444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2010 Hedefimiz 80 Milyon Dolar Prim Üretimi

02 Haziran 2010
Sigortacı Gazetesi
 

Çetin Alanya: 2010 hedefimiz 80 milyon dolar prim üretimi

 
Dubai Group Sigorta için 2009 yılının tutunma yılı olduğunu belirten Alanya, “2010 yılı için de aynı şeyi söylemek mümkün. Sanıyorum ki 2009’un üretimi olan 50 milyon doları, 2010’da yaklaşık yüzde 60 oranında büyüterek 80 milyon dolar ciroya ulaşacağız” dedi. 
 
Dubai Group Sigorta Genel Müdürü Çetin Alanya, 2009 yılında şirketin ilk tam faaliyet yılını yaşadığını ve sonuçlardan memnun olduğunu ifade etti. Alanya, “Bilindiği gibi bir sigorta yılı iki seneden oluşur. En son 31 Aralık 2009’da kestiğimiz poliçe 31 Aralık 2010’da biteceği için 2009 yılının tam sonucunu 2010 sonunda göreceğiz. İlk faaliyet yılımızda elde ettiğimiz sonuçlardan memnunuz. Global krizin ağır yaşandığı 2009 yılında, yıl ortasında hedeflerimizin üzerine çıkarak prim beklentilerimizi artırmak zorunda kaldık” dedi. 2009’u 76 milyon lira prim üretimiyle kapattıklarını ve 50 milyon dolar civarında ciroları olduğunu kaydeden Alanya, bu rakamların beklentilerin üzerinde olduğunu ve 2009 sonunda pazar paylarının yüzde 0.7 olduğunu söyledi.  
 

‘2009 Tutunma yılıydı’
 

Dubai Group Sigorta için 2009 yılının tutunma yılı olduğunu belirten Alanya, “2010 yılı için de aynı şeyi söylemek mümkün. Biz bu dönemde şirketi tanıtıp yaygınlaştırıyoruz. Nisan sonu itibariyle yaklaşık 450 acentemiz var. Sanıyorum ki 2009’un üretimi olan 50 milyon doları 2010’da yaklaşık yüzde 60 oranında büyüterek 80 milyon dolar ciroya ulaşacağız” diye konuştu.
 
Sigortacılıkta önemli olanın teknik olarak kâr elde etmek olduğunu vurgulayan Alanya, “İlk yıl için elimizde şirkete özel hiçbir veri yoktu. Biz de başka şirketlerin verileriyle piyasaya girdik. Ancak şimdi kendi verilerimiz oluşmaya başladı. Bundan sonra fiyatlarımızı kendi verilerimize göre saptayacağız” dedi.  
 

‘Rezervelerimizi inşa ediyoruz’
 

Mart 2010 sonu verilerine göre sektörün yüzde 1.15’ine sahip olduklarını kaydeden Alanya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektörün yüzde 3’üne sahip olan şirketler ilk 10 içerisinde yer alıyor. Bu açıdan baktığımızda 2 kat daha büyük olsak ilk 10 arasında olacağımızı görüyoruz. Ama bizim ilk 10 içinde olmak gibi bir hedefimiz orta vadede görünmüyor. Biz önümüzdeki 5 sene içinde ilk 15 şirket içine girersek kendimizi hedeflerimize ulaşmış sayacağız. Herkesin bildiği gibi sigortacılık rezerv demektir. Biz rezervlerini yeni yeni inşa eden bir şirketiz. Dubai Group Sigorta’nın devreden rezervleri yok, o yüzden ilk yılımızda primlerimizin yüzde 60’ına yakın bir kısmını rezerv olarak ayırdık. Bu durum kağıt üzerinde zarar olarak gözüküyor ve bazı kişiler bunu ‘Dubai Group Sigorta sermayesini kaybetti’ olarak yorumluyor. Bu yorumların gerçekle hiçbir ilgisi yok. Cahilce konuşmalar bunlar.”
 
Küçük şirketlerin kendilerine niş pazarlar yaratması konusundaki görüşlerini de açıklayan Çetin Alanya, “Ben bu söyleme karşıyım. Hazine’nin ruhsat verdiği her şirket piyasadan olabildiğince pay almakla görevli. Bundan 20 sene önce kurulan şirketler yeni kuruldukları dönemde böyle mi başladılar? Bir yandan serbest piyasayı sonuna kadar müdafaa edip bir yandan küçük şirketler niş pazarlar kursun demek artık alıştığımız tutarsızlıklara başka bir örnek” dedi. Pek çok şirketin dar teminatlı ve uygun fiyatlı ürünler hazırladığına dikkat çeken Alanya,  “Bunlar niş ürünler olarak gösterilebilir ancak buradan yola çıkarak kasko poliçesinin sayısını 3.5 milyondan 10 milyona çıkaracağız gibi beklentiler içinde olmak yanlış. Kanaatimce bu ürünler fazla satmaz. Yan taraftaki acente, kapsamlı bir kasko teminatını 50–100 lira fazla ücretle satarken kimse bu ürünleri tercih etmez” diye konuştu.
 

