SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler Hakkında Tüm Merak Edilenler

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Sağlık herkes için önem taşıyan bir konudur. SGK anlaşmalı özel hastaneler de SGK’lı kişilerin sağlık hizmetlerinden daha uygun fiyatlarla yararlanabileceği sağlık kurumları olarak oldukça merak edilmektedir. SGK'ya bağlı kişiler, SGK anlaşmalı özel hastanelerden fark ücretini ödeyerek yararlanabilirler. SGK’lıların fark ücreti ödemeden özel hastanelerden ücretsiz yararlanması ise tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS) ile mümkün. Yazımızdan SGK özel hastanelerde sağlık hizmetini karşılıyor mu, SGK anlaşmalı özel hastaneler nasıl öğrenilir, TSS ile anlaşmalı kurumlardan nasıl yararlanılır, ne kadar ilave ek ücret ödenir gibi merak edilen konuları öğrenebilirsin.

Tamamlayıcı sağlık sigortası özel hastanelerde geçerli mi konulu yazımızdan TSS her özel sağlık kurumunda geçerli mi, hangi şartlarda geçerli oluyor sorularının cevaplarını öğrenebilirsin.

SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler Nelerdir? 

Aşağıdaki tabloda İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa illeri için SGK anlaşmalı özel anlaşmalı hastanelerin bir kısmını için listeledik. Listemizi inceleyerek SGK geçen özel hastaneleri öğrenebilirsin. 

 

İstanbul SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler Ankara SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler İzmir SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler Bursa SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler
Acıbadem Hastanesi Özel Ankara Magnet Hastanesi Özel Gazi Hastanesi Özel Cihangir Hastanesi
Alman Hastanesi Çankaya Yaşam Hastanesi Özel İzmir Hastanesi Özel Ceylan International Hospital
Florence Nightingale  Özel Lokman Hekim Hastanesi Özel Karataş Hastanesi Özel Esentepe Hastanesi
Medical Park Medicana International Ankara Hastanesi Çınarlı Hastanesi Özel Doruk Yıldırım Hastanesi
Memorial Hastanesi Özel Koru Ankara Hastanesi Atakalp Özel Kalp Hastanesi Özel Medicabil Yıldırım Hastanesi
İstanbul Medipol Hastanesi Özel Eryaman Hastanesi Özel Tınaztepe Hastanesi Özel Medicana Bursa Hastanesi
Ersoy Hastanesi Özel VM Medical Park Hastanesi Batı Anadolu Central Hospital Hastanesi Özel Jimer Hastanesi
Delta Hospital Özel Orta Doğu Hastanesi Gazikent Tıp Merkezi Özel Hayat Hastanesi
International Hospital Özel Ankara Umut Hastanesi Özel Özen Top Merkezi Özel Esentepe Hastanesi
Özel İstanbul Tıp Merkezi Özel Ankara Memorial Hastanesi Buca Tıp Merkezi Özel Aritmi İnegöl Hastanesi

SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler Nasıl Öğrenilir?

SGK anlaşmalı özel hastaneler 2024 için güncel bilgileri öğrenerek kendine en yakın ya da sağlık hizmeti almayı tercih edeceğin kurumları seçebilirsin. 

  • SGK anlaşmalı hastaneleri öğrenmek için SGK Sağlık Hizmet Sunucuları Hizmeti sayfası üzerinden anlaşmalı olup olmadığını öğrenmek istediğin hastanenin bulunduğu şehri seçmen gerekir.
  • Sonrasında gitmek istediğin hastane türünü seçmelisin. 
  • Bu seçimlerden sonra SGK özel hastane listesini görebilirsin.
  • Hastanelerin hangi bölümlerinin anlaşmalı olduğunu da hastaneyi seçtikten sonra öğrenebilirsin. 

SGK anlaşmalı özel hastaneler

SGK Özel Hastane Masraflarını Karşılar mı?

“Sigorta özel hastane masraflarını karşılar mı? ve SGK özel hastane masraflarının ne kadarını karşılar?” soruları özel hastanelerde tedavi görmek isteyen SGK’lıların merak ettiği bir konudur. Öyleyse bu soruyu şöyle yanıtlayalım. Başka bir hastaneden sevk ya da 112 Acil Servis tarafından ambulansla özel hastaneye getirilme gibi durumlarda ise tedavi masraflarının tamamını SGK karşılar. Bu istisnai durumların haricinde SGK anlaşmalı özel hastane muayene fark ücretinin senin tarafından ödenmesi beklenir. Yani SGK anlaşmalı özel hastanelerde sağlık hizmeti aldığında SGK'nın karşılamadığı kısmı ödemek durumunda kalırsın. Örneğin, özel hastane muayene ücretinin 80 TL ise SGK bu ücretin 30 TL’lik kısmını karşılar yani 50 TL’lik fark ücretini ise senin ödemen gerekir. SGK anlaşmalı özel hastane ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

SGK Özel Hastane Ameliyat Masraflarını Karşılar mı?

Ameliyatın gerçekleşeceği hastane SGK ile anlaşmalı ise masrafların belirli bir kısmını karşılar. Ameliyat ücretleri özel hastanelerin kendi fiyat uygulamalarına göre değiştiği için net olarak fiyat belirtmek doğru olmasa da SGK’nın karşılamadığı belirli bir fark ücreti çıkacaktır. Bu kısmı kendi bütçenden karşılaman gerekir. TSS poliçen var ise sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastanelerde yatarak tedavi kapsamında ameliyat masrafının geriye kalan fark ücreti de poliçen tarafından ödenir ve bu sayede kendi cebinden ödeme yapmadan hizmet alabilirsin.

TSS'de ameliyat sağlık hizmeti, yatarak tedavi teminatına dahildir. Yatarak tedavi teminatı da çoğu sigorta şirketinde bekleme süresine tabidir. Yani poliçeyi satın aldıktan belirli bir süre sonra (3 ay, 1 yıl gibi) teminat devreye girer. Bu bekleme süresi dolmadan ameliyat işlemi için sigorta şirketi provizyon vermeyebilir. Bu nedenle TSS'nin yatarak tedavi giderlerini karşılaması için provizyon alınabilecek bir zaman aralığında başvurulmuş olunması önemlidir. Sağlık sigortasında provizyon nedir yazımızdan merak ettiklerini öğrenebilirsin.

Tamamlayıcı sağlık sigortanı kullanarak SGK geçen özel hastanelerden hizmet alırken doktorların da SGK anlaşmalı gerektiğini hatırlatalım. Sağlık hizmeti almak istediğin doktorun SGK anlaşması olup olmadığı ilgili bilgi almak için hastane ile iletişime geçebilirsin. Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar başlıklı içeriğimizden teminatlar hakkında bilgi alabilirsin.

SGK Muayene Katılım Payı Nedir, Ne Kadardır?

SGK muayene katılım payı; sigortalı, emekli kişilerin ve bakmakla yükümlü oldukları yakınlarının karşılığında hastane, aile hekimi, sağlık ocağı gibi sağlık kurumlarından aldıkları sağlık hizmetleri için ödedikleri ücreti ifade etmek amacıyla kullanılan bir kavramdır. Özel hastanelerde SGK muayene katılım payı 15 TL'dir. Yani sigorta anlaşmalı özel hastanelerde muayene ya da tedavi olmadan önce 15 TL katılım payı ödemen gerekir. Özel sağlık sigortan veya tamamlayıcı sağlık sigortan varsa sadece katılım payı ödeyerek poliçendeki limitler dahilinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilirsin. Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir konulu yazımızdan tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgi alabilirsin.

  • İkinci basamak resmi sağlık hizmeti veren kurumlarda muayene katılım payı 6 TL, 
  • Üniversitelerle ortak kullanılan Sağlık Bakanlığı eğitim-araştırma hastanelerinde katılım payı 7 TL,
  • Üniversite hastanelerine bağlı olan üçüncü basamak sağlık kurumlarında muayene katılım payı ise 8 TL’dir.

En Uygun Sağlık Sigortası Teminatları Sigortam.net'te!

Bütçene ve beklentilerine en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortasını bulmak için Sigortam.net üzerinden online teklifi alabilirsin. Dilersen Sigortam.net uzmanlarına 7/24 ulaşmak için ise 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattını arayabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.