Trafik Sigortası Hasar Ödemeleri

Trafik Sigortası Hasar Ödemeleri

Trafik Sigortası Hasar ÖdemeleriTrafik sigortası hasar ödemeleri ne zaman yapılır? Servisteki araç için trafik sigortası ödeme yapar mı? Trafik kazalarının neden olduğu hastane masraflarını kim karşılar? sorularının cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Trafik sigortası hasar ödemeleri hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Trafik sigortası, kazadan hasar gören ve sorumluluğu bulunmayan sürücülerin maddi zararlarını ve karşı araçta bulunan ya da 3.kişilerin uğrayacağı ölüm ve yaralanma gibi tedavi masraflarını karşılar. Bu trafik sigortasının, toplumsal bir sorumluluk üstlendiğinin en açık kanıtıdır.

Sigorta sahipleri, araçlarını sigortalarken bir şekilde güvence altında olduklarını bilirler ama hasarın nasıl ve ne kadarının karşılanacağı konusu yaşanan kazalardan sonra merak konusu olur. Aynı zamana araç hasarları ile ilgili geçmiş bilgileri de öğrenmek isterseniz internetten hasar kayıtlarını sorgulayabilirsiniz. Hasar kaydı sorgulama yazımızdan detayları öğrenin.

Zorunlu trafik sigortası kapsamında değerlendirilecek hasarların karşılanması ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek, bilinçli bir tüketici olmanızı sağlayacaktır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
##teklif al##

Trafik Sigortası Hasar Ödemeleri ile İlgili Merak Edilenler
Trafik Sigortası Hasarları Ne Zaman Ödenir?

Herhangi bir hasar durumda, sigorta teminatları kapsamında tazminatın en kısa sürede ödenebilmesi için hasar ile ilgili belgelerin sigorta şirketine ya da ekspere doğrudan ulaştırılması gerekir. Bu belgeleri öğrenmek için; “Hasarda İstenen Belgeler” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Trafik sigortası hasar ödemeleri, gerekli belgelerin sigorta şirketine teslim tarihinden itibaren 8 iş günü içerisinde ödenir. Burada dikkatten kaçmaması gereken husus, belgelerin poliçede belirtilen zamanda sigorta şirketine ulaştırılmasıdır. 8 iş günü süreci bu aşamada işlemeye başlayacaktır. Gerekli belgelerin ulaştırılmaması gibi durumlarda talep edilen ödeme de gecikecektir. Bu nedenle belgelerin eksiksiz olması ve sigorta şirketine zaman kaybetmeden verilmesi büyük önem arz eder.

Trafik Sigortası Dava Masraflarını Karşılar mı?

Trafik sigortasında sigortalıya dava açılması halinde, trafik sigortası maddeleri dahilinde, dava masrafları ve avukat giderleri sigorta şirketi aracılığı ile ödenecektir. Motorlu aracın sürüşünden kaynaklı oluşan hasarlarda, sürücünün kusuru oranında sürücüye oluşan hukuki durum trafik sigortası kapsamında değerlendirilir. Herhangi bir anlaşmazlıkta dava yoluna gidilmesi durumunda, avukat ücretleri de teminat içerisinde yer alır.

Servisteki Araca Sigorta Ödeme Yapar mı?

Bakım, onarım, alım-satım ve diğer işlemler için serviste bulunan araçların sebebiyet verdiği zararlar, trafik sigortası ile karşılanmaz. Yani, serviste bulunan araç için trafik sigortası ödeme yapmaz. Teknik servis ve bakım hizmeti veren kurumların kendilerine bırakılmış olan araçların zararlarını karşılaması için kuruluşlarına zorunlu trafik sigortası yapmaları gereklidir.

Örneğin; Tamirhaneye bıraktığınız aracınızın bir kişiye çarpması sonucu o kişinin yaralanması durumunda hastane masraflarında sizin aracınızın trafik sigortası geçerli değildir. Zararın karşılanması işletme sahibinin sorumluluğundadır.

Trafik Kazasının Neden Olduğu Hastane Masraflarını Kim Karşılar?

2011 yılında Trafik kazalarının sebep olacağı sağlık giderlerini sigorta şirketlerinin yerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesine karar verilmiştir. Yani sigorta şirketleri hastane masrafları için ödeme yapmamaktadır.

Trafik kazasında hangi tarafın suçlu olup olmadığına ve sigorta sahibi olup olmadığına bakılmaksızın kazanın sebebiyet verdiği tüm hastane giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sorgusuz karşılanmaktadır. Bu giderlere ameliyat ve tıbbi malzeme masrafları da dahildir.

Siz de hala trafik sigortanızı yaptırmadıysanız yahut yenilemediyseniz Sigortam.net’e gelerek trafik sigortası sorgulaması yapın, trafik sigortası fiyatları içerisinden en uygun olanını sadece 2 dakikada bulun. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

PAYLAŞSigortamNetSigortamNetSigortamNet
 

Müşteri Yorumları