Covid 19 Seyahat Sigortası Nedir, Neleri Kapsar?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Covid 19 seyahat sigortası

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının en çok etkilediği alanlardan biri, seyahat sektörüdür. Covid-19’e ilişkin yasakların kalkması ve uçuşların başlaması ile yurt dışı seyahatleri yeniden başlamış, sigorta şirketleri tarafından seyahat edecek olan kişilere yönelik olarak Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası hazırlanmıştır. Yurt dışında Covid-19 tedavisi masrafları oldukça yüksektir bu nedenle de Covid 19 seyahat sigortası yaptırmak hayati önem taşır. Covid 19 seyahat sigortası, koronavirüs salgınının yıkıcı etkilerini azaltmak amacıyla sayısız fayda ve avantaj sağlar.

Covid Kapsamlı Seyahat Sigortası

Koronavirüs salgını sigortacılık dünyasında yeni ürünlerin geliştirilmesine neden olmuş ve koronavirüs ve etkilerini teminat altına alan ürünler geliştirilmiştir. Ülkemizde koronavirüs tedavisi ücretsiz yapılıyor olsa da özellikle Avrupa’da Covid-19 tedavisi için büyük meblağlar ödemek gerekir. Bu nedenle yurt dışı seyahat sağlık sigortası yaptırırken Covid-19 tedavisini de poliçe kapsamına almak oldukça yararlı olacaktır. Yurt dışında koronavirüse yakalanma durumunda oluşan masraflar Covid kapsamlı seyahat sigortası poliçesinde belirtilen limitler dahilinde karşılanır. Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası, Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları çerçevesinde belirlenen kapsam dışı durumlar şu şekilde sıralanabilir. 

 • Covid-19 nedeniyle ayakta ve yatarak tedavi masrafları 
 • Karantina giderleri 
 • Otel konaklaması, yemek ve giyim ihtiyacına yönelik giderler 
 • Koronavirüs nedeniyle aniden hastalanma sonucu tıbbi merkeze nakil, 
 • Koronavirüs tedavisi sona eren sigortalının daimî ikametgâhına nakil 
 • Koronavirüs nedeniyle vefat eden sigortalının nakil
 • Covid-19 nedeniyle konaklama süresinin uzaması 

    

Covid 19 Seyahat Sigortası Kapsam Dışı Durumlar

Covid-19 kapsamlı seyahat sigortası, poliçede belirtilen teminatlar ve özel şartlar dahilinde Covid-19 dahil pandemik hastalıklar nedeniyle oluşan tıbbi tedavi giderlerini karşılayan sigortadır. 

Sigortadan yararlanabilmek için en fazla 3 gün önce sigortalının hastalık için test yaptırması ve seyahat başlangıcında sağlıklı olduğunu belgelemesi gerekir. Seyahat öncesinde yapılan bu tetkiklerin giderleri teminat kapsamında değildir. Eğer seyahat öncesinde test sonucu belgelenmez ise tazminat talebinde ödeme yapılmayacaktır. Ayrıca Türkiye sınırlarında teşhis edilmiş ve yurt dışı seyahatinde ağırlaşmış olan vakalara ait giderler de teminat dışıdır. Seyahat sağlık sigortası kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Türkiye Sigorta Covid 19 Seyahat Sigortası

Türkiye Sigorta’nın standart Covid 19 seyahat sigortası, tüm Schengen ülkelerinde geçerli 30.000 Euro teminat sağlayan bir poliçedir. Seyahat sağlık sigortası asgari teminatlarının yanı sıra Covid tedavisi, Covid-19 karantinası nedeniyle konaklama, cenaze nakli ve tıbbi nedenle nakil teminatlarını içerir. Seyahat sigortası nedir konulu yazımızdan tüm detayları öğrenebilirsin.

Sen de Türkiye Sigorta seyahat sağlık sigortası yaptırırken ek prim ödeyerek koronavirüsü de poliçene ekletebilir, yurt dışında Covid-19’a yakalanman durumunda ilgili teminattan yararlanabilirsin.  

