Zeyilname Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Zeyilname nedir sorusu, poliçe değişikliklerinde düzenlenmesi gereken belge olarak açıklanabilir. Zeyilnameyi ayrıntılı olarak tanımlarsak ise; poliçe ve tecditler üzerinde herhangi bir değişiklik, ilave, iptal gibi durumlar olduğunda düzenlenen belgelere zeyilname denir, yapılan işleme de zeyil denir. Bu belgeler bazen primli, bazen de primsiz olabilir. Örneğin; adres değişikliği zeyilnamesi primsizdir. Primli zeyilnameler ise bazen sigortalıdan prim alınmasına, bazen de prim iadesine yol açabilir. Poliçe konusu malın satışında düzenlenen iptal zeyilnamesi ile sigortalıya prim iadesi yapılır.

Zeyilname Nedir?

Zeyilname kelimesini Arapça’da “eklemek, ilave etmek” anlamlarına gelmektedir. Zeyil, sigorta poliçesinde yanlış/hatalı bir bilgi bulunması veya sigorta poliçesinde bilgi güncellemesi yapılması gibi hallerdeki düzenleme işlemine verilen isimdir. Zeyilname ise bahsedilen düzenleme ardından oluşturulan belgenin ismidir. Zeyilnameler yalnızca değişiklikleri kapsamaktadır, poliçenin orijinali olarak kabul edilemezler.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Zeyilname Nedir, Ne Zaman ve Nasıl Düzenlenir?

Hayatımızın pek çok yerinde karşımıza çeşitli alanlardaki sigorta ürünleri çıkmaktadır. Deprem, trafik, hayat sigortası… Bu sigorta ürünleri kullanıcıları için birçok alanda hem maddi hem manevi güvence sağlarlar. Sigorta poliçelerinde bireysel bilgileriniz haricinde hangi teminatlardan hangi limitle faydalanabileceğiniz de belirtilmektedir. Zeyilname ise sigorta poliçelerinde herhangi bir değişiklik, güncelleme ihtiyacı durumunda düzenlenmesi gereken evraklardır.

Zeyilname Nasıl ve Neden Düzenlenir?

Zeyilname düzenlenmesi için birçok farklı hal söz konusu olabilmektedir. Sigorta poliçesindeki bilgilerde yapılmış herhangi bir yanlış durumunda, yapılacak düzenlemelerde zeyilname devreye girer.

Zeyilnameler tek taraflı düzenlenememektedir. Yani sigorta poliçesi koşullarında tek taraflı şekilde değişiklik yapmak mümkün değildir. Ancak sigorta şirketi ve sigortalı kişinin karşılıklı anlaşması dâhilinde yapılabilmektedir. Poliçede tek taraflı değişiklik yapılması mümkün olmadığından dolayı sigorta şirketi, sözleşmelerinde sigortalı bireye verilen tüm taahhütleri yerine getirmek zorundadır. Sigortalı kişi de poliçede yer olan koşullara uymak durumundadır.

Zeyilname Çift Taraflı Onay Gereği

“Zeyilname nasıl ve neden düzenlenir?” başlığı altında da açıklandığı üzere bir zeyilname düzenlenmesi söz konusu olduğunda sigorta şirketi ve sigortalı kişinin karşılıklı onayı gerekmektedir. Ancak karşılıklı anlaşma neticesinde zeyilname hazırlanabilmektedir. Aksi takdirde zeyilname düzenlemesi yapılması söz konusu olamaz. Bu durum çift taraflı onay gereği olarak adlandırılmaktadır.

Zeyilname Ne Zaman Düzenlenir?

Sigorta poliçesi hazırlanırken yapılmış bir yazım yanlışı, adres değişmesi veyahut teknik bazı hataların olduğu hallerde zeyilname düzenlenmektedir. Bu durumlar fark edildiği, bilindiği, sigorta şirketi ve sigortalı kişi anlaşması gerçekleştiği takdirde zeyilname düzenlenir. Zeyilname düzenlenmesi sırasında bazı işlemlerden prim alınabilmesi mümkündür. Misal, araç plakası değişimi prim ödemenize sebep olabilecekken, adres değişikliği prim gerektirmeyen bir işlemdir.

Zorunlu Trafik Sigortası Zeyilname Nedir?

Yeni bir araç alındığında, bilindiği üzere bu aracın trafik sigortasının yaptırılması gerekmektedir. Araç alındıktan sonra, araç üzerinde yaptığınız değişikliklerin zeyilnameler yardımıyla sigortaya kaydedilmesi gerekmektedir. Misal, alınan aracın plakası 05 ise ve bu 67 olarak değiştirilmek isteniyorsa bu değişiklik için bir zeyilname düzenlemesi ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu değişiklik prim ödemesi yapılmasına da neden olabilmektedir.

DASK Zeyilname Nedir?

Deprem sigortası için yapılabilecek zeyilname düzenlemelerine örnek verecek olursak, sigortalı kişi sigorta süresi içinde adres değişikliği talebinde bulunduğunda zeyilname düzenlenmektedir. Yani yapılan adres değişikliklerinde, yapılan bu değişiklik güncel poliçeye zeyilname ile eklenebilmektedir. Bu tür zeyilnamelere DASK zeyilnamesi denmektedir.

Zeyilname Belgesi İçin Örnekler

Birkaç örnekle açıklamak gerekirse, kaskopoliçesine sahip sigortalı, aracını sattıktan sonra yeni bir araç alırsa, yeni aracın bilgileri zeyilname ile poliçeye eklenir. Kasko poliçesine yeni araç bilgisinin eklenmesi, bu belgenin düzenlenmesinden geçer. DASKpoliçesine sahip kişi, adres değişikliği yapması halinde yeni adres bilgilerinin poliçeye eklenebilmesi içinse yine bu belge devreye girer. Bu gibi durumlarda sigortalanan araç veya konut değiştiği için, yeni yapılacak risk değerlendirmesinde poliçe primlerin artış veya düşüş yaşanabilir. Poliçe primlerinde yaşanabilecek bu değişikler, eklenen yeni değerlerin ne olduğu ve poliçeyi nasıl etkilediğine göre farklılık gösterebilir.

Kasko ve trafik sigortası poliçelerinizi Sigortam.net web sitesi üzerinden satın alabileceğinizi biliyor muydunuz? Türkiyenin en iyi sigorta şirketlerinin araç sigortaları için verdiği teklifleri karşılaştırın, Sigortam.net’in en uygun fiyat avantajından faydalanın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımız’ı 7/24 arayarak da işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Müşteri Yorumları