Özel Hastane Ücretleri Ne Kadardır? Nasıl Belirlenir?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Ekonomik koşullar, hastaları öncelikli olarak sağlık ocaklarına ve devlet hastanelerine yönlendiriyor olsa da elbette herkes en iyi hastanelerde ve en iyi doktorların kontrolünde tedavi olmak ister. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anlaşmalı hastanelerde talep edilen %200’e varan ek ücretler kişinin bütçesine büyük bir yük bindirir. Yine de sağlık problemi yaşayan kişiler, işlerinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde halledilebilmesi için devlet hastanesi ve sağlık ocakları yerine özel hastanelere yönelmektedir.

Özel hastanelerin çoğu, Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olsa da SGK, ödenmesi gereken ücretin bir kısmını senden talep edecektir. Tüm bu maddi yükten kurtulmak ise oldukça kolay! Özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak özel hastanelerde hizmet alabilir, 15 TL katılım payı dışında ücret ödemeden hastaneden ayrılabilirsin. SGK anlaşmalı özel hastaneler ve katılım payı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Aşağıdaki tablolarda muayene, ameliyat ve tahlillere ilişkin değerler, ortalama ücretlerdir dolayısıyla da tabloda verilen en alt ve üst fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle özel hastane ücretleri hakkında en doğru ve güncel bilgiye ulaşmak için ilgili hastane ile doğrudan iletişime geçebilirsin. 

  Özel Hastane Muayene Ücretleri

  SGK, özel hastane muayene ücretlerinin sadece bir kısmını karşıladığı için kalan tutar için senin ödeme yapman gerekir. Özel hastane muayene ücreti, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) tarafından düzenleniyor olsa da belirlenen tutar, hastaneden hastaneye değişkenlik gösterebilir. Artı olarak SGK anlaşması olmayan özel hastanelerde ücretin belirli bir kısmını SGK karşılamaz, ücretin tamanını hastaneye başvuran öder.

  Aşağıdaki tabloda ortalama özel hastane muayene ücretleri verilmiştir. Üst limitler daha fazla ücrete tabi olabilir, çünkü bazı hastanelerde SGK anlaşması yoktur ve daha yüksek ücretler ödenmesi gerekebilir. Aynı zamanda bazı hastaneler A+ olarak geçen yüksek ücretlerin olduğu sağlık kuruluşlarıdır. Bu nedenle en doğru bilgiyi gitmeyi planladığın özel sağlık kurumu ile iletişime geçerek öğrenebilirsin. 

  Hastane Muayene Bölümü Ortalama Ücretleri
  Özel Hastane Beyin Cerrahi Muayene Ücretleri 950 - 4.500 TL
  Özel Hastane Dahiliye Muayene Ücretleri 750 - 1.500 TL
  Özel Hastane Cildiye Muayene Ücretleri 800 - 1.600 TL
  Özel Hastane Enfeksiyon Hastalıkları Muayene Ücretleri 750 - 1.500 TL
  Özel Hastane Fizik Tedavi Muayene Ücretleri 750 - 1.500 TL
  Özel Hastane Genel Cerrahi Muayene Ücretleri 750 - 2.250 TL
  Özel Hastane Göğüs Hastalıkları Muayene Ücretleri  750 - 1.600 TL
  Özel Hastane Göz Muayene Ücretleri 750 - 1.250 TL
  Özel Hastane Kardiyoloji Ücretleri 650 - 1.600 TL
  Özel Hastane Kulak Burun Boğaz Ücretleri 800 - 2.500 TL
  Özel Hastane Nefroloji Ücretleri  850 - 2.900 TL
  Özel Hastane Ortopedi Muayene Ücretleri  750 - 1.700 TL
  Özel Hastane Plastik Cerrahi Muayene Ücretleri  1.000 - 4.000 TL
  Özel Hastane Üroloji Muayene Ücretleri  750 - 1.750 TL

  Özel Hastane Muayene Ücreti Nasıl Öğrenilir? 

  Özel hastane muayene ücretini sağlık hizmeti almayı planladığın özel hastaneden randevu alırken ilgili birimle konuşarak öğrenebilir dilersen SGK özel muayene ücreti sorgulama sayfasından da bilgi alabilirsin. 

  • SGK özel hastane ücretleri hakkında bilgi almak için SGK’nın “Tıbbi İşlem Arama” sorgulama ekranını kullanabilirsin. 
  • SGK sitesinde en üstte yer alan “Ne Kadar İlave Ücret Ödeyeceğim” kısmına tıkla.
  • Açılan sayfada il, alacağın sağlık hizmeti ve hastane türünü seçerek “Listele” butonuna tıklayarak özel hastane muayene ücreti sorgulama işlemini tamamlayabilirsin.
  • Dilersen aynı sayfadan doktorunun isteyebileceği tahlil ve tetkiklerin ücretlerini de öğrenebilirsin. 

