444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigorta Marketi

19 Aralık 2002

 

Ali ERÜL
Sigortam.net Genel Müdürü
Bundan birkaç yıl önce yapılan bir araştırmada internet kanalı ile ticaretin en zor ve en kolay yapılabilecek ilk 10 ticaret türünün isimleri belirlenmişti. Yanlış hatırlamıyorsam kitap, kaset, CD, DVD, ev ve bahçe aletleri, seyahat ve eğlence biletleri ve dayanıklı tüketim maddeleri gibi ticaret türleri en kolaylar listesinin ilk 10 sıralarında yer alıyorlardı. Buna karşın birçok giyim eşyası, sağlık hizmetleri, otomobil, bazı elektronik eşyalar en zorlar listesinde yer almaktaydı. Bir de tabii ki sigortacılık ve emeklilik ürünleri!
Çok derinlere gitmeden neden? sorusunun cevabını en basit “homo economicus" davranışında bulabiliriz. 50 100 milyonluk bir kitap veya 60 70 milyonluk bir konser biletinde diyelim ki internet size ihanet etti; siparişiniz eksik veya yanlış veya geç teslim edildi. Riske girdiğiniz tutar bu görece küçük rakamlar ile sınırlı belki biraz da öfke o kadar. Halbuki benzer rakamlara satın alınabilecek bir konut poliçesindeki ufak bir hata veya alınma yan bir teminat olası bir hasar durumunda tüketiciyi milyarlarca liralık kayıplar ile başbaşa bırakmakta ve yapılan alışverişi tamamen anlamsız kılmakta. Sorumluluk kavramını bir yana bırakın, e-ticaretin yasal tabanının bile tam oturmadığı günürnüz dünyasında tüketiciler işte bu endişeler ile bazen internet üzerinden satın alma konusunda isteksiz davranmakta. Şunu da gözardı etmemek lazım;  canlı bir satın alma işleminin hemen tüm özellikleri İnternet işlemi için de aynen geçerli. Kitap örneğinde olduğu gibi; ister internet kanalı ile alın ister alışveriş merkezindeki kitapçıya gidin, kitap almak komplike olmayan bir süreçtir.
 
Kısıtlı sayıda e-ticaret şirketi başarılı oldu
Bundan 4-5 yıl kadar önce e-ticaretin satışlarının patlayacağı, e-ticaret kanalını kullananların konvansiyonel satış kanalları ve örgütlerini yarış dışı bırakacağı gibi kehanetler yapılıyordu. Halbuki bugün görülüyor ki sadece kısıtlı sayıda e-ticaret şiddeti belli bir başarıyı yakalamış durunda. Ayrıca ne kadar internet kullanıcısı olduğu kadar internetin nasıl kullanıldığı da önemli. Ülkemizdeki bir gerçeği vurgulaması açısından yaşadığım şu olayı sizlerle paylaşmak istiyonım 2 ay önce bir koltuk takımı aldım. Peşinat ödemesini yaptıktan sonra kalan taksitlerimi kredi kartı veya EFT ile yapamayacağım söylendiğinde istemeye istemeye 5 tane senet imzaladım. Senet demek dert demek, senet demek zaman kaybı demek ama yapacak bırşey yoktu. İlk senet ödemem geldiğinde ihbarı gönderen banka şubesine gidip vezne kuyruğuna girdim. Kuyruktaki bir adamın elinde bir tomar telefon faturası vardı. Bunların bir kısmı cep telefonu, diğerleri sabit hat faturaları. Hiç çekinmeden adama dönüp sordum:
- Bu kadar fatura olsa olsa bir şirkete aittir, değil mî?
- Evet abi
- Peki sizin şirkette internet kullanılıyor mu?
- Evet, patron yöneticilerde var
- Öyleyse neden bu faturaları internet bankacılığı ile ödemiyorsunuz, zaman ve maliyetten tasarruf yapmış olmaz mısmız?
- Bu ve benzer faturaları internetten ödeyerek olsalar bana verecek işleri kalmaz ki. Hem ben de bu faturaları ödemek için dışarı çkıyorum. Hava alıyorum!
- Ülkemizde 3 4 milyon internet kullanıcısı olması belki bir gerçek ama bu kullanıcıların interneti ne etkinlikte kullandığı esas sorgulanması gereken, yani öncelikle hava alan veya aldıranları ikna edip kazanmak lazım.
 
E-ticarette başarıyı yakalayanlar müşterisine güven veren, şeffaf ve kendisini sürekli geliştiren şirketler.
Ben de bu başarıyı yakalamış bir şirketten bahsetmek istiyorum. Sigortam.net'ten. Sigortam.net 2001 yılında Hazine Müsteşarlığından sigorta ve reasürans brokerliği yapabilme ruhsatını alan Türkiye'nin ilk e-ticaret de sunabilen sigorta hizmetleri sitesi ve brokerlik şirketi. Mayıs 2001’den bu yana faaliyette olan şirket o günden bu güne Türkiye'deki internet kullanıcıların yaklaşık yüzde 25'ine erişmiş ve 700 ünden fazla sıgorta teklifi vermiş durumda. Türkiye'nin ilk karşılaştırmalı hizmet sunumunu gerçekleştiren Sigortam.net. geliştirdiği teknoloji ve hizmet sunum yaklaşımı ile sigorta sektöründeki değişimin öncülerinden biri oldu. Sigortam net'in oluşturduğu yeni konsept ile tüketicilerin sigorta sektöründen hiz­met alış şekli açık ve bilgiye dayalı hale geldi.
 
CRM uygulamaları
Şirket, bünyesindeki Online Yönetim Sistemi ve CRM uygulamaları ile müşterilerin eğilimlerini izleyebilip onların gereksinimlerine anında cevap verebilme yetkinliğine sahip oldu. Sigortam.net sayesinde tüketiciler birkaç dakika içerisinde sigorta konusu bilgilerini verip, teminat ve risk profilleri doğrultusurıda sigorta şirketlerinin risk kabul yönetmelikleri ve tarifelerine göre kendilerine özel karşılaştırmalı tekliflerini alırlar ve alternatif teklifler arasından gereksinimlerini karşılayabilecek en uy­gun ve en doğru sigorta güvencesine sahip olabiliyorlar Tüketici önüne bir web sayfası olarak çıkan Sigortam.net’in arkasında güçlü bir teknolojik altyapı ve geniş bir insan kaynağı bulunuyor, İstanbul ve Ankara ofislerinde çalışan deneyimli 48 kişilik kadro 7 gün 24 saat müşterilerine hizmet vermeyi sürdürüyor.
 
Sigortam.net www.sigortam.net’den ve Müşteri Hizmetleri Birimi aracılığıyla haftanın 7 günü günün 24 saati bireylerin sigorta gereksinimlerini sınırsız karşlarken, kurumlara yönelik sigorta hizrnetlerini de aynı titizlikle karşılamaktadır. Sigortam.net Kurumsal Risk Yönetimi Danışmanları sigorta gereksinimi olan kurumları yerinde ziyaret ederek olası tehlikeleri içeren risk analizlerini çıkarır. Buna göre sigorta şirketlerinden teklifler alır ve kurumların rekabetçi fiyatlarla kendileri için en doğru poliçeleri seçmelerine yardımcı olurlar.
 
