Seyahat Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Seyahat sigortası, hem yurt içi hem yurt dışı seyahatlerinde sağlık risklerine karşı koruma sağlamasının yanında birçok maddi koruma alanını da kapsar. Seyahat sigortası hakkında merak edilen bilgileri yazımızda için bir araya getirdik.

Seyahat Sigortası Nedir?

Seyahat sigortası hem yurt içi hem yurt dışı seyahatlerinde karşılaşılabilen hastalık, kaza, valiz kaybı gibi riskleri güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Yani seyahata çıktığında hem sağlığını hem de beklenmeyen olumsuz durumlara karşı bütçeni koruma altına alır. Seyahat sigortası aynı zamanda seyahat sağlık sigortası olarak da adlandırılır. Seyahat sağlık tanımlaması sağlık ile ilgili teminatları içermesinin yanı sıra bagajın kaybolması ya da seyahatin iptal edilmesi gibi durumlarda maddi kayıpları da kapsar. Bu anlamda seyahat sağlık sigortası şeklinde olan ürünlerde de birçok ek teminat ve asistans hizmetle seyahatin güvence altına alınır. "Seyahat sağlık sigortası iptal edilebilir mi?" öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin.

Seyahat sigortası esas olarak ikiye ayrılır; yurt içi ve yurt dışı seyahat sigortaları. Teminatları benzer olsa da farklı kapsamları içerirler. Seyahat sigortası satın alırken poliçeniin başlangıç ve bitiş tarihlerine, seyahat edecek kişi sayısına, ziyaret edeceğin ülkenin varsa vize şartlarına uygunluğuna dikkat etmen çok önemlidir.

Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Tüm seyahatlerinizde belirli riskler vardır. Beklenmedik hastalıklar, kazalar ya da bagaj kaybolması gibi problemlerle karşılaşabilirsin. Seyahat sigortası yaptırarak ise daha huzurlu bir tatil imkanı elde edilebilir. Güven ve huzur dışında ekonomik açıdan da avantajlar sağlayan bu sigorta, aksiliklerde ekonomik açıdan büyük zararlardan da korur.

Tatile giderken ve dönüş için yol masraflarını da koruma altına alarak maddi açıdan sana ayrı bir güvence verir. Yolculuğunun iptal edilmesi, uçağının gecikmesi gibi mağdur olabileceğin durumlarda zararlarını gidererek ekonomik açıdan zarar görmeni önler. Tatil sırasında hastalanma veya yaralanma durumlarında ise uygun bir tıbbi merkeze nakil giderlerini karşılama teminatı, avantajlı bir seyahat geçirmene olanak yaratır.

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Nedir?

Yurt dışı seyahat sigortası, Türkiye sınırları dışındaki seyahatlerde sağlık hizmeti ve maddi hasarlara karşı güvence sağlayan sigorta poliçesidir. Teminat kapsamları ürüne, sigortas şirketine ve gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir.

Yurt dışı seyahat sigortası özellikle Avrupa ülkelerinin schengen vizesi işlemlerinin bir ön koşulu olması nedeniyle “vize sigortası” olarak da bilinir. Schengen vizesi nasıl alınır? sorusunun ilk gerekliliklerinden biri seyahat sigortasının yaptırılması diyebiliriz. Bu nedenle yurt dışına seyahat edecek kişiler için çoğu zaman zorunlu bir sigortadır diyebiliriz. Zorunlu seyahat sigortası olma durumu ülkelerin vize şartlarına göre değişmektedir.

Zorunlu olsun olmasın, yurt dışına seyahat edecek kişilerin seyahat sigortası yaptırarak birçok riske karşı güvence sahibi olması bu sigorta ürününü oldukça önemli hale getirir. "Seyahat sağlık sigortası zorunlu mu?" daha detaylı bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsin. 

Yurt İçi Seyahat Sigortası Nedir?

Yurt içi seyahat sigortası Türkiye sınırları içerisinde iş ya da tatil amaçlı yaptırılabilen ve seyahat sırasında kendini güvence alltında hissedebileceğin bir sigorta türüdür. Sadece tatil amaçlı değil iş hayatınla ilgili yapacağın seyahatlerde de yaptrılabilir. Her sigorta şirketine göre değişmekle birlikte genelde 30 gün gibi bir sınırı vardır. Teminat ve limitleri kapsamında beklenmeyen hastalık ya da kaza durumlarında sağlık hizmeti alabilmeni sağlarken aynı zamanda maddi açıdan da koruma sağladığı alanlar vardır. 

Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sigortası; kaza ya da ani rahatsızlanma durumda tedavi masraflarını karşılarken aynı zamanda sağlık ve uçakla cenaze nakli masraflarını da öder. Sağlık sorunu yaşağında tedavin bitip taburcu olduktan sonra evine dönme masrafın da seyahat sigortan kapsamında olur.

Sağlık konuları dışında da seyahatin sırasında olumsuzluklar yaşayabilirsin. Bagajını kaybettiğin bir aksilik yaşarsan veya yurt dışına ilaç gönderimi gerektiğinde seyahat sigortası poliçendeki limitlerle ödeme yapar. Aynı şekilde seyahatin iptal olması ya da gecikmesi durumunda da yine limitler dahilinde zararını karşılar. Seyahat sağlık sigortası teminatları, sigorta şirketlerinin ürünlerine göre değişmektedir. Bu nedenle ihtiyacına uygun olduğundan emin olması açısından teminatları her poliçe özelinde inceleyerek karar vermende fayda var. Seyahat sağlık sigortası kapsamı hakkında daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Seyahat Sigortası Nereden Alınır?

Seyahat sigortası internetten üzerinden sigorta şirketlerinin sayfalarından teklif alarak satın alabilirsin. Online seyahat sigortası yaptırmak için bilgilerini girmen yeterlidir. Aynı zamanda şirketleri direkt arayarak da satın almak için bilgi edinebilirsin. Seyahat sağlık sigortası nereden alınır konusunda daha detaylı bilgi edinmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Seyahat Sağlık Sigortasını Sadece 2 Dakikada Yaptırın!

Yurt dışı seyahatlerinde sağlığınıı güvence altına almak için Sigortam.net'ten hızlı ve kolay bir şekilde seyahat sağlık sigortası yaptırabilir, Seyahat sağlık sigortası fiyatları ve teminatlarını karşılaştırmak için teklif alabilir, kendine en uygun sigorta poliçesini anında satın alabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.