Seyahat Sağlık Sigortası İptal Edilebilir mi, Nasıl Yapılır?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Seyahatlerde hırsızlık, bagaj çalınması/kaybolması gibi durumlarla karşılaşabilir, sağlık sorunları yaşayabilirsin. Seyahat sağlık sigortası bu gibi durumlarda devreye girer ve olası risklere karşı güvence sağlar. Ancak hastalık, iflas, ölüm gibi nedenlerle seyahati iptal etmen gerekebilir veya tur iptali, soyadı değişikliği, bilet iptali gibi nedenlerle de seyahat iptal olmuş olabilir. 

Peki, herhangi bir sebeple seyahati iptal etmek zorunda kalırsan ne olur? Seyahat sağlık sigortanı iptal edebilir ve geri ödeme alabilir misin? 

Seyahat Sağlık Sigortası İptal Edilir mi? 

Seyahat sağlık sigortası genel şartlarıdoğrultusunda seyahat sigortasının iptal edilebildiği durumları şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Doğal afet, terör saldırısı gibi felaketler
 • Hastalık, iflas, ölüm, tutukluluk gibi durumlar
 • Kimlik çalınması
 • Seyahat için alınan biletin iptal edilmesi
 • Seyahat için alınan izin tarihlerinin değiştirilmesi
 • Vize başvurusunun reddedilmesi
 • Sigorta poliçesinde soyadı değişikliği olması 

seyahat sağlık sigortası iptali

Seyahat Sağlık Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

Yukarıda sıralanan durumlarda poliçe başlangıç tarihinden en geç 24 saat önce haber verip poliçeyi sigorta şirketine iade etmek kaydıyla iptal işlemi yaptırabilir, ödediğin primleri geri alabilirsin. Bu süre aşıldıktan sonra seyahatin gerçeklemeyecek olması iptal durumunu etkilemez dolayısıyla poliçe iptal talebin onaylanmaz. Poliçeni iptal ettirmek sigorta şirketine iptal nedenini açıklayan belge ile birlikte bilet iptali, sağlık raporu gibi evrakları sigorta şirketine iletmen gerekir. 

Seyahat sağlık sigortası nedir yazımızdan merak ettiğin temel soru cevaplara ulaşabilirsin.

Seyahat Sağlık Sigortasının İptal Edilemeyeceği Durumlar Nelerdir? 

Seyahat sağlık sigortası iptali için yaptığın başvuru her zaman onaylanmayabilir. Seyahat sağlık sigortası iptali talebinin reddedilmesinin başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Seyahatin hastalık nedeniyle iptal edilmesi ancak bu konuda herhangi bir doktor raporunun olmaması
 • Seyahat iptalinin nedenlerini ve harcamalara dair bir belge sunulmaması
 • Seyahat sağlık sigortası iptal şartlarının okunmaması
 • Seyahatin çok erken bir tarihte iptal edilmesi
 • Olumsuz hava koşulları ile ilgili bilgilendirme yapılmasına rağmen poliçe yaptırılması

Seyahat Sağlık Sigortası İptal Maliyeti Ne Kadardır?

Seyahat sağlık sigortası iptal maliyeti sigorta şirketinin fiyat politikasına göre değişmekle birlikte genel olarak bu işlemin maliyeti, %40 ila 60 oranında değişir.  

 • Seyahat eden kişilerin yaşı ne kadar yüksek olursa poliçe maliyeti o kadar artar. İleri yaştaki kişiler daha sık sağlık sorunu yaşadıkları için “riskli” olarak değerlendirilmektedirler. 
 • Sonrasında ekstra maliyetle karşılaşmamak için yola çıkmadan önce uçak bileti, gezi depozitosu ve otel gibi tüm masrafları göz önünde bulundurmak önemlidir. 
 • Poliçe kapsamı ne kadar geniş ise ödenmesi gereken prim bedeli o kadar yüksek olur. Dar kapsamlı poliçeler, daha ucuza mal olduğu için daha düşük seyahat iptal limitine sahiptir. 
 • Yolculuğun uzunluğu da seyahat poliçesi maliyetinde büyük farka neden olabilir. 

Seyahatten Erken Dönülürse Seyahat Sigortası Ne Olur? 

Seyahat sağlık sigortası teminatları, Türkiye sınırlarından çıkış yaptığın anda başlar ve T.C. sınırlarına döndüğün takdirde sona erer. Örneğin, uzun süreli bir seyahat planlayıp ona uygun seyahat sigortası yaptırmış olabilirsin ancak seyahatten erken dönmüş olabilir. Türkiye sınırlarına giriş yaptığın anda poliçe geçerliliğini yitirir. Mesela, 10 aylık bir sigorta yaptırdığını ancak 6 ay sonunda seyahatten döndüğünü varsayalım, bu durumda seyahatten döndüğün anda yani 6 ay sonunda teminatlar geçerliliğini yitirir. Dolayısıyla geri kalan 4 ay için sigortayı kullanamaz ve prim iadesi alamazsın. 

Seyahat Sağlık Sigortanı Sigortam.net'te Yaptır!

Sigortam.net'ten seyahat sağlık sigortası yaptırarak yurt dışı seyahatin boyunca kendini güvence altına alabilir, keyifle yolculuk yapabilirsin. Dilersen sigortam.net web sitesi üzerinden online olarak dilersen de 444 24 00 numaralı telefondan Sigorta Bilgi Hattımızı arayarak seyahat sağlık sigortası teklifi alabilir, farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırarak kendin için en uygun poliçeyi yaptırabilirsin. "Seyahat sağlık sigortası nereden alınır?" öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin.

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.