Bireysel Sağlık ve Genel Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Bireysel sağlık genel sağlık farkı

Genel sağlık sigortası (GSS), sosyal güvencesi olmayan kişilerin sağlık hizmetinden yararlanmasını sağlayan sigortadır. Ancak genel sağlık sigortasının kapsamının tam olarak bilinmemesi bireysel sağlık sigortaları ile karıştırılmasına neden olmaktır. 

Sen de “Genel sağlık sigortası ile bireysel sağlık sigortalarının farkı ne?” diye merak ediyorsan yazımızın devamını okuyabilirsin.  

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

31.05.2006 tarihli 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 98. maddesine dayanılarak hazırlanan ve kanunun 60. maddesinde sayılan genel sağlık sigortası, sigorta yaptıran ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişileri kapsayan bir sağlık sigortası sistemidir. Sağlık hizmetlerinden yararlanabilme güvencesi sağlayan GSS, 01.01.2012 tarihi ile zorunlu hâle getirilmiştir. 

Gelir testi sonucunda asgari ücretin 1/3 oranından fazla gelire sahip olduğu ortaya çıkan kişiler, sağlık sigortasından yararlanabilmek için prim ödemekle yükümlüdür. Böylece kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın toplumun tüm fertlerinin sağlık hizmetinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir biçimde faydalanması sağlanmıştır. Eğer aktif olarak çalışmıyorsan belli bir ücret ödeyerek sağlık hizmetlerinden ve eczanelerden yararlanabilirsin. Genel sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Bireysel Sağlık Sigortası Nedir? 

Bireysel sağlık sigortası hem senin hem anne-babanın hem de evlenmemiş çocuklarının (evlat edinilen çocuklar dahil) yararlanabileceği bir sağlık sigortası türüdür. Türkiye’de özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası olmak üzere 2 farklı bireysel sağlık sigortası türü vardır. Özel sağlık sigortası ile tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki fark hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Bireysel sağlık sigortası dilediğin doktor veya hastane seçme özgürlüğü sağlar. Ayrıca herhangi bir kaza veya hastalık sonucu ortaya çıkan ayakta ve yatarak teşhis ve tedavi gerektiren hastalıklara ait masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanır. 

Genel Sağlık Sigortası ve Bireysel Sağlık Sigortası Farkı

  • Genel sağlık sigortası, hastalık ve rahatsızlık durumlarında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeni sağlayan zorunlu bir sigorta türüdür. İşte genel sağlık sigortası ile bireysel sağlık sigortasının farkı bu noktada ortaya çıkar. Çünkü genel sağlık sigortası 18 yaşını geçen herkesin yaptırmakla yükümlü olduğu bir sigorta iken bireysel sağlık sigortaları (özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası) isteğe bağlı yaptırılan sigortalardır. 
  • Genel sağlık sigortasının aksine bireysel sağlık sigortası özel hastanelerden daha kapsamlı sağlık hizmeti almanı sağlar. Bu nedenle özel hastanelerden faydalanmak isteyen kişiler bireysel sağlık sigortalarına yönelmektedir. Ancak bireysel sağlık poliçesinden yararlanmak için özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastanelere giderek tedavi olabilirsin.  
  • Genel sağlık sigortası, primi kısaca “aylık ödeme tutarı” anlamına gelir ve hanedeki toplam gelire göre hesaplanır. Bireysel sağlık sigortaları ise kişiye özel olarak hesaplanır ve sigorta primi, yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Gel, genel sağlık sigortası ile bireysel sağlık sigortalarını daha detaylı inceleyelim. 

İhtiyacına En Uygun Sağlık Sigortası Sigortam.net’te

Sigorta şirketleri arasında tercih yaparken kendin için en doğru kararı veremeyebilirsin. Bütçene ve beklentilerine en uygun özel ve tamamlayıcı sağlık sigortasını bulmak için Sigortam.net üzerinden teklif alabilir, sigorta şirketleri tarafından sunulan teklifleri karşılaştırma imkânı yakalayabilirsin. Sağlık uzmanlarımıza 7/24 ulaşmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilir, en kapsamlı ve ucuz sağlık sigortasına sahip olmak için destek alabilirsin.   

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.