Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları Hakkında Tüm Merak Edilenler

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

Seyahat sağlık sigortası genel şartları

Aylar öncesinden seyahat programını yaptın, belki de yaz aylarını, yarı yıl tatilini veya iznini tek başına ya da ailenle geçirmek istiyorsun. Kimse her ne sebeple olursa olsun seyahati sırasında problem yaşamak istemez çünkü bu süreçte yaşanabilecek aksaklıklar, maddi anlamda bütçeni zora sokmakla kalmaz aynı zamanda stresli ortam yaratır. Oysa kaza, hastalık, eşyaların çalınması, seyahatin gecikmesi gibi problemlere karşı seyahat sağlık sigortası yaptırarak hem kendini hem de aileni güvence altına alabilir, bu sıkıntılı süreçleri en az zararla atlatabilirsin. 

Seyahat sağlık sigortası kapsamı konusunda bilgi edinmek sonradan mağduriyet yaşamamak adına oldukça önemli bir konu. Yazımızı okuyarak seyahat sağlık sigortası genel şartları hakkında detaylı bilgi edinebilirsin.  

Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından belirlenen seyahat sağlık sigortası genel şartları, sigorta şirketine veya poliçenin teminatlarına göre değişkenlik göstermez. Sigortanın kapsamı, süresi, poliçe iptali, asgari ve ek teminatlar, genel koşullar, istisnalar, birden çok sözleşme durumu, tebliğ ve ihbarlar ile zaman aşımı seyahat sigortası genel şartlarında işlenen konulardır. 

    

Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamı 

Seyahat sağlık sigortası genel şartları 1. maddesinde belirtildiği üzere; seyahat sağlık sigortası kapsamına göre yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde yaşanabilecek sağlık problemleri, kaza ve daha pek çok riske karşı teminat sağlar ve poliçede belirtilen limitler doğrultusunda güvence sunar. Seyahat sigortası nedir yazımızdan sigorta hakkında merak ettiklerini öğrenebilirsin.

Seyahat Sağlık Sigortası Poliçe Süresi

Seyahat sağlık sigortası genel şartlarına göre seyahat sağlık sigortası poliçeleri, yurt dışına gidiş-dönüş tarihleri arasında geçerli olur. Yani sigorta, yurt dışına çıkış yaptığın tarihte başlar ve Türkiye sınırlarına giriş yaptığında tarih pasaport ile tespit edildiği anda sona erer. 

Seyahat Sağlık Sigortası Şirketlerinin Yükümlülükleri 

Sigorta şirketleri, poliçe geçerlilik süresince poliçede belirtilen vefat, cenaze nakli, kayıp bagaj, konaklama süresinin uzaması, ferdi kaza gibi durumlarla ilgili olarak hizmet verir. Poliçenle ilgili yaşadığın sorunlarda sigortacında ile iletişime geçebilir ve destek alabilirsin.  

Seyahat Sağlık Sigortası İptali 

Seyahat sağlık sigortası iptali, seyahat sağlık sigortası genel şartlarında belirtilen bir maddedir. Sigorta şirketine poliçe başlangıç tarihinden en az 24 saat önce iptal talebini ilettiğin takdirde sigortan iptal edilir. Seyahat sağlık sigortası iptali ile ilgili detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Seyahat Sağlık Sigortası Teminatları

Seyahat sağlık sigortası genel şartları 5. maddede seyahat sağlık sigortası asgari teminatları detaylıca belirtilmiş, 6. maddede ise ek teminatlar açıklanmıştır.  Poliçe detaylarında ifade edildiği üzere seyahat sağlık sigortasının dört adet asgari teminatı vardır ve bu teminatların her seyahat sağlık sigortası poliçesinde mutlaka yer alması gerekir. Seyahat sağlık sigortası kapsamı hakkında detaylı bilgi edinmek için içeriğimizi okuyabilirsin.

Ek teminat ve hizmetler ise sigorta şirketine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle farklı seyahat sağlık sigortası teklifleri alarak karşılaştırma yapmanı ve ona göre poliçe hazırlatmanı tavsiye ederiz. 

Seyahat Sağlık Sigortası Prim Ödemesi

Seyahat sağlık sigortası genel şartları 7. maddeye göre seyahat sigortasında primler, poliçe geçerlilik süresi dikkate alınarak hesaplanır. Primi ödenmemiş olan poliçeler, yürürlüğe girmeyeceği için teminatları da geçerli olmaz. Sigortacının sorumluluğu ancak poliçe onaylandıktan sonra başlar fakat poliçenin devamlılığı için de sigorta priminin düzenli olarak ve eksiksiz ödemen gerekir. 

Seyahat Sağlık Sigortası Genel Koşulları

Seyahat sağlık sigortası genel şartları madde 8’e göre sigortalının tazminat talep edebilme hakkı ve sigortacının tazminat ödeme sorumluluğu, her iki tarafın poliçe koşullarına uymasına bağlıdır. 

  • Zararı asgariye indirmek için gerekli tedbirleri almalısın.
  • Poliçe kapsamındaki zararı, en kısa sürede sigortacıya bildirmelisin.
  • Acil durumda sigortacıya ulaşamazsan en yakın sağlık merkezine giderek tedavi olabilirsin ancak aldığın hizmeti gösteren makbuzları sigorta şirketine bildirmen gerekir. 
  • Hastane raporu, reçete, tetkik raporu gibi evrakları de sigorta şirketine iletmelisin.

Seyahat Sağlık Sigortası Genel İstisnalar

Seyahat sağlık sigortası genel şartlarında genel istisnalar başlığı altında (9. maddede) seyahat sağlık sigortası teminat dışı durumlar aktarılır. Poliçe kapsamı dışında kalan bu durumlar meydana geldiğinde oluşan zarar, sigorta şirketi tarafından karşılanmaz.  

Birden Çok Sözleşme

Eğer başka bir sigorta şirketi ile aynı rizikolar için ve aynı süre içerisinde geçerli bir sigorta sözleşmesi yapacak olursan bu durumu sigorta şirketine en kısa sürede bildirmen gerekir. Tedavi masrafları, poliçe tanzim önceliğine göre ödenecektir. 

Tebliği ve İhbarlar

Seyahat sigortası genel şartları 11. maddeye göre sigorta bildirimini sigorta şirketine ya da sözleşmeye aracılık eden şirkete noter aracılığıyla veya taahhütlü bir mektupla yapmalısın. Taraflara imza karşılığında verilen mektuplar ile telgrafla yapılan bildirimler de taahhütlü mektup olarak kabul edilir.  

Seyahat Sağlık Sigortası Zaman Aşımı

Seyahat sağlık sigortası sözleşmesinden doğan tüm talepler, iki yılda zaman aşımına uğrayacaktır. 

En Uygun Fiyatlı ve Kapsamlı Seyahat Sağlık Sigortası Teklifleri Sigortam.net’te!

Sigortam.net, ihtiyaç ve beklentilerine uygun seyahat sağlık sigortasını yaptırman için çalışır, senin için onlarca farklı sigorta şirketinin sunduğu seyahat sağlık sigortası tekliflerini kısa sürede karşılaştırır. Üstelik 444 24 00 numaralı hasar destek hattına 3 saniye gibi kısa bir süre içinde ulaşarak yaşadığın problemlerde veya kafana takılan her soruda destek alabilirsin. "Seyahat sağlık sigortası nereden alınır?" öğrenmek için içeriğimize göz atabilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.