortası türlerinden biri olan kasko, mal sigortası çeşitlerinden biri olarak değerlendirilir.Türk Ticaret Kanunu’na göre sigorta şirketi ve sigortalı kasko kapsamında yer alan riskleri paylaşır.

Kasko sigortasının konusu; aracın park veya hareket halinde gördüğü zararı başta olmak üzere, üçüncü kişilerin kötü niyetli yaptıkları hareketler, aracın yanması, depremde hasar görmesi, sele kapılması gibi riskleri içerir. Olası bu risklerin neden olduğu hasarın tazmini için kasko bedeli belirlenir.

Bu bedel belirlenirken sürücünün kusur oranı dikkate alınır ve sigorta ödemesi bu şekilde yapılır. Kasko sigortası içerisinde değerlendirilen ve özellikle büyük şehirlerde yaşanan risklerden biri aracın çalınmasıdır. Kaskolu aracın çalınması durumunda yapılması gerekenler, kasko genel şartlarınca belirlenmiştir.


İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Kaskolu Aracın Çalınması Halinde Yapılacaklar

 • En yakınınızda bulunan karakola hemen gidin ve tutanak tutturun.
 • Aracınızın çalındığını hemen sigorta şirketinize veya aracı kuruma bildirin.
 • Oto hırsızlığında hasarın meydana gelmesinden itibaren yasal olarak bekleme süresi 30 gündür. Bu süre içinde aracınız bulunamazsa; arabanızın bulunamadığını mutlaka sigorta şirketinize bildirin.
 • Sigorta şirketinizden Hırsızlık Masası, Karakol ve Asayiş Şube Müdürlüğü’ne aracınızın bulunup bulunamadığını soran bir yazı yazmasını isteyin.
 • Bu yazıyı karakol ve oto hırsızlık masasına ilettikten sonra cevabını yazılı olarak alın ve şirketinize iletin.
 • Bu yazıların birer kopyasını aldıktan sonra Trafik Tescil Müdürlüğü’ne gidin. Burada aracınızın trafikten silinmesi için gerekli bazı işlemler vardır onları tamamlayın ve  aracınız için "çalınmıştır" ibaresiyle kaşelenmiş ruhsatı alın.
 • Aracınızın vergi borçlarını da kapattıktan sonra aldığınız tüm evrakları sigorta şirketinize teslim edin.

  Dosyanız sigorta şirketi tarafından incelendikten sonra, gerekli kontrol ve onaylardan geçer ve sonrasında poliçenizde yer alan teminatlara uygun şekilde araç değeri tarafınıza ödenir.

  Bütün işlemler sigorta şirketinin ve sigortalının uzlaşma sağladıkları durumlarda yapılır. Ancak hırsızlığın gerçekleşmesinde sürücünün ihmali söz konusuysa sigortalı ve sigorta şirketi arasında bir takım sorunlar olabilir. Aracın aracın çalınması ile ilgili, sigorta şirketi ile sigortalıyı anlaşmazlığa sürükleyen birkaç çalınma şekli vardır.

Kaskolu aracın;

 • Anahtarının ele geçirilmesi sonucunda çalınması, (Aracın anahtarı ile çalınması durumu hakkında daha fazla bilgi için; ''Araç Anahtarı ile Çalınma Durumunda Kasko Ödeme Yapar mı?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.)
 • Kapılarının veya camların açık unutulması sonucu çalınması,
 • Kontak anahtarın unutulması nedeniyle çalınması,
 • Anahtarının sınırları ve adresi belli otopark işletmesinin görevlisine teslim edilmesi sonucu çalınması,
 • Belediyeye ait otopark görevlisine teslim edilmesi sonucunda çalınması,
 • Araç satın alma bahanesiyle deneme sürüşü yapan kişilerce çalınması,
 • Trafik halinde telaşlı deneme sürüşü yapan kişilerce çalınması,
 • Bar ve benzeri yerlerde otopark görevlisi ya da kendini otopark görevlisi olarak tanıtan kişilerce çalınması,

Yukarıda bahsedilen örneklerdeki ortak nokta aracın çalınmasını, sigortalının kolaylaştırmasıdır. Yani bu örneklerde sigortalının kusur oranı yüksektir. Bunlara benzer şekilde yaşanan hırsızlık olaylarında sigortalı ile sigorta şirketinin anlaşamaması sonucu iş hukuksal bir boyut kazanabilir. Bu bilgiler kasko poliçesi üzerinde yazar ama pek çok sigortalı poliçesini okumadığı için bu ayrıntıları atlar, bu yüzden sigorta poliçelerinin detaylıca okunması gereklidir.

Siz de Sigortam.net’e gelerek en uygun araba kasko fiyatları için kasko hesaplaması yapın, araç kaskonuz hakkında merak ettiklerinizi ücretsiz uzman desteğiyle öğrenin. Telefon yardımıyla sigortalanmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Müşteri Yorumları