Neden Konut Sigortası Yaptırmalıyım?

Evinizin sizi tehlikelere karşı koruduğu gibi sizin de evinizi güvence altına almanız gerekir. Evinizde meydana gelebilecek herhangi bir hasarda ya da beklenmedik problemlerde konut sigortası çok işinize yarar. Herkesin başına gelebilecek yangın, hırsızlık, deprem gibi sorunların yanı sıra doğa olayları nedeniyle oluşacak hasarlar için de konut sigortası güvence verir. İçeriğimizi okuyarak konut sigortasını neden yaptırmanız gerektiğiyle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Yaşam alanınızı ve eşyalarınızı korumanızı sağlayan konut sigortanızı vakit kaybetmeden yaptırabilirsiniz.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut sigortalarında ana teminat yaygındır. Bu teminatın geçerli olabilmesi için yangının nedeninin ihmal ya da kasıt olmaması şartı aranır. Evin infilak etmesi veya binaya yıldırım düşmesi gibi durumlarda evde çıkan yangın, teminat kapsamında değerlendirilir.

Bu sigorta türünde temel teminat yangın olsa da poliçeye pek çok ek teminat eklenebilir. Doğalgaz, su, elektrik ve telefon tesisatları nedeniyle ortaya çıkan hasarlar da poliçe kapsamına alınabilir. Aynı zamanda, bina içinde kazan ve kalorifer borularının patlaması sonucu evinizde meydana gelebilecek hasarların bedelini de tanzim edebilirsiniz. Bu sayede çok yüksek meblağlara erişebilen tadilat masraflarından kurtulmuş olursunuz.

Hırsızlık sonucunda, evde ya da binada oluşan hasarlar da konut sigortası kapsamında karşılanır. Ayrıca cam kırılması nedeniyle hasar gören eşyalarınızın bedelini de konut sigortası karşılar. Tüm bunlara ek olarak grev, lokavt ve halk hareketleri, duman, gasp ve kapkaç, makine kırılması gibi teminatlar da ek güvence olarak poliçeye eklenebilir.

Bina sahiplerinin ya da kiracıların korktuğu durumlardan biri de doğal afetler nedeniyle oluşacak maddi hasarlardır. Konut sigortası kapsamında sel ve su baskını, fırtına, yer kayması, kar ağırlığı ve deprem gibi afetler meydana geldiğinde evinizde ve eşyalarınızda oluşan kaybın bedelini almanız mümkün olur. Konut paket sigortası kapsamına bu teminatları ekletmeniz yeterlidir.

Ev ya da bina genelinde meydana gelen bir problem yalnızca evinize değil, eşyalarınıza da hasar verebilir. Konut sigortasının en önemli avantajlarından biri evle birlikte eşyaları da güvence altına almasıdır. Bazı sigorta şirketleri ise ev yardımı, kombi ve klima bakımı ya da tıbbi yardım hizmeti de verir. Bu kapsamda çilingir hizmetinden yararlanabilir veya tesisat problemlerinde yardım alabilirsiniz. Konut sigortası neleri kapsar daha detaylı öğrenmek için tıklayınız.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada bilgilerinizi doldurup teklif alın, evinizin güvencesini hemen başlatın.

Konut Sigortası Ne İşe Yarar?

Kendinizi güvende ve huzurlu hissettiğiniz evinizde karşılaşabileceğiniz olası tehlikelere karşı önlem almanız gerekir. Konut sigortası genel şartları kapsamında binanızı ve eşyalarınızı güvence altına alabilirsiniz. Konut sigortasının sunduğu olanakların başında doğal afetler karşısında maddi kayıp yaşamamak gelir. Bina malikleri ya da kiracılar evlerini ve eşyalarını güvence altına alsalar da aniden gerçekleşen doğal afetler ciddi zararlara neden olabilir. Sigorta sayesinde depremden sel baskınına, toprak kaymasından fırtınaya kadar pek çok afetin yaratacağı hasara karşı önlem almanız mümkündür.

Evinizde günlük olarak kullandığınız eşyaların yanı sıra çok değer verdiğiniz daha özel eşyalar da olabilir. Konut sigortası yaptırarak bu değer verdiğiniz özel eşyaları hem hasarlara hem de hırsızlığa karşı güvence altına alabilirsiniz. 

Bazı durumlarda binada ya da evinizde meydana gelen bir sorun farklı hasarlara neden olabilir. Örneğin, kazan veya su borularının patlaması nedeniyle hem tesisat hem de eşyalar hasar görebilir. Bu durumda sigorta tüm hasarların bedelini poliçede belirtilen şartlara göre karşılar. Konut sigortası yaptırarak ev içinde yalnızca kendi eşyalarınızı değil, 3. kişilerin eşyalarını da güvence altına alabilirsiniz. Poliçeye alınan ek teminatlar sayesinde, herhangi bir tehlikede sigorta sahiplerinin yanı sıra evdeki diğer kişilerin eşyaları da korunur. 

Konut sigortası cam kırılması, hırsızlık ya da yangın gibi daha olası durumların yanı sıra nadiren görülebilecek tehlikelere karşı da önlem almanızı sağlar. Terör olayları, halk hareketleri, kara ya da hava taşıtlarının eve çarpması gibi durumlarda çıkan masrafları da karşılar.

Sigortanın sağladığı bir diğer avantaj da enflasyondan etkilenmemenizi sağlamasıdır. Enflasyondan korunmayı poliçenize eklettiğiniz takdirde ekonominin dengeli olmadığı zamanlarda mal varlığınızı korumanız mümkün olur.