Covid-19 Tedavi Teminatı

Seyahat esnasında Covid-19’a yakalanırsan bu teminat kapsamında ayakta ve yatarak tedavi masrafları ve ilgili doktorun yazdığı ilaçların masrafları 30.000 Euro’ya kadar poliçede belirtilen limitler dahilinde karşılanır. (Amerika ve Hindistan hariç) Türkiye Sigorta’nın Covid 19 tedavi teminatı yalnızca Covid-19 teşhisinin poliçe başlangıç tarihinden önce konulmuş olması gerekir. 

 • Seyahat başlangıcından önce Covid-19 tespit edilirse tedavi giderleri kapsam dışıdır. 
 • Ayrıca yurt dışı seyahatindeyken durumu ağırlaşan vakalara ait giderler, acil durum olsa dâhi teminat dışı sayılır. 
 • Eğer seyahat edilecek olan ülkenin yetkili makamları, ülkeye seyahat etmemen yönünde tavsiyede bulunulursa bu ülke ya da bölgeye seyahat etmen durumunda oluşabilecek zararlar kapsam dışı kalır. 
 • Seyahat edeceğin ülkeye gitmeden önce DSÖ, Sağlık Bakanlığı ve yerel yönetimlerin tavsiye ettiği aşı ve tedavi yöntemlerini uygun hareket etmezsen oluşabilecek hasar poliçe kapsamı dışında sayılır. Seyahate çıkmadan önce yaptırılması zorunlu olan veya isteğe bağlı pek çok aşı vardır. Seyahat aşı zorunluluğu hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Tıbbi Nedenle Nakil

Sigortalı seyahat başlangıcı sonrası 24 saat veya 48 saat sonrası Covid-19 hastalığına yakalanırsa tıbbi durumuna en uygun nakil aracıyla en yakın sağlık kurum veya kuruluşuna ulaşım veya bir sağlık kurumundan diğer nakli 30.000 Euro’ya kadar Covid-19 teminat limitinden karşılanır. 

Vefat Halinde Cenaze Nakli

Covid 19 hastalığı nedeniyle sigortalının yurt dışında vefat etmesi durumunda cenazenin daimî ikamet adresine naklinin organizasyonu için asistans firma tüm gerekli tedbirleri alır ve uluslararası şartlara uygun olarak nakli gerçekleştirir. Nakil masrafları, 30.000 Euro’ya kadar Covid-19 teminat limitinden karşılanır. Uçakla cenaze nakli hakkındaki yazımızdan detaylı bilgi alabilirsin.

Covid-19 Karantinası Nedeniyle Konaklama Teminatı

Yurt dışı seyahatin esnasında Covid-19 olduğunun tespit edilmesi ve karantina altına alınman durumunda yurt dışında gerçekleşecek otel konaklaması, yemek ihtiyacına ait giderler günlük azami tutarı750 Euro olmak şartıyla teminat altındadır. (Günlük ödenecek tazminat tutarı, günlük otel oda ücreti tutarından yüksek olamaz.)

Covid-19 karantinası nedeniyle konaklama teminatı, Covid-19 tanısı konulduğu gün dahil toplam maksimum 14 gün ile sınırlıdır. Türkiye’de koronavirüse yakalandığın tespit edilirse karantina nedeniyle yurt dışında konaklama masrafları ile özel harcamaların da bu teminat kapsamı dışındadır. 

Covid 19 Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Covid seyahat sigortası fiyatları, poliçede belirtilen teminatlar ve sigorta şirketinin fiyat politikası çerçevesinde değişkenlik gösterir. Bu nedenle Covid-19 seyahat sigortası yaptırmadan önce farklı sigorta şirketlerinden teklif almak gerekir. Covid 19 seyahat sigortası kapsamında ne kadar çok teminat eklenirse ödemen gereken prim o kadar yüksek olacaktır. 

Covid 19 Kapsamlı Seyahat Sağlık Sigortası Sigortam.net’te!

Sigortam.net web sitemiz üzerinden veya 444 24 00 numaralı çağrı hattımızı arayarak covid 19 seyahat sigortası kapsamı hakkında detaylı bilgi alabilir, hem bütçene hem de ihtiyaçlarına uygun seyahat sağlık sigortası yaptırabilir, güvenle seyahat etmenin keyfini yaşayabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.