Pasaport Kaybetme veya Çaldırma Durumunda Yapılması Gerekenler

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

pasaport kaybettim ne yapmalıyım

Yurt dışına çıkmak, orada bambaşka bir kültürle ve insanlarla taşınacak, benzersiz bir deneyim yaşayacaksın ancak bu süreçte bazı aksaklıklarla da karşılaşabilirsin. Pasaport cüzdan çaldırmak ve/veya banka kartını kaybetmek/çaldırmak bunlardan biri. Bu yazıda cüzdan kaybetme, kredi kartı kaybetme ve pasaport kaybı durumunda yapılması gereken işlemleri inceledik. Yurt dışındayken pasaport kaybetme veya çaldırma durumunda karşılaşabileceğin zararlara karşı kendini güvence altına almak istiyorsan seyahat sağlık sigortası yaptırabilirsin. Seyahat sağlık sigortası kapsamı hakkında daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Pasaportumu Kaybettim Ne Yapmam Lazım?

Yurt dışında pasaport kaybetmek veya çaldırmak, yaşanabilecek en talihsiz olaylardan biri. Çünkü pasaport, ülke sınırları dışındayken kimlik yerine geçtiği için yurt dışında bulunduğun süre boyunca her an yanında bulundurman gereken bir evrak ancak farkında olmadan pasaportunu çaldırabilir veya bir yerde unutabilirsin.  Fakat gerekli işlemleri yaparak birkaç gün içinde yeni pasaportuna kavuşabilirsin. Sen de “Pasaportumu kaybettim ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsan gel, çalıntı ve kayıp pasaport durumunda yapman gereken başlıca işlemlere göz atalım.

    

Kayıp Pasaport İçin Tutanak Tutturmalısın

Yurt dışı seyahatindeyken pasaportunu kaybeder veya çaldırırsan ilk iş olarak bulunduğun konuma en yakın polis merkezine giderek tutanak tutturmalısın. Eğer gittiğin karakolda çalışan kişiler, konuştuğun dili bilmiyorsa bu dili bilen bir vatandaştan da yardım isteyebilirsin. Konsolosluk veya elçilikte ya da doğrudan karakolda gerekli belgeleri doldurabilirsin. 

Tutanağın 'Aslı Gibidir' Kopyasını İstemelisin

Polis merkezinde tutanağın en az 2-3 adet “aslı gibidir.” mühürlü kopyasını istemelisin. Bunun için karakoldan ayrılmadan önce tutanağın fotokopisinin çekilmesini ve fotokopilere mühür ve ıslak imza ile “aslı gibidir” ibaresinin konulmasını talep edebilir böylece belgeyi sonraki işlemlerinde de kullanabilirsin.

Kayıp Pasaport İşlemleri İçin T.C. Temsilciliklerine Başvurmalısın

Yurt dışında pasaportumu kaybettim veya çaldırdım” diyorsan olayın yaşandığı bölgeden sorumlu olan T.C. Büyükelçiliği veya konsolosluğuna kayıp pasaport için başvurman gerekir. Eğer bulunduğun şehirde Türk temsilciliği yoksa www.konsolosluk.gov.tr adresinden bulunduğun konuma en yakın Türk Konsolosluğunun yerine bakabilirsin. 

Konsolosluklar genel olarak hafta için 9.00-15.00 arasında hizmet vermektedir. Konsolosluklarda çok sayıda hizmet verildiği için yoğunluk da olabilir bu nedenle pasaport kaybetme ve çaldırma ile ilgili işlemlerin en kısa sürede yapılabilmesi için erken saatte konsoloslukta bulunmak işini kolaylaştıracaktır. 

Vesikalık Fotoğraf ve Kimlik Bilgilerini Gösteren Evrakları Hazırlamalısın

Pasaportumu kaybettim yenisi nasıl çıkarırım?” diye düşünüyorsan endişelenmene gerek yok çünkü polis merkezinden aldığın tutanakla birlikte konsolosluğa gittiğinde sana geçici pasaport düzenlenecektir. Pembe pasaport veya kırmızı pasaport olarak da adlandırılan geçici pasaportun çıkartılması için senden 2 adet vesikalık fotoğraf ve kimliğini belli eden hüviyet cüzdanı, ehliyet belgesi veya evlenme cüzdanı istenir. Eğer pasaportun ile beraber tüm belgelerin çalındıysa en yakın fotoğrafçıya giderek iki adet vesikalık fotoğraf çektirebilirsin. Başvuruyu tamamladıktan sonra 15 dakika içinde başvuru merkezinden geçici pasaportunu alabilir, eski pasaportunu da sistemden iptal ettirebilirsin. Sonradan eski pasaportunu bulsan da iptal işleminden dolayı bu pasaportu kullanamazsın. 

