Macaristan Vize Rehberi

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Dünya genelindeki popüler turistik destinasyonlardan biri olan Macaristan, Türk vatandaşlarının da gezi ya da eğitim anlamında tercih ettiği ülkeler arasındadır. Macaristan vize türüne bağlı olarak temin etmen gereken evrakları ve tamamlaman gereken aşamaları senin için bu içerikte bir araya getirdik. Eğer sen de yönünü, Avrupa’nın cazip ülkelerinden biri olan Macaristan’a doğru çevirmeye hazırlanıyorsan, doğru adrestesin. Haydi başlayalım!

Macaristan Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Ülkeler arasında imzalanan özel vize anlaşmaları, güncel koşullara göre değişebilir. Macaristan, Schengen Bölgesi’ne üyedir ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talebinde bulunmaktadır. Eğer bordo pasaport sahibiysen, C Tipi Schengen vizesine ait prosedürleri incelemende fayda olacaktır. Schengen vizesi nedir ve Schengen vizesi nasıl alınır konulu diğer yazılarımızdan detaylı bilgi alabilirsin.

Öte yandan diplomatik, hususi ya da hizmet pasaportlarından birine sahipsen, 180 günlük zaman dilimi içerisinde 90 günü aşmayan ziyaretlerinde vizeden muaf tutulursun. Avrupa Birliği kapsamında yer alan ülkelerin vatandaşları için Schengen vizesine dair bir zorunluluk söz konusu değildir. 

Macaristan Vize Türleri Nelerdir?

Macaristan Konsolosluğunca sunulan vize çeşitleri, vizenin veriliş maksadına ya da geçerlilik süresine bağlı olarak değişir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Macaristan’a gitmeden önce C Tipi veya D Tipi vizelerden birine yönelmelidir. 

C Tipi Macaristan vizesi kendi içinde; turistik vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, sağlık sebepli vize, sportif amaçlı vize, şoför vizesi, ticari vize, kültürel amaçlı vize, resmi amaçlı vize, eğitim vizesi gibi türlere ayrılmıştır. Bu türler, 180 günlük zaman içinde, 90 günü aşmayacak seyahatler için tercih edilir. Eğer Macaristan’da 90 günden daha fazla kalmayı planlıyorsan, o zaman D Tipi Macaristan vizesine yönelmelisin. 

D Tipi Macaristan vizesine başvuranlar; çalışmak, akademik araştırma yapmak, evlenmek ya da bizzat ticari yatırım gerçekleştirmek isteyenleri ilgilendirir. D Tipi Macaristan vizesine kabul edilme oranı, tahmin edileceği gibi, C Tipi Macaristan vizesine kıyasla daha düşüktür. Profesyonel vize danışmanlarından destek alarak çok daha güven veren bir başvuru dosyası hazırlayabilirsin.

Macaristan Vize Başvurusu için Şartlar Nelerdir?

Macaristan’a sorunsuz bir şekilde giriş yapmak isteyenler temel olarak 2 tip vize formuyla karşılaşırlar. Bunlar; Kısa Süreli Macaristan Vizesi ve Ulusal (Uzun Süreli) Macaristan Vizesi şeklinde sıralanır. Macaristan Konsolosluğu ile beraber Macaristan Büyükelçiliği, vize işlemlerinin odak noktasında yer alan kurumlardır. Bu konudaki yeni düzenlemeye göre C Tipi vize başvuruları için konsolosluk tarafından akredite edilen danışmanlık firmalarından ya da seyahat acentelerinden destek almak gerekmektedir. Kısa süreli bize başvurusu yapacak kişilerin doğrudan konsolosluğa giderek başvuru yapması mümkün değildir. Buna rağmen Macaristan vizelerine dair başvuruların değerlendirilmesi ve karara bağlanması tümüyle Macaristan Konsolosluğunun inisiyatifindedir. 

Macaristan Konsolosluğu, örneğin değerlendirme aşamasında yeni evraklar talep edebilir ya da özel bir mülakat daveti oluşturabilir. Macaristan vizesinin genel şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Macaristan vize başvurusundan başarılı sonuç almak adına hem başvuru formunun hem de talep edilen evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması önemlidir. Kısa Süreli Macaristan Vizesi konusunda belirlenen herhangi bir tür için başvuruda bulunacaksan danışmanlık hizmeti alarak süreci kolaylaştırabilirsin.
 • Sürecin başında Macaristan vizesi için sana sunulacak olan başvuru formunu doldurup imzalamalısın.
 • Talep edilen evrakları istenen sürede tamamlayıp ilgili makamlara teslim etmelisin.
 • Bu arada söz konusu evrakların içerisinde davetiye de varsa bu davetiyenin Macaristan’da yer alan resmî kurumlarca da onaylanması beklenir.
 • Macaristan’a giderken kullanacağın pasaportun dönüş tarihinden sonra minimum 90 günlük geçerliliği olmalıdır. Ayrıca konsolosluk, pasaportunda en az 2 sayfanın boş olmasına dikkat eder.
 • Eğer akredite kurumlardan şahsen başvuru yaptıysan, belge hazırlama ve teslim etme işlemlerinden sonra Macaristan Konsolosluğuna mülakata çağrılabilirsin. Burada, vizenin tamamlanması adına senden parmak izi istenir. 12 yaşından çocuklar için böyle bir gereklilik yoktur. Daha önce Schengen vizesi alan kişilerden de parmak izi istenmeyebilir. 

Macaristan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Unutmamalısın ki yaptığın başvurunun kabul edilmesinde, başvuru formunun etkisi oldukça yüksek olacaktır. Bu formda senden ad, soyad, meslek, doğum tarihi, medeni hal, milliyet, pasaport numarası, adres, seyahat amacı, ziyaret etmesi planlanan ülkelerin listesi gibi bilgiler talep edilir. Başvuru formunu elbette dijital ortamda doldurman mümkündür ancak çıktı aldıktan sonra ıslak imza ile imzalaman gerekir. 18 yaşından küçük kişilerin başvuru formları ise ebeveynlerince imzalanmalıdır.

Macaristan Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hangi amaçla olursa olsun Macaristan’a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını bekleyen çok sayıda evrak bulunur. Burada her vize türü için mutlaka istenen temel evrakların yanında belli vize türlerine özel olarak talep edilen evraklardan söz etmek mümkündür. Başvurunun bir sonraki döneme kalmaması adına talep edilen tüm resmi evrakları dikkatli bir şekilde toparlayıp teslim etmelisin. Şu an itibarıyla

Macaristan vizesi için istenen temel evraklar şu şekildedir:

 • Dönüşten tarihinden itibaren en az 90 gün daha geçerliliği olan bir pasaport
 • Daha önceden alınmışsa, Schengen vizelerinin fotokopileri
 • Eksiksiz şekilde doldurulmuş başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • Beyaz fon üstüne çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği
 • Banka hesap dökümü
 • Macaristan’daki yetkili makamlarca onaylanmış olan davetiye (Davetiye ile gidilecekse)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Uçak bileti ve otel ön rezervasyon bilgilerini yansıtan evraklar
 • Çalışanlar için güncel bir maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü ve iş veren izin yazısı
 • Evli kişiler için evlilik cüzdan fotokopisi
 • Emekliler için emeklilik maaşını yansıtan belge
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi 
 • Sponsor varsa sponsor mektubu

Evrakların başvurulan vize türüne göre değişiklik gösterebileceğini unutmamalı ve başvuru yapmadan önce gerekli evrakları konsolosluğun resmi sitesinden veya konsolosluk tarafından yetkilendirilen AS Visa ile iletişime geçerek gerekli belge listesini kontrol etmelisin.

Macaristan Vizesi için Uygun Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Macaristan vizesi için konsolosluğun talep ettiği evraklar arasında biyometrik fotoğraf da bulunur. Bu fotoğraflar için istenen ölçüler, 35x45 mmdir. Aynı zamanda fotoğrafının yeni çekilmiş olması da aranan kriterler arasındadır.

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan vize başvuruna dair işlemlerde özel bir problem yaşanmaması durumunda, başvurular ortalama 7 iş gününde karara bağlanır. Yabancı uyruklu vatandaşların başvuruları ise genellikle daha uzun sürer. Kimi başvurularda ek evrakların talep edilmesi ya da Macaristan Konsolosluğunun yüz yüze mülakat talep etmesi bu süreci uzatabilir. Ayrıca bayram, yılbaşı, paskalya gibi özel günlere denk gelen başvurular, karar aşamasının uzamasına yol açabilir. Ulaşım ve konaklama noktasında bir sorun yaşamamak adına başvurunu son günlere bırakmamalısın. Seyahat tarihinden en geç 1 ay önce vize başvurunu yapmalısın. 

Macaristan Vize Ücreti Ne Kadar?

Genel olarak diğer Schengen ülkelerince talep edilen harç bedelleri birbirine yakındır. Söz konusu ücret, Macaristan vizesi harç bedeli olarak bilinir. Aracı kurumlara verilen hizmet bedelleri ya da kargo tutarları, bu maliyetlerin dışındadır. 12 yaşından küçük çocuklar için herhangi bir harç bedeli talep edilmez. En güncel Macaristan vizesi ücretleri için Macaristan Konsolosluğunun resmî sitesinden yararlanabilirsiniz.

Macaristan Hakkında Genel Bilgiler

Orta Avrupa’da konumlanan Macaristan, tarihi mekânları, yeme-içme kültürü ve göz alıcı şehirleriyle turizmde tercih edilen ülkeler arasında yer alır. Başkenti Budapeşte olan Macaristan; Romanya, Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Slovakya gibi ülkelerle komşudur. Resmi dilin Macarca olduğu ülkenin nüfusu 10 milyona yakındır. Genellikle romantik çiftlerin uğrak yeri olarak bilinen Macaristan, kayak merkezleri ve tabiat güzellikleri ile bir adım öne çıkar. 

Avrupa’nın bu tatil cenneti, aynı zamanda dil okulları ve üniversiteleriyle de göz doldurur. Tuna Nehri’nin muhteşem manzarasına tanıklık edebileceğin ülke, aynı zamanda Avrupa Birliği üyesidir. Uzun seneler boyunca Osmanlı himayesinde kalmasından dolayı ülkenin pek çok noktasında Osmanlı esintilerini de hissedebilirsin. Ülkemizde İzmir, Ankara, Antalya ve İstanbul gibi şehirlerden düzenli olarak Budapeşte’ye uçuşlar düzenlenir. Macaristan’ın diğer şehirleri içinse aktarmalı uçuşlar söz konusudur. 

Diğer Vize Rehberlerimiz

Amerika Vizesi

İngiltere Vizesi

Almanya Vizesi

Fransa Vizesi

Yunanistan Vizesi

Hollanda Vizesi

İsviçre Vizesi

İtalya Vizesi

Dubai Vizesi

İspanya Vizesi

Polonya Vizesi

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.