  Özel hastanelerde SGK indirimi ne kadar?” diye merak ediyorsan bu sorgulama sonucu alacağın sağlık hizmetinin ne kadarını SGK’nın ödediğini de öğrenmen mümkün.

  sgk ekranı

  Özel Hastane Doktor Muayene Ücretleri 

  Özel hastane muayene ücretlerini etkileyen en önemli unsurlardan biri muayene olunan doktorun unvanıdır. Aşağıda ortalama özel hastane doktor muayene ücretleri verilmiştir. Özel hastanelere, muayene olunacak bölüme ve doktorların tecrübesine göre muayene ücretlerinin özellikle üst limitleri değişiklik gösterebilir. Hastanenin bulunduğu il, A+ plus hastane olup olmaması, SGK anlaşması olup olmaması yani indirim uygulamasının varlığı, doktorun unvanı ve tecrübesi gibi kriterler muayene ücretlerini değiştirir. En doğru ve güncel bilgiyi özel hastane ile iletişime geçerek öğrenebilirsin. 

  • Uzman doktor muayene ücretleri: 500 – 1.500 TL
  • Doçent doktor muayene ücretleri: 750 – 1.800 TL
  • Profesör doktor muayene ücretleri: 1.000 – 3.000 TL

  Özel Hastane Tahlil Ücretleri 

  Özel hastanelerde ayakta tedavi sonucu istenen kan tahlili, röntgen, MR, idrar tahlili, ultrason, EKG, duyu ve solunum testi gibi tahlil ve tetkik ücretleri, Sağlık Bakanlığı ile yapılan anlaşmalar sonucunda belirlenir. Oysa özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortasına sahipsen anlaşmalı hastanelerde tahlil ve tetkikler için herhangi bir ücret ödemeden hizmet alabilirsin. Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastaneleri öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin. 

  Özel hastane tahlil ücreti, her hastane için aynı olmayabilir. Ücretlerin belirlenmesinde kullanılan yöntem ve cihazlar gibi farklı birçok etken göz önünde bulundurulur. Ayrıca bazı tahlil ve tetkikler SGK anlaşması kapsamında ücretsiz yapılabilir. Bu konularla ilgili en sağlıklı bilgiyi hastanelerin ilgili departmanlarından alabilirsin. Aşağıda verilen ortalama özel hastane tahlil ücretleri tablosunu inceleyerek de ücretlerle ilgili fikir edinebilirsin.  

    Özel Hastane Tahlil Ücretleri
  Özel Hastane Kan Tahlili Ücreti 750 - 5.000 TL
  Özel Hastane İdrar Tahlili Ücreti  450 - 2.400 TL
  Özel Hastane EKG Çekimi Ücreti  700 - 1.650 TL
  Özel Hastane Mr ve Ultrason Çekim Ücreti 1.000 - 3.500 TL
  Özel Hastane Göğüs Filmi Ücreti 750 - 1.400 TL
  Özel Hastane Tüm Tahlil Ücreti  1.500 - 4.500 TL

  Özel Hastane Ameliyat Ücretleri

  Ameliyatın gerçekleşeceği hastane SGK ile anlaşmalı ise masrafların belirli bir kısmı SGK tarafından karşılanır. Ameliyat ücretleri, özel hastanelerin kendi fiyat politikalarına göre değiştiği için net bir fiyat belirtmek doğru olmasa da SGK’nın karşılamadığı belirli bir fark ücreti çıkacaktır. Bu kısmı kendi bütçenden karşılaman gerekir. Oysa tamamlayıcı sağlık sigortası veya özel sağlık sigortası poliçen varsa sigorta şirketinin anlaşmalı hastanelerde yatarak tedavi kapsamında fark ücreti poliçen tarafından ödenir böylece cebinden ödeme yapmadan hizmet alabilirsin. SGK’nın belirlediği asgari tutar dışındaki farkı senin ödemen gerekir.

  SGK anlaşmalı özel hastaneler dışında ücretin tümünü hasta yani başvuranın ödediği özel hastane ücretleri için bir kaç örnek verelim.

  Özel hastane ücretleri ortalama ücretlerdir, üst limiti hastanelere göre değişkendir. Hastaneye, bölüme ve doktorun unvanına göre fiyatlar çok daha yüksek olabilir. Bu nedenle hem SGK anlaşmalı hem anlaşmasız özel hastanelerden gitmeyi planladığın kuruluşu arayaıp bilgi almanı öneririz.