Konut sigortasını hem bina malikleri hem de kiracılar yaptırabilir fakat bu kişilerin sigortadan faydalanma şekilleri farklılık gösterir. Ev sahipleri poliçede belirtilen tüm teminatlardan sigorta süresi boyunca yararlanır. Kiracılar ise yalnızca evde ikamet ettikleri süre boyunca oluşacak hasarların bedelini tanzim edebilir. Konut sigortası hasar ödemesi ihbarın ardından poliçede belirtilen tazminat tutarı kadar yapılır.

Konut Sigortası Zorunlu mu?

Binalarını ve eşyalarını güvence altına almak isteyenler için “Konut sigortası zorunlu mu?” sorusu oldukça önemlidir. Konut sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Zorunlu olmamasına karşın, ana ve ek teminatlarının çok geniş olması nedeniyle bu sigortanın ev sahipleri ve kiracılar tarafından yaptırılması tavsiye edilir. İhtiyaçlarınıza göre belirlediğiniz ve poliçe kapsamına aldırdığınız teminatlar sayesinde doğal afetlerden hırsızlığa, yangından halk ayaklanmasına kadar farklı nedenlerle evinizde ya da eşyalarınızda meydana gelebilecek hasarları karşılayacak ödemeleri almanız mümkün olur.

Konut Sigortasında Hangi İndirimlerden Yararlanabilirim?

Konut sigortası yaptıracaklar bazı indirimlerden yararlanarak çok daha uygun fiyatlarla evlerini ve eşyalarını koruma altına alabilir. Hasarsızlık indirimi ve alarm indirimi, konut sigortası yaptırmak isteyenlere büyük bir avantaj sağlar.

Hasarsızlık indirimi, poliçenin süresi dolana kadar sigortalının evinde herhangi bir hasar meydana gelmemesi durumunda geçerli olur. Çoğu sigorta şirketi tarafından uygulanan hasarsızlık indirimi sayesinde sigortalılar poliçelerini yenilerken belli oranlarda indirim hakkı kazanır.

Alarm indirimi ise sigortalı evin güvenlik önlemleriyle ilgilidir. Sigortalıların bu indirimden yararlanmaları için evde çalışır durumda bir alarm sisteminin bulunması yeterlidir. Bu indirim de bazı sigorta şirketleri tarafından uygulanır.

Konut Sigortası Fiyatları 2021: Prim Nasıl Hesaplanır?

Konut sigortası primleri hesaplanırken kişilerin isteğine göre bina sigorta bedeli ve eşya bedeli ayrı ayrı hesaplanır. Bina bedeli, konutun brüt yüz ölçümünün inşaat maliyetleri ile çarpılmasıyla elde edilir. Bu bedel konutun satın alındığı zamanki ederi üzerinden değil, yeniden inşası sırasında ortaya çıkacak giderler üzerinden hesaplanır. Konut içinde yaptırılan dekorasyonun giderleri ile varsa asansör ve kalorifer gibi unsurlar da hesaplamaya dahil edilir. İnşaat maliyetleri ise yıllık enflasyon oranları göz önünde bulundurularak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından her sene yeniden belirlenir. 

Eşya sigorta bedeli hesaplanırken ise risklere karşı korunan tüm eşyaların güncel alım değerleri dikkate alınır. Sigortalının, aynı evde ikamet eden aile üyelerinin ve varsa çalışanların kıyafetleri ve kişisel eşyaları sigorta kapsamındadır. Bu eşyaların evin demirbaşı olmaması gerekir. Bununla birlikte çek, senet gibi kıymetli belgeler eşya kapsamına alınmaz ancak poliçesine teminat olarak nakit paraları, ziynet eşyalarını ve kıymetli evrakları da ekleten sigortalılar bu eşyalarını da koruyabilir. 

Konut Sigortası Yenileme

Konut sigortası poliçesi her yıl yenilenir. Kişiler, sigorta başlangıç tarihi üzerinden 1 sene geçtikten sonra poliçelerini yeniler. Yenileme sırasında fiyatlar tekrar belirlenir ve sigortalı isterse teminatlarda değişiklik yapabilir. Ayrıca, bazı sigorta şirketleri teminatların sigorta süresi boyunca kullanılmaması durumunda yeni dönemde indirim uygulayabilir.

Neden sigortam.net' i Tercih Etmeliyim? 

Konut sigortası, yangın başta olmak üzere tesisat hasarlarından cam kırılmasına, fırtına ve don hasarlarından hırsızlığa kadar pek çok tehlikeye karşı binanızı ve eşyalarınızı güvence altına alır. Yaşam alanlarınızda oluşabilecek bu durumlar sebebiyle mağduriyet yaşamamak için sigortam.net üzerinden sunulan kapsamlı teminatları inceleyebilirsiniz. 

Konut sigortası fiyatları ise poliçeye eklenen teminatlara göre değişiklik gösterebilir. Evin yeri, büyüklüğü, güvenlik önlemleri ve bina içindeki konumu gibi faktörlerin yanı sıra istek ve ihtiyaçlarınıza göre konut sigortası fiyatı belirlenir. Ciddi maliyetlerle karşılaşmamak ve gereksiz prim ödememek için teminatları dikkatlice belirlemeniz faydalı olur. 

İhtiyaçlarınız doğrultusunda doğru ve kapsamlı poliçe için acenteye gitmenize gerek yok. 444 24 00’ı arayarak veya hızlıca başvuru formunu doldurarak konut sigortası teklifi alabilir, teminat bilgilerini detaylıca öğrenerek bütçenize ve isteklerinize en uygun poliçeyi kolayca satın alabilirsiniz. 


 

Müşteri Yorumları