İsviçre Vize Rehberi

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Batı Avrupa’da Alpler’in eteklerinde yer alan İsviçre, kendine hayran bırakan güzellikte doğası ile öne çıkar. Özellikle dağ tatili yapmak isteyenleri temiz havası ve muhteşem doğa manzarası ile karşılayan İsviçre her yıl binlerce turist ağırlar. Kişi başına düşen milli gelir olarak dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre, yaşam standartları bakımından da dünya listelerinde üst sıralarda yer alır.  

İsviçre’nin benzersiz doğasını ve kendine özgü kültürünü deneyimlemek ya da eğitim ve iş alanında sunduğu ayrıcalıklı fırsatlarından yararlanmak istiyorsan ilk yapman gereken şey İsviçre vize başvurusudur. 

İsviçre için vize başvurusu yaparken takip etmen gereken adımları ve hazırlaman gereken belgeleri ayrıntılı bir şekilde öğrenmen için yazımızda tüm detaylara yer verdik!

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre vizesi için başvurulacak olan yerler İsviçre Büyükelçiliği ya da İsviçre Konsolosluğudur. Başvuru için izlemen gereken adımlar almak istediğin vize türüne göre değişir. Kısa süreli C tipi Schengen vizesi almak için online başvuru gerçekleştirebilirsin. Başvuru formunu doldurup imzaladıktan sonra online olarak konsolosluğa gönderebilirsin. Ancak uzun süreli D tipi vize için online başvuru yapma imkanı mevcut değildir. D tipi vize için büyükelçiliğe ya da konsolosluğa şahsen başvuru yapman gerekir. 

Başvuru yapmak için seyahat tarihinden en az 15 gün önce işlemlerini halletmen gerekir. Randevu gününü ve saatini belirlemeli, başvuracağın vize türüne göre gerekli belgeleri toplamalısın. 

İsviçre Vizesi Almak Zor mu?

Her ülkenin olduğu gibi İsviçre’nin de vize başvuru yapanlardan karşılamalarını beklediği şartlar mevcuttur. İsviçre tarafından aranılan şartları genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • İsviçre vize başvurusu yapan kişinin seyahat amacının net, anlaşılır ve açık olması
 • Başvuru yapan kişinin düzenli bir gelirinin ya da işinin olması ve bunu belgelendirebilmesi
 • Başvuru yapan kişinin seyahat sonrasında ülkesine geri döneceğini gösteren sağlam dayanaklarının olması

Bu şartların karşıladığın ve gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde sunduğun sürece İsviçre vizeni kolayca alabilirsin.

İsviçre Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İsviçre vize başvurusu için hazırlaman gereken evraklar başvuru yapmayı planladığın vize türüne göre değişiklik gösterir. Burada temel belirleyici faktör seyahat amacındır. Öğrenim, arkadaş ziyareti ya da turistik gezi; her bir seyahat amacına yönelik İsviçre tarafından farklı evraklar talep edilebilir.

Talep edilen evraklar listesi vize türlerine göre değişiklik göstermesine rağmen vize başvurusu sırasında mutlaka yanında bulundurman gereken belgeler de mevcuttur. Tüm İsviçre vize başvuruları için istenilen belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz.   

 • Başvuru sahibi tarafından önceden doldurulup imzalanması gereken İsviçre vize başvuru formu 
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Ön ve arka yüzü olmak üzere nüfus cüzdanı fotokopisi
 • En az iki boş sayfası bulunan ve son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olan pasaport 
 • İkametgah belgesi
 • Yurt dışı sağlık seyahat sigortası
 • Ayrıntılı banka hesap döküm bilgileri
 • Otel rezervasyon bilgilerini gösteren belge
 • Uçak bileti rezervasyon bilgilerini gösteren belge

Tüm bu evrakların yanı sıra öğrenci ya da çalışan olman durumunda senden ek belgeler de istenebilir.

İsviçre Vizesi için Başvuran Öğrencilerden İstenilen Ek Belgeler 

Eğitim amacıyla İsviçre’de bulunacaksan evraklarının arasına eklemen gereken belgeler şunlardır:

 • Öğrenci belgesi
 • Sponsor evrakları
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 18 yaşını doldurmamışlar için ebeveynlerinden alınan muvafakatname
 • Okul kabul ya da davet belgesi
 • Diploma ve transkript

Eğitim amacıyla alınması gereken öğrenci vizesi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsin.

İsviçre Vizesi için Başvuran Çalışanlardan İstenilen Belgeler

İsviçre’de bulunma sebebin ticari faaliyetler kapsamına giriyorsa senden talep edilecek ek belgeler şöyledir:

 • SGK A4 hizmet dökümü
 • SGK işe giriş belgesi
 • Varsa araç ruhsatı, tapu ve senet fotokopileri
 • İşveren tarafından hazırlanmış izin belgesi
 • Faaliyet belgesi
 • İşveren mektubu
 • Maaş bordrosu (Son üç aya ait olması gerekir)
 • Vergi levhası
 • Ticaret sicil belgesi fotokopisi
 • İmza sirküleri
 • Ticari davetiye
 • Fuar katılım belgesi

İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre C tipi Schengen vizesine yönelik gerçekleştirilen başvurular genellikle 5 ve 7 iş günü arasında sonuçlandırılır. İsviçre D tipi vize başvurusunun sonuçlandırılması ise daha uzun sürebilir. Yaklaşık 15 iş günü içerisinde İsviçre D tipi vize başvurunun sonucunu öğrenebilirsin. Konsoloslukta yaşanan yoğunluk veya tatil günleri başvuru sonucuna ulaşma süreni uzatabilir.

