DASK’ı Olmayan Konuta Elektrik, Su, Doğalgaz Yok

Akşam
Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaygınlaşması amacıyla Hazine tarafından hazırlanan DASK yasa taslağı vatandaşlara çeşitli yaptırımlar getirecek. Elektrik, su ve doğalgaz gibi kamu hizmetlerinin abonelik işlemlerinde DASK poliçesi şartı aranacak.
DASK'ı Olmayan Konuta Elektrik, Su, Doğalgaz YokŞu anda sadece tapu dairelerinde konut alım satımında karşımıza çıkan zorunlu deprem sigortası artık konutla ilgili bütün kamu hizmetlerinde ön şart olarak aranacak. Zorunlu deprem sigortasını yaptırmayanlar evine elektrik, su, doğalgaz bağlatamayacak. Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan ve meclis gündeminde bekleyen DASK yasa taslağına göre, zorunlu deprem sigortası olmayanlar konutu ile ilgili hiçbir kamu hizmeti sözleşmesine imza atamayacak. İstanbul’da düzenlenen ‘Zorunlu Deprem Sigortası Seferberliği’ konulu toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, söz konusu tasarının bu yasama dönemine yetişmese bile seçim sonrasında Meclis’in ilk ele alacağı gündem maddelerinden bir tanesi olacağını söyledi.

Tatlı tatlı hatırlatacağız

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, zorunlu deprem sigortasında şu anda iki tane kontrol mekanizmasının bulunduğunu belirten Yazıcı, ‘Elektrik ve su abonelik işlemlerinde de bu kontrolü tapuda olduğu gibi sağlamayı hedefliyoruz. Abonelik işlemlerinde DASK poliçesi de sorulacak. İnsanlar riskin farkında ama biz tatlı tatlı hatırlatmak istiyoruz’ dedi.

Sigorta bilinci en yüksek şehir Bolu

DASK, ‘Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor’ yarışmasını başlattı. Türkiye’nin 81 ilini kapsayan yarışmayla Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Devlet Bakanı Ali Babacan’ın da katıldığı toplantıda 2010’da zorunlu deprem sigortasında gösterdikleri performans nedeniyle Bolu ve Bingöl’e teşekkür plaketi verildi. Bolu yüzde 56 ile en yüksek zorunlu deprem sigortalı konut oranına sahip il, Bingöl ise yüzde 73’le en yüksek oranda poliçe artışı kaydeden il oldu. Babacan, toplantıda üniversitelerin iletişim fakültelerinde okuyan öğrencilerin katıldığı, ‘Deprem geçecek, hayat devam edecek” temalı DASK 2. Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Sele de teminat geliyor

YAZICI, DASK Yasa Tasarısı’nda kapsamının genişletilmesine ilişkin de maddeler bulunduğunu belirterek ‘Diğer doğal afetler için Bakanlar Kurulu görev verirse diğer kurumlar ile işbirliği içinde DASK teminat verecek. Şu anda Türkiye’de en büyük risk sel. Tasarı yasalaşırsa sel teminatı başlatacağız. Buralarda sigorta sektörünün ulaşamadığı, altyapıda sıkıntı nedeniyle sunmak istemediği teminatlarda DASK devreye girecek. Sadece sel ile ilgili değil tarım sigortasına destek verebiliriz’ dedi.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL