Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir, Nasıl Kazanılır, Avantajları Nelerdir?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Ömür boyu yenileme garantisi (ÖBYG), sigorta şirketinin tamamlayıcı ya da özel sağlık sigortanın kapsamını değiştirmeden ömrün boyunca yenileyeceğine dair verdiği taahhüttür. Yani mevcut poliçe planınında yer alan teminat ya da ödeme limitlerini senin aleyhine olacak şekilde değiştirmeme sözünü vermesidir.

Ömür boyu yenileme garantisini kazanman sağlık hizmeti konusunda birçok avantaja sahip olmanı sağlar. Sigorta şirketi ÖBYG hakkının olmadığı sigortalılık döneminde mevcut ya da riskli hastalık ve rahatsızlıklarına ek prim, limit veya katılım payı uygulayabilir ya da bunları teminat kapsamı dışında bırakabilir. Fakat ömür yenileme garantisi aldıktan sonra prim dahil olmak üzere sigorta şartlarının senin aleyhine değiştirilmesi mümkün değildir. Bu açıdan ömür boyu yenileme garantisi hakkını kazanmak oldukça önemli ve avantajlıdır. 

Ayrıca belirtmemizde fayda var sigorta şirketleri tamamlayıcı (TSS) ve özel sağlık sigortası (ÖSS) ürünlerini ÖBYG uygulaması olan ve olmayan şeklinde ayrı ayrı sunarlar. Bu açıdan ömür boyu yenileme garantisine sahip olmak için öncelikle bu hakkı kapsayan bir poliçe tercih etmen gerekir. TSS ve ÖSS özel şartlarında ömür boyu yenileme garantisi kapsamının belirtilmesi zorunludur. Bu nedenle teklif alarak ürünlerin özel şartlarından yenileme garantisi detaylarını inceleyebilirsin. 

Şimdi ömür boyu yenileme garantisi hakkında merak ettiğin tüm detaylara birlikte bakalım.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortanı sigorta şirketleri tarafından belirlenen süre boyunca yenilersen, ömür boyu yenileme garantisi alabilirsin. Ömür boyu yenileme garantisi kazandıktan sonra riskli bir hastalık geçirsen bile prim ödemelerin değişmez ve sigorta şirketi hastalık giderlerini karşılar. Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri karşılar öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında bazı şirketler ömür boyu yenileme garantisi verirken bazı şirketler ise yalnızca yenileme garantisi verirler. Yani yenileme garantisi ömür boyu değilde belirli süreli olabilir. Dolayısıyla şirketin vermiş olduğu garantinin ömür boyu dışında bir yenileme garantisi olup olmadığına dikkat etmen gerekir.  

Özel Sağlık Sigortası Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir?

Özel sağlık sigortan varsa ise ve en az 3 yıl süreyle aynı sigorta şirketinden poliçeni yaptırırsan ömür boyu yenileme garantisi kazanabilirsin. Bu hak ile poliçende sahip olduğun haklar sonradan değiştirilemez ve teminat dışında değerlendirilemez. 

Yenileme yapman gereken süre sigorta şirketlerinin kendi uygulamalarına göre değişebilir. Özel sağlık sigortasında ÖBYG hakkını alabilmek için yine ömür boyu yenileme garantisi veren bir sigorta şirketi tercih etmen gerekir.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nasıl Kazanılır?

 • TSS ve ÖSS ömür boyu yenileme garantisini poliçenin 3-4 yıl üst üste yenilenmesi ile kazanabilirsin. Ancak bu süre de bağlı olduğun sigorta şirketine göre değişkenlik gösterebilir. 
 • Bu süre sonucunda ömür boyu yenileme garantisi alabilmen için sağlık taraması yaptırman gerekir. Sigorta şirketi tarafından sigortalı olduğun süre boyunca geçirmiş olduğun tüm hastalıklar ve sağlık poliçenin kullanım durumu incelenir. 
 • Bu incelemeyle birlikte uygun görülmen durumunda sigorta şirketi, sana sağlık poliçeni ömür boyu yenileyeceği sözünü verir. 
 • Bu noktada sağlık sigortası yaptırdıktan sonra poliçeyi düzgün kullanman büyük önem taşır. Eğer en ufak rahatsızlıkta sigorta şirketinden hasar talebinde bulunursan üç yıl gibi bir süre sonunda yapılan risk değerlendirmesi ile birlikte yenileme garantisinden faydalanma hakkını kaybedebilirsin. 