Kurum.net projesi
Sigortam.net kurumsal sigorta hizmetlerine bir yenilik daha katarak, "Kurum.net" projesini de hayata geçirmiştir. Kurum.net projesi ise özellikte geniş araç filosu bulunan; yoğun ithalat, ihracat ve yurtiçi nakliyatları olan ve grup sağlık sigortası yaptıran şirketler için büyük bir kolaylık ve tasarruf sağlamaktadır. Bu hizmet sayesinde kurumlar, internet Üzerinden 1-2 dakikada sigorta poliçe ve eklerini tanzim edebilecekleri gibi tüm hasar bildirimleri de internetten yapabilmekte ve hasar dosyalarının durumlarını güncel olarak takip edebilmektedirler. İnternet'ten bireylere sağladığı her kolaylığı kurumlara da sağlayan Sigortam.net ile kurumlara sigorta işlemlerinde zamandan ve paradan tasarruf sağlarlar.
Kısa sürede kazandığı güvenilir ve yenilikçi kurum olma özelliği ile Sigortam.net 2003 yılının başından itibaren sunduğu hizmetler ve müşteri adet ve derinliğini hızla artırmaya başlayacaktır. Yazımın başında belirttiğim tüm zorluk ve tüketici endişelerine rağmen internet satışlarını %20'lere ulaştıran şirketin hedefi bu oranı korurken gerek bireysel gerekse de kurumsal kulvarlarda geometrik büyümeyi sağlamaktır. Bu büyümenin güvenilirlik, yenilikçilik ve hizmet kalitesi ile sağlanacağı bilinciyle Sigortam.net altyapı ve insan kaynakları sürekli zenginleştirmekte ve sadece bugünün değil, geleceğin müşteri ilişkilerinin kurgularını da yapmaktadır.
 
Maliyet tasarrufu
Varoluş nedenini kısaca birey ve kurumların sigorta konusunda bilinçlendirmek, sigorta poliçe ve programlarını yönetirken onlara zaman ve maliyet tasarrufu sağlamak olarak tanımlayabileceğim Sigortam.net önümüzdeki dönemde yoğun olarak gündeme gelecek bireysel emeklilik programlarında da önde gelerı bir bilgi ticaret mer­kezi olma konusundaki hazırlıklarını tamamlamak üzeredir.
2002 yılı sonu itibarı ile sektörün tüm önde gelen sigorta şirketleri ile onlirıe ve/veya offline çalışan ve kullanıcı ve müşterileri ile kurmuş olduğu ve geliştirerek sürdürdüğü olumlu ilişkileri sayesinde tüketicilerde güvenilir dost olma özelliğini kazanan Sigortam.net artık kendini gerçek bir sigorta marketi olarak görmekte ve bu markette yer alan ürün ve hizmetlerin çeşit ve kalitesini artırırken ziyaretçi ve müşteri sayısını her geçen gün artıracaktır.

Okumaya Devam Edin

Sigortam.net'ten Yeni Konsept

20 Temmuz 2003 Pazar

20 Temmuz 2003, Pazar / Dünya

Türkiye'nin ilk karşılaştırmalı hizmet sunumunu gerçekleştiren şirketlerinden biri olarak nitelendirilen Sigortam.net, geliştirdiği teknoloji ve hiz­met sunum yaklaşımı ile sigorta sektöründeki değişimin başlatıcısı olduğuna inanıyor.

Gerçek Riske Online Poliçe

17 Mart 2003 Pazartesi

17 Mart 2003, Pazartesi / ITBusiness

Türkiye'nin finansal hizmetler alanın­daki ilk örneklerinden biri olan Sigortam.net ise, riske karşı 'yenilikçi hizmet su­numu yaklaşımı' ile Türkiye'de a-ticaret (Adaptive Commerce) uygulamasını ger­çekleştiriyor.

Sigortam.net ile Bireysel Emeklilik

05 Aralık 2003 Cuma

05 Aralık 2003, Cuma / Nokta Dergisi

Türkiye'de internet aracılığı ile karşılaştırmalı sigorta alım hizmeti sunan ilk sigorta brokerı olan Sigortam.net, Bi­reysel Emeklilik Sistemi ile il­gili geniş ve kapsamlı bilgiler içeren www.besonline.net site­sini açtı.