444 24 00
7/24 Yanınızdayız

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Hakkında

03 Aralık 2015

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde 2 milyona yakın engelli vatandaşımız yaşıyor. Hayatın birçok alanında zorluklarla karşılaşan engelli vatandaşların muzdarip olduğu bir diğer konu ise engelli araçları için tahsis edilen park alanlarının diğer sürücüler tarafından işgal edilmesi.

Bu durumun son dönemde yazılı ve görsel medyada yer bulmasına ve cezai işlem uygulanmasına rağmen bazı bilinçsiz sürücüler bu ayıbı sürüdürmeye devam ediyorlar. Ülkemizde engelliler için ayrılmış alanlara park eden sürücülere madde61/1-0 gereğince 176 TL ceza uygulanıyor. Ayrıca sürücülerin ceza puanlarına 15 ceza puanı ekleniyor.

Empati Yapma Gerekliliği

Engelli vatandaşların trafikteki problemleri sadece bu örnekle sınırlı kalmıyor. Aşağıdaki video da görüleceği üzere bir kısmı düşüncesizlik, bir kısmı da altyapı eksikliği kaynaklı nedenlerden dolayı bu örnekleri çoğaltmak mümkün. 

Engelli vatandaşların trafikte en fazla karşılaştıkları diğer sorunlar ise şöyle;

  • Halen engelli basamakları bulunmayan toplu taşıma araçları.
  • Özellikle görme problemi yaşayanlar için önemli bir sorun olan toplu taşıma araçlarındaki yazı boyutlarının küçüklüğü.
  • Engelliler için gerekli düzenlemelerin yapılmadığı kaldırımlar.
  • Yaya yolları üzerinde açılan büfeler.

Okumaya Devam Edin

Mehmet Metin Oğuz: Önce Şartların Belirlenmesi Gerekiyor

02 Haziran 2010 Çarşamba
Oğuz: ‘Tamamlayıcı sigorta şu şartlarla uygulanabilir’ şeklinde bir sonuç çıkmadan tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrıntıları hakkında konuşmak anlamsız.

Uyuşturucu Tedavisi Sosyal Güvencede midir?

07 Haziran 2010 Pazartesi
Uyuşturucu bağımlıları veya  insan sağlığına zarar veren madde bağımlıları Alkol Madde Bağımlılığı AMATEM'de  tedavi olmakta ve sosyal hayata sağlıklı bir birey olarak katılmaları sağlanmaktadır.

Altın Yerine `Hoş geldin Bebek' Takılır mı?

30 Mayıs 2010 Pazar
Hoş geldin Bebek’ özel bir sağlık sigortası paketi. Benzerlerinden farkı, bebeği, daha doğduğu ilk günden itibaren güvenceye alması.