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Kazandıktan Sonra Avantajları Nelerdir?

Sağlık sigortası ömür boyu yenileme garantisinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ömür boyu yenileme garantisi sayesinde sağlık sigortası poliçeni düzenli olarak yenilemen durumunda senden ek prim alınamaz ve teminat kapsamı da daraltılamaz. Bu durum hem senin hem de sigorta şirketin için avantaj sağlar.
 • Sağlık sigortası yenileme garantisi ile birlikte sen ek prim ödemesinden kurtulursun sigorta şirketin ise sana daha iyi hizmet sunma fırsatı yakalar.
 • Ağır maliyetli hastalıkların için muafiyet uygulanmaz, tüm masrafların sigorta şirketin tarafından karşılanır.
 • Katılım payı oranının artırılamaz ve teminat limitlerin de düşürülemez.
 • Ömür boyu yenileme garantisi kazanırsan her yıl önceki sigortalılık dönemine ilişkin değerlendirme şartlarına uygunluğun konusunda yazılı ya da elektronik bilgilendirme alırsın.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Şartları Nelerdir?

Ömür boyu yenileme garantisinin birtakım şartları bulunur. Öncelikle ÖBYG hakkına sahip olacak poliçenin teminat şartları başlangıçta belirlenir. Sigorta şirketi ÖSS ya da TSS poliçenin teminatlarını ve primlerini belirlerken sağlık geçmişinin taşıdığı riskleri ve hastalıkları inceler. Önceden var olan riskli bir hastalığını tespit ederse özel şartlar altında hastalık ek primini belirler ya da hastalığını teminat dışında bırakabilir. Ömür boyu yenileme garantisi hakkını vermeden poliçenin şartlarının belirlenmesi oldukça önemlidir çünkü hak kazanımı olduktan sonra teminat kapsamında aleyhine değişiklik yapılamaz. 

Ömür boyu yenileme garantisi şartlarında bir diğer özellikte poliçe belirlendikten sonra ortaya çıkan hastalıklarındır. ÖBYG hakkını kazandıktan sonra ortaya çıkan hastalıkların kapsam dışı bırakılamaz ve ek prim talep edilemez. Bu anlamda poliçen yapıldıktan ve ömür boyu yenileme hakkını kazandıktan sonra ortaya çıkan hastalıklarının karşılanması gerekir.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Kaç Yılda Kazanılır?

Ömür boyu yenileme garantisi hakkı kazanmak için gerekli süre, sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Kimi sigorta şirketleri için bu süre en az 3 yıl olarak belirlenirken kimi sigorta şirketleri için ise bu süre en az 4 yıldır. Ömür boyu yenileme garantisi kazandıysan sonrasında orta çıkan yüksek maliyetli hastalıklarında herhangi bir muafiyet uygulaması yapılmaz. Ayakta ya da yatarak tedavilerde tedavi değişikliği yapılmak istenirse ömür boyu yenileme garantisi aynen devam eder. Seyahat sigortası ise ömür boyu yenileme garantisi kapsamı dışında kalır. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı hakkında detaylı bilgi alabilirsin. Özel sağlık sigortası kapsamı dışında kalanlar da öğrenilmesi gereken önemli bilgilerdir.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Yaş Sınırı Nedir?

