Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Karşılar?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

seyahat sağlık sigortası kapsamı

Bir sonraki tatil planını yaptın, otel rezervasyonun, uçak biletin hatta kiralık aracın bile hazır! Peki seyahat sigortanı yaptırdın mı? Elbette sağlığımız her şeyden önemli ancak yurt dışında yapacağın sağlık harcamaları bütçeni bir hayli zorlayacaktır. Oysa cüzi bir miktara seyahat sigortası yaptırarak sağlığını güvence altına almak varken neden büyük meblağlar ödeyesin?  

Poliçede belirtilen risklerden herhangi biri gerçekleştiğinde seyahat sağlık sigortası kapsamında yer alan teminatlar, devreye girer ve hem maddi hem de manevi anlamda güvence sağlar ancak poliçe yaptırmadan önce seyahat sağlık sigortası kapsamında yer alan teminatları bilmek kendin için en uygun ve en geniş kapsamlı poliçeyi yaptırman açısından oldukça önemli. Peki, seyahat sağlık sigortası kapsamı nasıldır, neleri kapsar? 

Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamı 

Seyahat sağlık sigortası kapsamı, Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirlenen seyahat sağlık sigortası genel şartları metninde açıkça anlatılmıştır. Buna göre seyahat sağlık sigortası teminatları yalnızca seyahat süresince geçerli olur; pasaportun ile yurt içinden çıkış yapman ile başlar ve ülkene tekrar giriş yapman ile sona erer. "Seyahat sağlık sigortası nedir?" öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin.

Seyahat Sağlık Sigortası Teminatları

Seyahat sağlık sigortasının içeriği, sigorta şirketinin farklı ihtiyaçlara uygun olarak hazırladığı poliçelere göre değişkenlik gösterir. Ancak genel olarak seyahat sağlık sigortası neleri kapsar sorusuna cevap vermek gerekirse, seyahat sağlık sigortası teminatları; ayakta ve yatarak tedavi, en yakın sağlık kuruluşuna nakil, vefat durumunda tıbbi şartlara uygun olarak nakledilme ve tedavi sonrası ikametgâh adresine nakil işlemleri olarak sıralanabilir. 

Seyahat sağlık sigortası poliçeleri, asgari olarak aşağıda sıralanan teminatları içermek zorundadır. Sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte seyahat sağlık sigortası ana teminatları şu şekilde sıralanabilir.

 • Ani rahatsızlık ve hastalıklara ilişkin tıbbi tedavi teminatı: Sigortalının aniden hastalanması ya da yaralanması durumunda sigorta şirketi; seyahat sağlık sigortası kapsamında hastane, ameliyat, ilaç ve tedavi masraflarını poliçe limitleri dahilinde genel olarak 30.000 euro teminat ile öder.
 • Sigortalının en yakın sağlık kuruluşuna nakli: Seyahat sağlık sigortası kapsamında sigorta şirketi; aniden hastalanma ya da yaralanma durumunda tıbbi durumuna en uygun nakil aracıyla refakatçi doktor eşliğinde en yakın sağlık kurumuna ulaşımını sağlar. Eğer bulunduğun sağlık kurumunda tedaviye ilişkin gerekli donanım ve tıbbi ekip yoksa sigorta şirketi, tıbbi durumuna uygun başka bir sağlık kurum veya kuruluşuna naklini sağlamak ile yükümlüdür.
 • Sigortalının taburcu olduktan sonra ikametgâh adresine nakli: Tıbbi bir merkezde yatarak tedavi sonrası taburcu olduğunda sigorta şirketi, poliçe koşulları çerçevesinde tıbbi durumuna en uygun nakil aracılığıyla ikametgâh adresine nakledilmen için gerekli olan giderleri karşılayacaktır. 
 • Vefat eden sigortalının nakli: Bu teminat kapsamında aniden hastalanma ya da yaralanma sonucu vefat halinde sigorta şirketi, cenazede talep edilen adrese nakil işlemini gerçekleştirerek, oluşan masrafları karşılar. Cenaze nakli ile ilgili daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Seyahat Sağlık Sigortası Ek Teminatları

Sigorta şirketine göre değişmekle seyahat sağlık sigortası kapsamında yer alan teminatları; refakatçi nakli ve konaklama giderleri, nakit avans, seyahatin iptali, ferdi kaza, overbooking ya da aktarmalı uçuşun iptali/kaçırılması nedeniyle gecikme, kayıp bagaj işlemleri, hukuki yardım, kefalet için ödeme, eşyaların ikame edilmesi, gerekli ilaçların sevki, hastane sonrası ikametgâh adresine dönüşün sağlanması, erken dönüş masrafları, seyahatin uzaması, sigortalı yakınlarının sağlık durumunun takip edilmesi, sigortalının evinde meydana gelen hasarlar, acil mesajların iletimi olarak sıralayabiliriz. Gel seyahat sağlık sigortası ek teminatlarını daha detaylı inceleyelim. 