‘TSRŞB’ninkasko analizinde her şey açıkça görülüyor’
 

Sektörde özellikle oto sigortalarında yaşanan zararın devam etmesinin mümkün olmadığını ifade eden Alanya, “TSRŞB’nin web sitesindeki 2009 kasko analizlerine bakıldığında neyin ne olduğu açıkça görülüyor. Çok ilginç veriler var. İşi bilen hemen teşhisi koyar. Kaskoda hiçbir şirket kârlı değil. Kaskoda fiyatlar yeterli seviyede değil ve kasko daha da ucuzlayacak demenin anlamı yok” dedi.
 
Sağlık sigortalarındaki rekabet hakkındaki fikirlerini de aktaran Alanya, şöyle konuştu: “Aslında kıyasıya rekabet büyük grup sigortalarında yaşanıyor. Bu alanlarda yetersiz primlerle sigorta yapıldığı için sağlık branşı zarar ediyor. Dubai Group Sigorta sağlık branşında grup işine girmediği için bu branşı kârlı götürüyor. Şunu herkesin bilmesi lazım; Türkiye’ye son yıllarda gelen yabancı sermaye kârlı bir piyasa olduğumuz için değil, büyüme potansiyeli gördüğü için bu pazara geldi. Bu şirketler bekledikleri büyüme potansiyeline ulaşıncaya kadar kârlardan vazgeçebilirler. 2009 yılında aynı gruba bağlı iki şirket, büyük bir uluslararası grubun primlerinin yüzde 5’ini üretti. Kârının içindeki payıysa binde 5’ti.” 
 

‘Amacımız, bir değer yaratmak’
 

Dubai Group Sigorta’nın önümüzdeki 5 sene içerisinde, ilk 15 içerisinde yer almayı ve pazar payı yüzde 1.5-2.5 arasında değişen bir şirket olmayı hedeflediğini belirten Alanya, “Bu hedefi gerçekleştirirken portföy yapısının biraz daha yangın, mühendislik, nakliyat lehinde değişmesine çaba gösteriyoruz. Bu yıl da büyük bir büyüme içinde olduğumuz için planlı bir zarar göstereceğiz. 2011’den itibarense başa baş noktasına gelecek ve sonrasında kârlı bir döneme gireceğiz. Türk sigorta sektörü yıllardır kârsız çalışan bir sektör. Buraya gelen yabancılar büyümek ve değer yaratmak için geliyorlar. Biz de değer yaratmak için kurulmuş bir şirketiz” dedi.
 

‘Sektörün olumlu tavrı sürmeli’
 

Türk sigorta sektörünün önümüzdeki yıllardaki durumuyla ilgili beklentilerini anlatan Alanya, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bana kalırsa kasko, trafik ve sağlık branşlarında 2010’un ilk 3 ayında alınan olumlu tavır hemen değişmezse yavaş yavaş büyük zararlardan kurtulur hale geleceğiz. Bu branşlarda dipten yukarıya doğru bir hareketlenme başladı ancak bu tavrın 2011- 2012’de de devam etmesi lazım.”
 

‘Acente bağlılığı her geçen gün artıyor’
 

Dubai Group Sigorta’nın 2009 yılını yaklaşık 390 acenteyle kapattığını, Nisan 2010 sonu itibariyle bu sayının 450’ye yükseldiğini kaydeden Alanya, “Acentelerin Dubai Group Sigorta’ya bir sempatisi var. Biz acenteye dayanarak kurulan bir şirketiz. Tek üretim kaynağımız acente, arkamızda bir banka ya da holding yok. Acente, müşteri memnuniyeti kavramı altında düşündüğümüz yegâne satış örgütü. Dolayısıyla hasar ödemelerimizle ve onların dileklerine gösterdiğimiz yaklaşımla birlikte acente bağlılığı her geçen gün artıyor. Acentelerden şirketimize önemli bir talep var. Dubai Group Sigorta acentelerine bize verdikleri destek ve duydukları güven için teşekkür ediyoruz. Onlarla sık sık birlikte oluyoruz. İlk yılımızın acemiliğini ve zorluğunu bize üretimle destek vererek rahat atlatmamızı sağladılar. Her birinin bizim için değeri büyük.
   
Dubai Group Sigorta General Manager Çetin Alanya sketches 2010 direction:Our 2010 target is to produce 80 million dollars in premiums 
 
Alanya said 2009 was the year of holding out for Dubai Group Sigorta, adding that, “It is possible to maintain the same thing for 2010 too. My estimation is that we will pull our premium production up to 80 million dollars in 2010, by an increase of about 60 percent compared with the 50 million dollars in 2009”.
 
 
  

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.