Yaş sınırı, ömür boyu yenileme garantisinde önemli bir kriterdir. Yaş aralığı da sigorta şirketine göre değişkenlik gösteren bir konudur ancak genel olarak yaş sınırının 18-65 yaşları arası olduğu söylenebilir. Sigorta yaptıran kişinin vefatı hâlinde kanuni varisler tarafından verilen bir muvafakatname ile sigorta yaptıran kişi değiştirebilir. Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası yaş sınırı hakkında bilgi edinmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında ÖBYG Yaş Sınırı

Sigorta Şirketi Üst Giriş Yaşı ÖBYG Giriş İçin Sigortaya Giriş Yaşı Sigortalılık Süresi
Acıbadem Sigorta 55 Max. 52 yaş  3 yıl kesintisiz
Ak Sigorta 55 Max. 52 yaş  3 yıl kesintisiz
Allianz Sigorta 64  Max. 61 yaş 3 yıl kesintisiz
Anadolu Sigorta 64  Max. 60 yaş  4 yıl kesintisiz
Axa Sigorta 65  Max. 65 yaş 3 yıl kesintisiz
Doğa Sigorta 59   Max. 54 yaş 3 yıl kesintisiz
Demir Sağlık Sigorta 60  Max. 47 yaş 3 yıl kesintisiz
Groupama Sigorta 60  Max. 56 yaş 3 yıl kesintisiz
Mapfre Sigorta 59  Max. 54 yaş 3 yıl kesintisiz
Ray Sigorta  64 Max. 55 yaş 3 yıl kesintisiz
Sompo Sigorta 60 Max. 60 yaş 3 yıl kesintisiz
Türkiye Sigorta  59 Max. 51 yaş

0-18 yaş 2 yıl sonunda 

19-45 yaş 3 yıl sonunda

46-55 yaş 4 yıl sonunda

Türk Nippon Sigorta  59 Max. 54 yaş 3 yıl kesintisiz
Quick Sigorta 59 Max. 55 yaş

1. yılın sonunda %60

2.yılın sonunda ek prim ödeyerek%40 

 3. yılında sonunda ek primsiz 

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında yenileme garantisi (YG) veren sigorta şirketleri ise Doğa Sigorta, Sompo Sigorta ve Anadolu Sigorta'dır. 

Özel Sağlık Sigortasında ÖBYG Yaş Sınırı

Sigorta Şirketi Üst Giriş Yaşı ÖBYG Giriş İçin Sigortaya Giriş Yaşı Sigortalılık Süresi
Allianz Sigorta 64 Max.61 yaş 3 yıl kesintisiz
Anadolu Sigorta  64 Max. 60 yaş 4 yıl kesintisiz
Acıbadem Sigorta 60 Max. 56 yaş 3 yıl kesintisiz
Axa Sigorta 59  Max. 56 yaş 3 yıl kesintisiz
Ak Sigorta 60 Max. 57 yaş 3 yıl kesintisiz
Mapfre Sigorta  60   Max. 56 yaş 3 yıl kesintisiz
Türkiye Sigorta 55 Max. 51 yaş 0-18 yaş 2 yıl sonunda değerlendirme ile ÖBYG
19-45 yaş 3 yıl sonunda değerlendirme ile ÖBYG
46-55 yaş 4 yıl sonunda değerlendirme ile ÖBYG
Ray Sigorta 64  Max. 59 yaş 3 yıl kesintisiz

Özel sağlık sigortası kapsamında yenileme garantisi (YG) veren sigorta şirketi ise Ak Sigorta'dır.

Ömür Boyu Yenileme Garantisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Ömür boyu yenileme garantisinden faydalanabilmek için Sigortam.net ile iletişime geçebilirsin.TSS ve ÖSS teklifi alarak teminatları, ÖBYG şartlarını ve fiyatları öğrenebilirsin. Sen de sağlık sigortartası yaptırmak istiyorum diyorsan sadece bilgilerini girerek 20'den fazla şirketin teklifini hemen incele!

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.