 • Bagaj kaybı, hasarı ve bagajın ulaştırılması: Sigorta şirketi, tarifeli uçuşlarda bagajının kaybolması, çalınması veya zarar görmesi durumunda oluşan hasarları karşılar ve bagajın bulunursa bulunduğu yere bagajı ulaştırır. Kayıp bagaj tazminatı ile ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 
 • Seyahatin gecikmesi ve rötar teminatı: Seyahat herhangi bir nedenle gecikebilir ve gecikme durumunda senin bu zararı karşılayacak bir bütçen olmayabilir. Seyahat sağlık sigortası, bu kapsamda seyahat seyahatin gecikmesi durumunda oluşan zararı karşılamaya çalışır ve vizenin geçerli olduğu süre kaybın olmasının da önüne geçer.
 • Bagajın gecikmesi: Bagaj gecikmesi sonucu işini veya randevunu kaçırabilirsin, sigorta şirketin bu durumda senin yerine bagaj takibini yapar ve bagajını dilediğin yere ulaştırır. Eğer 24 saat içinde bagaj bulunamazsa kayıp raporu sunularak acil kişisel giderler poliçe kapsamında karşılanır. 
 • Uçuşun kaçırılması nedeniyle gecikme: Aktarmalı uçuş gibi herhangi bir nedenle tarifeli uçuş kaçırılırsa sigorta şirketin zararını karşılayarak vize sürenin bu durumundan etkilenmemesini amaçlar. 
 • Gıda zehirlenmesi: Gittiğin ülkede daha önce hiç tatmadığın yemekler olabilir, bu yemeklerden zehirlenmen durumunda oluşan sağlık masrafları, seyahat sağlık sigortası kapsamında karşılanır ve en kısa sürede sağlığına kavuşman hedeflenir.
 • Hukuki yardım: Yurt dışında hukuki konular ile alakalı karşı karşıya kalabileceği durumlarda sigorta şirketi, ihtiyaç duyduğun konu ile ilgili avukat referansı vererek kontakt kurmanı sağlar ve tüm masrafları karşılar.
 • Erken dönüş masrafları: Herhangi bir nedenle seyahatten erken dönmek isteyebilirsin fakat erken dönüşte pahalı uçak biletleri ile karşılaşabilirsin ve bunun sonucunda da bütün işlerini yarım kalabilir, seyahat sağlık sigortası bu durumda oluşacak maddi zararı karşılar. 
 • Yurt dışına ilaç gönderimi:Seyahat sağlık sigortası kapsamında doktor tarafından acil olarak yazılmış ve sigortalının seyahat ettiği  yerde bulunmayan ilaçların getirme ve götürme masraflarını karşılar.
 • Acil geri dönüş masrafları: Sigorta; eş, çocuk ve ebeveyn gibi birinci derece aile üyelerinden birinin vefatı gibi bir durumda gerçekleşecek acil dönüş masraflarını teminat altına alır.
 • Hastalık-yaralanma nedeniyle konaklama süresinin uzaması: Hastalık ve yaralanma sonucu seyahat süresinin uzaması durumunda oluşacak konaklama giderleri karşılanır.
 • Sigortalının evinde meydana gelen hasarların karşılanması: Hırsızlık, kapı zorlaması, yangın, patlama gibi evde meydana gelen hasarlar ve hasar nedeniyle erken dönüş giderleri poliçe kapsamında karşılanır.
 • Refakatçi ulaşımı ve refakatçinin konaklama giderleri: Hastalık ve kaza gibi durumlarda yurt dışından gelecek olan refakatçinin ulaşım ve otelde konaklama giderleri poliçe kapsamındadır. 
 • Kapkaç teminatı: Kapkaç teminatı ile yurt dışında çaldırdığın eşyaların ile ilgili zararlar poliçe kapsamında karşılanır. Sigorta şirketi, kapkaç nedeniyle çalınan nakit parayı teminat altına alarak poliçede belirtilen limitler dahilinde ve polis raporu ile zararın tazmin edilmesini sağlar. "Pasaport Kaybettim Ne Yapmalıyım?" başlıklı yazımızı okuyarak pasaport çaldırma ve kaybetme durumunda yapılması gerekenler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsin. 
 • Seyahat iptali: Seyahatin herhangi bir nedenle iptal edilmesi sonucu oluşan masrafları seyahat sağlık sigortası kapsamında karşılanır. Seyahat sağlık sigortası iptali ile ilgili detaylı bilgi için içeriğimizi okuyabilirsin.
 • Ceza davalarında kefalet için avans ödemesi: Yurt dışındaki ceza davalarında kefaletin karşılanması için sigorta şirketi tarafından avans ödemesi yapılır.
 • Yurt dışına nakit avans: Herhangi bir sebeple nakit ihtiyacın olması durumunda sigorta şirketi nakit avans ödemesi yapar. Cüzdan, kredi kartı, bagaj kaybı veya çalınması, beklenmeyen hastalık ve kaza gibi durumlarda sigorta şirketi, acil ihtiyaçlarını karşılayabilmen için poliçede belirtilen limitler dahilinde nakit avans verilmesini sağlar ancak borcun geri ödenmesi için sigorta şirketine bir belge ile garanti verilmesi gerekir. 
 • Salgın hastalıklar: Yurt dışında meydana gelen Covid-19 gibi pandemik hastalıklar nedeniyle oluşan tedavi masrafları karşılanır. Covid 19 seyahat sigortası hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 
 • Overbooking nedeniyle gecikme: Yurt dışındayken tarifeli uçak seferlerinde havayolu şirketi, uçaktaki koltuk sayısından fazla satış yaptıysa orijinal faturaların gönderilmesi koşuluyla sigorta şirketi masraflarını poliçede belirtilen limitler dahilinde karşılar.
 • Ferdi kaza: Ferdi kaza sigortası genel şartları sakli kalmak koşuluyla sigorta şirketi, poliçede belirtilen limitler dahilinde teminat sağlar, cenaze masrafları ve sakat kalınması durumunda tazminat taleplerini öder. 
 • Acil mesajların iletilmesi: Sigorta şirketi, yukarıda sıralanan maddeler kapsamındaki konularla ilgili olarak ikamet ettiğin yerdeki arkadaş, iş çevresi ve akrabalarınla karşılıklı olarak acil ve gerekli mesajların iletilmesini sağlar. 

Seyahat Sağlık Sigortası Kapsam Dışı Durumlar

Seyahat sağlık sigortası genel şartları doğrultusunda poliçe kapsamı dışında kalan haller şu şekilde sıralanabilir.

 • Poliçe geçerlilik tarihleri arasında, poliçe başlangıç tarihinden önce var olan rahatsızlıklar 
 • Poliçe kapsamında olmayan her türlü zarar
 • Doğuştan gelen hastalıklar (Gebelik dışında)
 • Sigortalının veya aile üyelerinin hileli ve kasıtlı hareketleri
 • Deprem, sel, heyelan, fırtına gibi doğal afetler sonucu oluşan zararlar
 • Tıbbi reçete ile teminat edilmeden kullanılan alkol, uyuşturucu ve ilaç kullanımı ve doktor dışındaki kişilerce yapılan tedavi nedeniyle oluşan hastalıklar
 • Rehabilitasyon giderleri
 • Harekât, istila, ayaklanma, terör eylemleri nedeniyle meydana gelen hasarlar
 • Silahlı kuvvetler ya da güvenlik kuvvetlerinin hareketleri
 • İntihar ya da intihara teşebbüs
 • Akıl hastalıkları ve psikolojik rahatsızlıklar
 • Seyahat sırasında etiketi olmayan ve zarar gören bagajlar
 • Spor faaliyetleri sırasında meydana gelen rahatsızlıklar

Seyahat Sağlık Sigortası Teminat Limiti Ne Kadar?

Seyahat sağlık sigortasında teminat limiti, 30.000 Euro olarak belirlenmiştir. Yukarıda sıralanan teminatlar kapsamında seyahat giderlerin 30.000 Euro gibi ciddi bir miktarı karşılanır bu nedenle poliçe oluştururken teminat kapsamı ve limitleri hakkında mutlaka bilgi almalısın. Seyahat sağlık sigortası nereden alınır öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Seyahat Sağlık Sigortası Teminatları Geçerlilik Süresi Nedir?

Seyahat sağlık sigortası teminatlarının geçerlilik süresi, poliçenin geçerlilik süresi yani poliçede belirtilen zaman aralığıdır. Seyahat sağlık sigortası teminatları, seyahat edeceğin ülkeye giriş yaptığında aktif olur ve yeniden ülkene dönüş yapman ile birlikte sona erer. 

Seyahat Sağlık Sigortası Yaptır, Güvenli Yolculuğun Tadını Çıkar!

Seyahate çıkmadan önce, “Bilmediğim bir ülkede nasıl güvenilir bir doktor bulacağım? Yurt dışında tedavi masraflarımı nasıl karşılayacağım?” gibi sorulara yanıt vermek gerekir. Çünkü çoğu zaman tatil planımızı yapıyor ancak tatil sırasında karşılaşabileceğimiz risklere karşı sağlığımızı güvence altına almayı unutuyoruz ve olası bir problemle karşılaştığımızda “keşke seyahat sağlık sigortam olsaydı” diye düşünebiliyoruz. 

Planladığımız bir seyahatte hastalanmak veya yaralanmak elbette istemeyeceğimiz bir durum yine de olası riskleri mutlaka göz önünde bulundurmamız ve olası risklere karşı seyahat sağlık sigortası yaptırmamız gerekiyor. Sen de sigortam.net web sitesi üzerinden seyahat sigortası teklifi alabilir, seyahat sağlık sigortası yaptırarak karşılaşabileceğin problemlere karşı kendini güvence altına alarak yolculuğun keyfini çıkarabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.