Eksper Nedir Ne iş Yapar? Nasıl Eksper Olunur?

Eksper nedir ne iş yapar? Nasıl eksper olunur? gibi soruların ayrıntılarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz. Eksper nedir ne iş yapar? sorusunun cevaplarını detayları ile sizler için bir araya getirdik.

Eksper Nedir Ne iş Yapar?

Eksper nedir ne iş yapar? sorusuna verilebilecek en kısa yanıt, hasarın maliyetini tespit eden kişiler olduğudur. Daha kapsamlı bir tanımlama yapılması gerekirse eksper; taraflar arasında yargı yoluna gitmiş veya sigorta anlaşmazlıkların çözümünde büyük bir rolü bulunan, herhangi bir şeyin değerini belirlemek veya kaza ya da farklı bir nedenden dolayı oluşan hasarı maliyetini tespit etmek için görevlendirilen bilirkişilere verilen addır.

Oto ekspertiz ise, bu kişilerin otomobillerle ilgili yaptıkları tespitlere ve görüşlere verilen isimdir. Yani eksperlerin otomobilleri detaylı olarak inceleyerek çıkardıkları sonuçlar ve görüş bildirimleri, oto ekspertiz olarak adlandırılır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Oto Ekspertiz Ne İş Yapar?

Sigorta eksperleri arasında en fazla iş payına sahip olan oto ekpertizliğinde, eksperler, kaza veya farklı bir nedenden dolayı meydana gelmiş hasarın nedeninden, hasarın ortaya çıkardığı maliyete kadar geniş bir yelpazede tespit yapmakla görevlidirler.

  • Söz konusu araç gerçekten de belirtilen özelliklerde midir?
  • Araç dış görünüşü itibari ile herhangi bir eksikliği veya kusura sahip midir?
  • Beyan edilenin dışında aracın harici bir arızası bulunmakta mıdır?
  • Aracın geçmişte yaşadığı bir kazası var mıdır?
  • Aracın herhangi bir parçası değişmiş midir?
  • Araç kaza yapmışsa toplam hasarının maddi boyutu ne kadardır?

Oto ekspertiz ile yukarıda gördüğünüz sorular dışında taraflar arasında anlaşmazlıklarda ortaya çıkan tartışmalarında daha birçoğunda yanıt verilmektedir. Bu nedenle sadece hasar sonrasındaki anlaşmazlıklarda değil, ikinci el araç alımlarında da, araç için verilen beyanların doğruluğu ve aracın gerçek değerinin ortaya çıkması için oto ekpertiz merkezlerinden rapor alınması gerekli bir durumdur. Görüldüğü üzere eksperlik oldukça sorumluluk gerektiren bir iş olarak karşımıza çıkıyor.

Nasıl Eksper Olunur?

Ülkemizde eksper olmak isteyen kişinin Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği şartları yerine getirebilmesi koşulu aranmaktadır. Bu koşulların başlıca maddelerinde ise, eksper adayının daha önce hiç iflas etmememiş veya konkondato ilan etmemiş olması, oto ekspertizliği için en az 2 yıllık MYO, diğer sigorta branşlarında eksperlik yapmak içinse en az 4 yıllık bir lisans programından mezun olma şartları aranmaktadır. Eksperlik alanında çalışma yürütmek isteyenler için istenilen şart ve koşulların daha detaylı listesine Hazine Müsteşarlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan “Sigorta Eksperleri Yönetmeliği”nde bulabilirsiniz.

Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Ekspertiz ücretleri de koşullarda olduğu gibi, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Belirlenen ücretler, her takvim yılı başında TÜİK’in açıkladığı üretici fiyat endeksinde yaşanan artış oranında arttırılmaktadır. Ancak belirtilen ücretler içerisinde, ekpertiz için yapılan ulaşım, konaklama ve diğer giderlerin olmadığı, bu giderlerin de toplam ücrete ilave edilebileceği unutulmamalıdır. Ekspertiz ücretleri ile ilgili araç cinsine göre açıklanan fiyatlandırma koşullarına “Ekpertiz Ücret Tarifesine İlişkin Genelge”den bütün detaylarıyla ulaşabilirsiniz.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Kasko sigortası ve trafik sigortası için Sigortam.net‘ten online olarak teklif alabileceğinizi biliyor muydunuz? İnternetten 2 dakika içerisinde araç sigortası satın alabilirsiniz. Nasıl mı? Bilgilerinizi girin, teklifleri karşılaştırın ve bütçenize en uygun araç sigortasını tercih edin. Online teklif imkanının en büyük avantajı tek bir ekrandan sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırmalı olarak görebilmeniz.

Siz de geç kalmadan kasko sigortası fiyatları ve trafik sigortası fiyatları hakkında bilgi alın, aracınız güvence altında olsun! Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayarak uzman sigorta danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.
 

Müşteri Yorumları