Yurt Dışı Seyahat Sağlık Zorunlu mu? Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Uygulayan Ülkeler

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

seyahat sağlık sigortası zorunlu mu

Tatil, iş veya eğitim her ne sebeple olursa olsun seyahat etmek çok keyifli bir deneyimdir ancak seyahat süresince neler yaşayacağımızı bilemeyiz: Kaza geçirebilir, kişisel eşyalarımızı kaybedebilir veya uçağı kaçırmak gibi problemler de yaşayabiliriz bu da bizi hem maddi hem de manevi açıdan zora sokar. İşte yurt dışı seyahat sağlık sigortası bu noktada devreye girer ve olası risklere karşı seni güvence altına alır. 

Schengen bölgesindeki ülkelere, Avrupa’ya, Amerika’ya hatta Asya veya Afrika’ya hangi ülkeye seyahat ettiğin fark etmeksizin dilersen seyahat sağlık sigortası yaptırabilirsin. Ancak bazı ülkeler yurt dışına çıkışlar seyahat sağlık sigortası yaptırmayı zorunlu tutarken bazı ülkelerin böyle bir beklentisi yoktur. Peki, seyahat sağlık sigortası zorunlu mu? 

    

Yurt dışı Seyahat Sigortası Zorunlu mu?

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası, Türkiye’ye vize uygulayan ülkelerin zorunlu tuttuğu ve vize başvurularında konsolosluk tarafından talep edilen evraklardır yani bu ülkelerde vize için sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. Dolayısıyla vize başvurusu yaparken seyahat tarihlerin arasında geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçenin bulunması gerekir. Seyahat sigortası nedir? öğrenmek için içeriğimize göz atabilirsin. 

Schengen ülkelerini ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat sağlık sigortası yaptırması zorunlu tutulmuştur. Ayrıca Schengen ülkesi olmayıp Schengen vizesi talep eden ülkeler de vardır. Dolayısıyla zorunlu seyahat sağlık sigortası yaptırmadığın takdirde vize başvurunun olumlu sonuçlanması mümkün değildir. Schengen vizesi ile ilgili detaylı bilgi edinmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

  • Seyahat sigortası zorunlu olan ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İsveç, İsviçre, İspanya, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan olarak sıralanabilir. 
  • Seyahat sağlık sigortası yaptırmanın isteğe bağlı olduğu ülkelerden bazıları; Amerika, Dubai, İngiltere, Rusya, Kanada gibi coğrafi bölgeler ve diğer tüm dünya ülkeleri olarak sıralayabiliriz.  Avrupa ve Schengen ülkeleri için 30.000 Euro teminatlı sigorta yapılırken Kanada ve Amerika’da 50.000 USD teminatlı sigorta yapılır.
  • Sigorta şirketleri, askeri ve siyasi anlamda risk taşıyan bölgelere yapılan seyahatler için seyahat sigortası yapmayı tercih etmemektedir. Sigorta şirketlerinin seyahat sağlık sigortası yapmadığı bu ülkelerden bazıları ise Afganistan, Suriye, İran, Küba, Sudan, Kuzey Kore, Kırım, Demokratik Kongo Cumhuriyeti olarak sıralanabilir. 

Seyahat etmek istediğin ülkenin T.C. vatandaşlarına zorunlu seyahat sağlık sigortası uygulayıp uygulamadığını öğrenmek için mutlaka ilgili ülkenin resmi internet sitesini ziyaret etmelisin. 

Yurt İçi Seyahatlerde Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Yurt içinde yapılan seyahatlerde seyahat sağlık sigortası poliçesi yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır dolayısıyla yurt içinde seyahat etmeyi planlıyorsan bunun için seyahat sağlık sigortası  başvurusu yapmana gerek yoktur. 

Yeşil Pasaportlular İçin Seyahat Sigortası Zorunlu mu?

Yurt dışına çıkış yapmak isteyen yeşil pasaport sahiplerinin seyahat sağlık sigortası yaptırması zorunlu değildir ancak Almanya gibi yeşil pasaportlulara seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutan ülkeler de vardır. En doğru bilgiyi almak için ilgili ülkenin resmî konsolosluk sitesini ziyaret etmek gerekir. 

Yeşil pasaport nasıl alınır öğrenmek için de yazımıza göz atabilirsin.

En Uygun ve Kapsamlı Seyahat Sağlık Sigortası Teklifleri Sigortam.net’te!

Seyahat edeceğin ülke, vize için seyahat sağlık sigortası zorunlu tutuyor olsun veya olmasın, hiç önemi yok! Yurt dışında kaldığın süre içerisinde birtakım istemeyen durumlar yaşayabilirsin. Peki hastalık, kaza, bagaj kaybı, pasaport çaldırma, seyahatin gecikmesi gibi yurt dışında yaşayabileceğin olası risklere karşı kendini güvence altına almak istemez misin? Cevabın “evet” ise Sigortam.net’ten kolayca seyahat sağlık sigortası yaptırabilir, konforlu ve güvenli bir seyahatin tadını çıkarabilirsin. "Seyahat sağlık sigortası nereden alınır?" sorusuna yanıt bulmak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.