  Özel Hastane Ameliyet Konusu Özel Hastane Ameliyat Ücreti
  Ortopeti Ameliyet Ücreti 3.000 - 8.000 TL
  Apandisit Ameliyat Ücreti 1.500 - 5.500 TL 
  Burun Ameliyat Ücreti 3.000 - 15.000 TL 
  Beyin Ameliyat Ücreti 10.000 - 30.000 TL
  Bademcik Ameliyat Ücreti 1.000 - 3.000 TL
  Fıtık Ameliyat Ücreti 1.500 - 4.000 TL 
  Kalp Ameliyat Ücreti  8.000 - 35.000 TL
  Safra Kesesi Ameliyat Ücreti 2.000 - 5.500 TL

  Not: Fiyatlara katılım payı dahil değildir, KDV dahildir.

  Estetik ameliyat ücreti genel olarak özel sağlık sigortası poliçelerde karşılanmasa da bazı poliçe kapsamlarına dahil edilebilir. Estetiği karşılayan sigorta hakkında bilgi almak için tıkla.

  Özel Hastane Ücretleri Neden Değişir? 

  Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel hastaneye başvuran vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirlenen katkı payının yanı sıra belirli bir ücret ödemesi de gerekir. Muayene, ameliyat, tahlil gibi işlemler için belirlenen bu ücretler; hastaneden hastaneye değişkenlik gösterir. Özel hastane ücretlerinde farklılığa yol açan nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.  

  • Kişinin sigortalı olup olmaması 
  • Muayene olunan bölüm (Örneğin, göz hastalıkları bölümünde 1.000 TL muayene ücreti vermen gerekirken Nefroloji bölümüne gittiğinde 1.500 TL gibi bir ücret ödemek durumunda kalabilirsin.)
  • Doktorun unvanı
  • Tahlil, film, röntgen çekimi gibi uygulamalarda kullanılan makinelerin kalitesi
  • Tahlil ücretleri
  • Yatış durumu
  • Kurumun fiyat politikası

  Özel Hastane Ne Kadar İlave Ücret Talep Edebilir? 

  Anlaşmalı vakıf üniversiteleri ile özel sağlık kuruluşları hastanın ödemesi gereken tedavi masraf tutarı toplam 100 TL’yi aşıyorsa ilave ücret talep edebilir. Bu ilave ücret, ayakta tedavi veya yatarak tedavi türüne göre değişkenlik gösterir. İlave Ücret Hesaplama Ekranı üzerinden hesaplamanı yapabilirsin. İlave ücretler, hastaneye göre farklılaşsa da işlem bedelinin en fazla iki katına kadar ücret talep edilebilir. 

  Özel Hastanelerin İlave Ücret Talep Edemediği Durumlar Nelerdir? 

  Asayişten sorumlu memur ve yakınları, harp malûlü ve şeref madalyasına sahip kişilerden ilave ücret alınamaz. Özel hastanelerin ilave ücret talep edemeyeceği diğer durumları şu şekilde sıralayabiliriz. 

  • Acil servise yatış işlemleri
  • Acil tıbbi müdahale
  • Başka bir hastaneye sevk 
  • Doğum işlemleri kapsamında yapılan cerrahi işlemler (Doğum sigortası ile ilgili bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin.)
  • Doku, organ ve kök hücre nakilleri
  • Hemodiyaliz tedavileri
  • Kemoterapi, radyoterapi, izotop tedavileri
  • Travma vakaları
  • Yanık tedavileri
  • Yeni doğan hizmetleri
  • Yoğun bakım hizmetleri

  Özel Hastane Acil Servisi Ücretli mi?

  “Özel hastane acili ücretli mi?” acil servise gelerek muayene olan kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Özel hastane acil servisleri SGK'lılar için ücretli değildir. Yani SGK'lıysan özel hastane acillerinde muayene veya tedavi için ücret ödemen gerekmez.

  Fakat SGK'lı olmayan kişiler için özel hastane acilleri ücretlidir. Bu durumun istisnası trafik kazaları gibi hayati tehlike yaratan durumlardır. Bunun gibi riskli durumlarda özel hastane acil servisleri gelen hastadan ücret almaz. Hayati tehlike yaratmayan kaza durumlarında ise yine ücret talep edebilir ya da başka hastaneye sevk edebillir.

  Özel Hastanelerde Kontrol Süresi Kaç Gün?

  “Özel hastanelerde muayene ücreti kaç gün geçerlidir?” diye merak eden kişiler için bu soruyu şu şekilde yanıtlayabiliriz. Özel hastanede kontrol süresi 10 gün olarak belirlenmiştir. Yani 10 gün içinde aynı branş ve uzmana ikinci kez muayene olduğun takdirde bu işlem için herhangi bir ücret ödemezsin. Özel hastane kontrol süresi bittiğinde ise yeniden muayene olmak istersen aynı miktarı tekrar ödemen gerekir. 

  İnternetten Teklif Al!

  2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.