İsviçre Vize Ücreti Ne Kadar?

İsviçre vize ücreti vize türüne ve başvuru yapan kişinin yaşına göre belirlenir. Kısa süreli C Tipi (Schengen) vizesi için başvuru yapan yetişkinlerden talep edilen ücret tutarı 2023 yılında güncel olarak 80 Euro’dur. Yaşı 6 ve 12 yaş arasında değişen çocuklardan alınan vize ücreti ise 40 Euro’dur. 6 yaşından küçük çocuklardan Schengen vizesi için herhangi bir ücret talep edilmez.

İsviçre Vizesi Schengen mi?

İsviçre Schengen ülkeleri arasında yer alır, 2008 yılından itibaren Schengen vizesi şartlarına tabidir. İsviçre vizesi schengen midir sorusuna evet yanıtını verebiliriz. Yani isviçre vizesi alarak Schengen bölgesi geçiş ve şartlarına göre seyahat etme hakkına sahip olabilirsin.

İsviçre Schengen Vizesi (Kısa Süreli C Tipi)

İsviçre için alabileceğin vize türleri gerçekleştirmeyi planladığın seyahatin süresine ve amacına göre değişiklik gösterir. Hazırlaman gereken evraklar da vize türlerine göre farklılaştığı için öncelikli olarak hangi vize türüne başvuru yapman gerektiğini belirlemelisin. Sonrasında ise vize türüne uygun bir şekilde evraklarını hazırlayarak başvuru sürecini yönetebilirsin.

İsviçre Schengen Bölgesinde yer alan bir ülke olarak Schengen vizesi ile giriş hakkı tanır. Genellikle 90 günü aşmayan kısa süreli vizeleri tanımlamak için kullanılan C Tipi Vize almak için Schengen vizesine yönelik prosedürleri takip edebilirsin. 

C Tipi Vize (Schengen) farklı amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilen seyahatler için verilir. Seyahatin amacı C Tipi vizeyi kendi içerisinde sınıflara ayırır. Dolayısıyla İsviçre’ye seyahat etme amacın başvuru yapacak olduğun vizeyi belirleme konusunda yol gösterir. 

İsviçre Turistik Vize

Eğer İsviçre’ye kısa süreliğine gezi amaçlı bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsan başvuracağın vize türü İsviçre turistik vizesidir.

İsviçre Ticari Vize

Mesleğinden dolayı İsviçre’de düzenlenen bir kongreye, seminere ya da fuara katılım gerçekleştirmen gerekiyorsa İsviçre ticari vizesine başvurmalısın. Ticari vize aynı zamanda iş görüşmeleri için de alınır. 
İsviçre ticari vizesi için başvuru yaparken hazırlaman gereken evraklar arasında seni İsviçre’ye davet eden kurumun mektubunun da yer alması gerekir. Fuar ya da kongre gibi organizasyonların giriş biletlerini de evraklar arasına eklemelisin.

İsviçre Kültürel ve Sportif Faaliyetler ile Konferansa Katılım Vizesi

İsviçre’de gerçekleştirilecek kültürel ya da sportif faaliyetlere veya bu faaliyetleri konu edinen konferanslara katılacaksan bu vize türünü alman gerekir.

İsviçre Ziyaret Vizesi

İsviçre’ye gitme nedenin aile, akraba ya da arkadaş ziyareti ise başvurman gereken vize ziyaret vizesidir. Bu vize türü için talep edilen evraklar arasında yakının tarafından yazılması gereken davetiye de yer alır. 

İsviçre Öğrenim Vizesi

İsviçre’ye seyahat etme nedenin eğitim almak ya da staj yapmak ise İsviçre öğrenim vizesine başvurmalısın. Ancak bu vize sadece kısa süreli eğitimleri kapsar. Uzun süreli eğitim için D Tipi vize gereklidir. 

Uzun Süreli D Tipi Vize 

İsviçre’de eğitim, iş ya da aile birleşimi nedeniyle 90 günü aşkın sürede konaklayacak olanların alması gereken vize türü uzun süreli D tipi vizedir. Eğer eğitimini İsviçre’de tamamlamak istiyorsan, iş hayatına İsviçre’de devam etmeye karar verdiysen ya da evlilik nedeniyle İsviçre’de yaşamaya başlayacaksan D tipi vize için başvurmalısın. 

Diğer Vize Rehberlerimiz

Amerika Vizesi

İngiltere Vizesi

Almanya Vizesi

Fransa Vizesi

Yunanistan Vizesi

Hollanda Vizesi

Dubai Vizesi

İtalya Vizesi

Macaristan Vizesi

İspanya Vizesi

Polonya Vizesi

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.