Yeni Uygulamada Rekabet Hizmet Alanında Olacak

SigortacıGazetesi
Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Metin Oğuz: ‘Trafik sigortalarında bugüne kadar yaşanan fiyat odaklı rekabet hizmetler alanına kayacaktır. Bu sayede sigortalı ile sigorta şirketi arasında, diğer sigorta branşlarında olduğu gibi uzun süreli ilişkiler kurulması mümkün olabilecektir.’
Yeni Uygulamada Rekabet Hizmet Alanında OlacakAnadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Metin Oğuz, mevcut uygulamada, zarar gören tarafın kısmi ya da tam kusurlu olan karşı tarafın poliçesi ile yine karşı tarafın sigorta şirketinden zararını tazmin etmek yoluna gittiğini, doğrudan tazmin sistemininse zarar görene, zararını artık kendi sigorta şirketinden tazmin etme imkânı sağlayacağını belirtti. Oğuz, “Kendi sigortalısının hasarını ödeyen sigorta şirketi, yaptığı ödemeyi daha sonra kusurlu olan tarafın sigorta şirketinden tahsil edecektir” dedi.
Metin Oğuz, müşteri memnuniyeti odaklı çalışmanın olmazsa olmaz bir hal aldığı hizmetler sektöründe, müşteriye çok çeşitli ve farklı hizmetleri bir arada, hızlı bir şekilde sunmanın esas olduğunu belirterek, “Bu kapsamda bir hizmet sektörü olan sigortacılıkta doğrudan tazmin sisteminin, hizmet içeriği ve farklılık anlamında sektörde yeni bir aşama olacağını düşünüyoruz. Bu uygulamayla birlikte sektör, tüketiciye bir adım daha yaklaşacak olup sigortalılar, isteğe bağlı diğer sigorta branşlarında olduğu gibi hizmeti kendi acentesi ve sigorta şirketinden almanın rahatlığını yaşayacaktır” dedi.

Müşteri -Şirket İlişkisi Güçlenecek

Uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte zarar gören sigortalı kendi sigorta şirketinden hizmet almaya başlayacağı için, şirketlerin müşterileriyle olan ilişkilerinde süreklilik yaratabilmek ve müşterilerinin kendi portföylerinde kalmasını sağlamak için hizmetlerini farklılaştırmak zorunda kalacaklarının altını çizen Oğuz şu noktalara değindi: “Bu durum, trafik sigortalarında bugüne kadar yaşanan fiyat odaklı rekabetin değişmesi, rekabetin hizmetler alanına kayması sonucunu getirecektir. Bu sayede sigortalı ile sigorta şirketi arasında, diğer sigorta branşlarında olduğu gibi uzun süreli ilişkiler kurulması mümkün olabilecektir. Müşteri memnuniyeti içerecek bu uygulama, aynı zamanda sigorta şirketlerine hasar maliyetlerini kontrol etmede de ciddi katkı sağlayacaktır. Uygun primlerle daha farklı ve daha hızlı hizmet sunulması için yapılacak organizasyonel ve tarifesel değişiklikler, şirketlere ilave bir maliyet yaratacağı için sigorta şirketleri hasar maliyetlerinin kontrol edilmesine yönelik daha fazla çalışacak ve bu konuda daha çok ve farklı projeler geliştirmek zorunda kalacaklardır.”
Bu uygulamanın müşterisini daha iyi tanıyan sigorta şirketlerinin, hasar tasfiye sürecini hızlandırmasını, bu vesileyle genel giderlerini düşürmesini sağlayacak ve uyuşmazlık adedini azaltacağını belirten Oğuz, “Dolayısıyla hukuki giderlerin de düşmesine neden olacaktır. Diğer taraftan haksız taleplerle karşı karşıya kalındığı durumlarda olayın, çok daha fazla ayrıntılı bilgiye dayanılarak daha kesin ve net bir şekilde daha kısa sürede sonuçlandırılmasına yarayacaktır” dedi.

Kasko Ciddi İhtiyaç

Trafik Sigortasıpoliçelerinden ödenen hasarlar incelendiğinde limit aşımı olan durumların nadir olduğunun görüldüğünü ifade eden Oğuz sözlerini şöyle tamamladı: “Bu durumun, teminat limitlerinin yeterli olduğunu gösterdiği söylenebilir. Bununla birlikteKasko sigortasıpoliçelerinde yer alan artan mali sorumluluk teminatı da trafik sigortası teminat limitini aşan taleplerde devreye girmektedir. Kasko teminatlarının trafik sigortası poliçesi ile birlikte sunulması şeklindeki ürünlerin ileride daha fazla piyasada olacağı düşünülmektedir. Ancak trafik poliçesinin zorunlu, kaskonun isteğe bağlı olması nedeniyle bu tür ürünlerin kasko penetrasyonunu artırıp artırmayacağına ilişkin öngörüde bulunmak için henüz erken. Çok sayıda hasarın, bir başka araç olmaksızın tek taraflı olarak gerçekleştiği bilindiğinden kasko sigortasının mevcutta da ciddi bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.”

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL