İşveren Sorumluluk Sigortası Kapsamı Nasıldır? Neleri Karşılar?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

işveren sorumluluk sigortası nedir

Güvenli bir çalışma ortamı yaratmak hiç kolay bir iş değildir. Çünkü iş yerlerinde seni hem maddi hem de manevi anlamda zor durumda bırakacak beklenmedik birtakım kazalar yaşanabilir. Peki, böyle bir durumda ne yapacaksın? İşte bu noktada ön plana çıkan işveren sorumluluk sigortası, iş kazalarına karşı koruma altına alır. Eğer işveren sorumluluk sigortası kapsamında hem kendini hem de çalışanlarını güvence altına aldıysan bu konu hakkında endişelenmene gerek yok! Poliçe, senin yerine devreye girerek olası bütün sorunları ortadan kaldırır ve güvenli bir çalışma ortamı yaratmana yardımcı olur. İşverenlerin çalışanlarına yaptırdığı sigorta türlerinden biri de kurumsal grup sağlık sigortasıdır. Grup sağlık sigortası ile ilgili detayları öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

İşveren Sorumluluk Sigortası Nedir?

İşveren mali mesuliyet sigortası diğer adıyla işveren sorumluluk sigortası, işverene bir hizmet akdi ile bağlı ve Sosyal Sigortalar Kanunu’na tabi olan işçilerin ve bunların hak sahiplerinin olası bir kaza durumunda tazminat taleplerini kapsar. Sigorta şirketi, dava açılması durumunda mahkeme masraflarını ve avukatlık ücretlerini de karşılamakla yükümlüdür. Eğer ödenmesi gereken tazminat, sigorta bedelini aşarsa avukatlık ücreti dahil olmak üzere tüm dava masrafları, sigorta bedeli oranında karşılanır. 

İşveren Mali Mesuliyet Sigortası Kapsamı

İş hukuku kapsamında belirlenen bazı ceza ve hükümler vardır, bu hükümler aşıldığı takdirde oluşan sorunlar iş kanunu çerçevesinde çözülür. Ancak hiç kimse iş yerinde kazanın ne zaman meydana geleceğini ve ne kadar ağır hasar bırakacağını bilemez. Böyle bir durum yaşandığında tazminatlar başta olmak üzere birtakım masraflar işveren sorumluluk sigortası ile karşılanabilir. Gel, işveren sorumluluk sigortası genel şartlarında yer alan teminatları daha detaylı biçimde inceleyelim. 

İşveren Sorumluluk Sigortası Ana Teminatlar

 • İşverene bağlı olan ve SGK kapsamındaki işçiler ile bu işçilerin hak sahipleri tarafından talep edilen tazminatlar
 • SGK yardımı dışında kalan tazminat talepleri
 • İş kazaları nedeniyle işverene açılan rücu davası sonucunda meydana gelen tazminat talepleri ve avukat ücretleri (Ödenecek olan poliçede yazan teminat limitine göre belirlenir.)

Mesleki sorumluluk sigortası hakkında bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

İşveren Sorumluluk Sigortası Ek Teminatlar

İşveren mali mesuliyet sigortası genel şartlarında da belirtildiği üzere isteğe bağlı teminatlar da vardır. Bu ek teminatları şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • İşçilerin işveren tarafından sağlanan bir taşıtla iş yerine toplu olarak getirip götürüldüğü sırada yaşanan iş kazaları
 • İşçilerin ana görev yerine değil de farklı bir yere gönderildiklerinde meydana gelen kazalar
 • Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında yaşanan iş kazaları
 • Meslek hastalıklarından kaynaklanan sorunlar
 • Manevi tazminat talepleri

Sorumluluk sigortası türlerinden biri olarak avukatlık mesleki sorumluluk sigortası detaylı bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsin. 

İşveren Mali Mesuliyet Sigortası Teminat Dışı Durumlar

 • Harp, ayaklanma, isyan, ihtilal, istila, çarpışma ve bunların neden olduğu askeri hareketlerden kaynaklanan hasarlar,
 • Terör eylemleri ve bu eylemleri sabotajı önlemek amacıyla yapılan müdahaleler sonucu meydana gelen hasarlara ilişkin tazminat talepleri
 • Kasıtlı olarak yapılan eylemler sonucu ortaya çıkan tazminat talepler

İşveren Mali Mesuliyet Sigortası Zorunlu Mu? 

İşveren sorumluluk sigortası zorunlu olmayan yani tamamen iş sahibinin isteğine bağlı olarak yapılan bir sigorta türüdür. Ancak bir iş yerinde işverene düşen birçok sorumluluk vardır. Çalışanlar iş faaliyetleri sırasında birtakım sorunlarla karşılaşabilir. Eğer işveren sorumluluk sigortan yoksa bu durumda ortaya çıkacak olan zararları senin karşılaman gerekir ve bu da sana sigorta yaptırmaktan çok daha pahalıya mal olacaktır. Dolayısıyla 1 yıl geçerli işveren mali sorumluluk sigortası yaptırmak büyük avantaj sağlar.

İş yeri sigortası hakkında tüm detaylara içeriğimizden ulaşabilirsin. 

İşveren Mali Mesuliyet Sigortası Fiyatları Ne Kadar? 

İşveren sorumluluk sigortası fiyatları hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü fiyatlar; “İş yerinde kaç çalışan bulunur, hangi hizmet veriliyor, tehlikeli ürün üretimi yapılıyor mu, çalışanlara ne kadar risksiz bir çalışma ortamı sunuluyor ve çalışan sayısı ne kadar?” gibi farklı kriterlere göre değişkenlik gösterir. Bu sorulara verdiğin cevaplara göre işveren sorumluluk sigortası için ödemen gereken ücret belirlenir. 

Genel anlamda sorumluluk sigortası nedir, türleri nelerdir öğrenmek için de ilgili yazımıza göz atabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.