Geçici Pasaport ile Türkiye'ye Dönüş Yapabilirsin

T.C. temsilcilikleri tarafından pasaportunu kaybeden veya çaldıran kişiler için düzenlenen geçici pasaportun 30 gün kullanım süresi vardır ve geçici pasaport ile sadece bir kereye mahsus olmak üzere Türkiye’ye dönüş yapma hakkına sahip olursun. Geçici pasaport ile yurt dışında bulunduğun süre 30 günü aştığında bulunduğun ülkede yasa dışı ikamet ediyor olarak kabul edilirsin. Geçici pasaport ile havalimanı pasaport kontrolünden geçtiğin takdirde Türkiye’ye seyahatin başlayacaktır. Görevlilere geçici pasaportu teslim ettikten sonra yeni bir pasaport çıkartana kadar yurt dışı seyahati yapamazsın. 

Pasaport Yenileme Başvurusunda Bulunabilirsin

Kayıp veya çalıntı pasaport nedeniyle yeniden pasaport başvurusu yaptığında eski pasaportunun kalan süresi yeni pasaportuna ilave edilir. Bu ek süre için defter bedeli ödemen gerekir. Kayıp olan pasaport gri veya yeşil pasaport ise direkt olarak defter bedeli ödeyerek pasaportunu yenileyebilirsin. Pasaport ücretleri için sayfamızı inceleyebilirsin.

Pasaport yenileme nasıl yapılır daha detaylı öğrenmek için hemen ilgili sayfamıza göz atabilirsin.

Vizeni İptal Ettirmelisin

Kayıp pasaportunda geçerliliği devam eden bir vizen varsa yeniden vize başvurusu yapabilmek için bu vizeyi iptal ettirmen gerekir. Vizenin iptal edilebilmesi için kayıp pasaport tutanağı, fotokopisi ve bireysel dilekçe ile ilgili ülkenin temsilciliğine başvuru yapmalısın. Yurt dışında tutulan kayıp pasaport tutanağı, geçici pasaport fotokopisi ve durumu açıklayan şahsi bir dilekçe ile vizenin iptal edilmesi için ilgili ülkenin temsilciliğine başvuru yapmalısın. 

Pasaportum Kaybettim/Çaldırdım Yenisi İçin Gerekli Evraklar Neler?

Eski pasaportumu kaybettim yenisi için gerekli evraklar neler?” diye merak ediyorsan senin için kayıp pasaport yenileme için gerekli evrakları listeledik. 

  • Biyometrik fotoğraf (Seyahatin sırasında yanında bir adet biyometrik fotoğrafın bulunursa prosedür daha kolay ve hızlı bir şekilde ilerler.)
  • Kimlik belgesi (Ehliyet ya da süresi dolmuş eski pasaport vb.)
  • Kimlik fotokopisi ve aslı
  • Seyahat planını doğrulayan gidiş-dönüş bilet rezervasyonu ya da satışına dair belge 
  • İsteğe bağlı olarak pasaport kaybına dair tutanak
  • Kayıp pasaport beyannamesi 

Kayıp Pasaport Ücreti Ne Kadar?

Pasaport kaybetme veya çaldırma durumunda yeni bir pasaport çıkarmak için pasaport harcı ve defter bedeli ödemen gerekir. Bu kapsamda Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan güncel tutarlar her yıl değişmektedir. Aşağıda 2024 pasaport ücretlerini listeledik.

Pasaport Süresi Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam Tutar
6 Ay 1.639,30 TL  790,00 TL 2.429,30 TL
1 Yıl 2.396,60 TL 790,00 TL 3.186,60 TL
2 Yıl 3.912,60 TL 790,00 TL 4.702,60 TL
3 Yıl 5.558,30 TL 790,00 TL 6.348,30 TL
3+ Yıl 7.833,00 TL 790,00 TL 8.623,00 TL

 

Yurt dışı çıkış harcı hakkında da bilgi alabilirsin.

Pasaportumu Kaybettim Yenisi Kaç Günde Gelir?

Acil durum pasaportu için yurt dışındaki T.C. Elçiliğine başvurduğunda 24 saat içinde sana pasaportun yerine kullanabileceğin geçici bir belge verilir ancak bu acil durum pasaportu ile yalnızca Türkiye’ye geri dönebilirsin, Türkiye’ye vardığında tekrar kayıp pasaport yenilemek için başvuruda bulunman gerekir. Yeni pasaportun gelmesi, yaklaşık olarak 4-6 haftayı bulacaktır. 

Seyahat Sağlık Sigortası İle Pasaport Kaybına Karşı Önlem Alabilirsin

Yurt dışındayken pasaport kaybetmek veya çaldırmak can sıkıcı bir olay olsa da böyle bir durumla her zaman karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle yurt dışı seyahatine çıkarken pasaport numaranı kaydetmeli ve pasaportunun fotokopisini dijital bir yerde depolamalısın. Yine önlem olarak pasaportunu konakladığın yerde bırakabilir ve pasaportunun fotokopisi ile dolaşabilirsin. Ayrıca yurt dışı seyahatine çıkarken yanına en az iki vesikalık fotoğraf almalısın. Öte yandan pasaport kaybetme durumunda ödemen gereken cüzdan bedeli ve harç gibi masraflar da ekstra yük olacaktır. Oysa yurt dışına çıkış öncesinde seyahat sağlık sigortası yaptırarak bagaj kaybı, kapkaç, pasaport kaybı, seyahat iptali gibi durumlara karşı kendini güvence altına alabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.