Özel Sağlık Sigortasında Sigorta Şirketi Değişikliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

Özel Sağlık Sigortasında Şirket Değişikliği

Özel sağlık sigortasında şirketi değişikliği, mevcut sağlık sigortası şirketinden çeşitli sebeplerle ayrılarak başka bir sigorta firmasına geçmeyi hedefler. Bu uygulama yasal olarak korunduğu için her sigorta şirketi, sigortalı kişiye geçiş hakkı vermektedir ancak geçiş hakkı yalnızca bireysel ya da aile sağlık poliçeler kullanılabilir. Grup sağlık sigortasında geçiş daha zordur çünkü grup sağlık sigortasından bireysel sağlık sigortasına geçiş yaptığında bazı haklarını kaybedebilirsin. Sen de grup sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Eğer mevcut sigorta şirketinden memnun değilsen bir önceki sağlık poliçendeki haklarını kaybetmeden başka bir sigorta şirketine geçirebilirsin. Bir sigorta şirketinden başka bir sigorta şirketine geçiş yaptığında bekleme süresi, hasarsızlık indirimi ve ömür boyu yenileme garantisi gibi haklarından feragat etmen gerekmez. Dilersen yeni sigorta şirketinden sağlık poliçen için ek teminatlar talep edebilirsin. Böylece sağlık sigortandan daha verimli bir şekilde faydalanabilirsin. Dilersen sağlık sigortanı başka bir sigorta şirketine taşırken teminatlarını genişletebilirsin. Yalnızca unutmamanda fayda var; özel sağlık sigortası geçişleri yalnızca Türkiye kapsamındaki sağlık sigortalarını kapsar yani yurtdışında yaptırmış olduğun sağlık poliçesi Türkiye’de geçerli değildir. 

Özel Sağlık Sigortası Başka Bir Sigorta Şirketine Geçirmek Neler Yapılması Gerekir? 

 • Öncelikle standart sağlık sigortası geçiş formunu doldurman gerekir. Bazı sigorta şirketleri geçiş formunun yanı sıra dilekçe de ister. Başvuru formunda senden T.C. kimlik bilgileri, adres ve sağlık beyanı gibi bilgiler alınır. Geçiş talep formuna, geçiş yapmak istediğin sigorta şirketinin internet sayfasından ya da aracı kurumlardan ulaşabilirsin. 
 • Geçiş formunu ve dilekçeni doldurduktan sonra geçiş yapmak istediğin sigorta şirketine bu belgeleri ulaştırman gerekir. 
 • Geçiş yapmak istediği sigorta şirketi, talebini aldıktan sonra senden bazı bilgileri isteme hakkına sahip olur. Hasar geçmişi, muafiyet ve sağlık raporları gibi bilgilere ulaşmak için mevcut sigorta şirketin ile iletişime geçer. 
 • Mevcut sigorta şirketin 7 iş günü içinde geçiş yapmak istediğin sigorta şirketine talep edilen evraklarını göndermek ile yükümlüdür.

Değerlendirme Sonucunda Ne Olur?

 • Sağlık raporların geçiş yapmak istediğin sigorta şirketine ulaştıktan sonra şirket bir risk değerlendirmesi yapar. Sigorta şirketine risk kabul şartlarına göre sonucu açıklar. 
 • Sigorta şirketi bazı haklarına muafiyet kaydı koyarak seni kabul edebilir veya hiç kabul etmeyebilir. Şirket değişikliği talebinin reddedilme nedenleri; gerekli belgeleri zamanında teslim etmemen, yenileme döneminde kesinti olması, riskli bulunman, geçiş yapmak istediğin poliçe ve mevcut poliçenin maddelerinde farklar olması sayılabilir. 
 • İlk aldığın fiyattan daha yüksek bir isteyebilir. 
 • Eğer geçiş sürecinde yeni şirketle anlaşamazsan ve sürecin tamamlaması yenileme sürecini aşarsa mevcut şirketteki haklarını da kaybedebilirsin. 
 • Beyan etmediğin ve diğer sigorta şirketinin gönderdiği bilgilerde yer alan sağlık problemlerinden dolayı, geçiş tamamlansa dahi ekstra uygulamalarla karşılaşabilirsin. 

Başvuru Formlarını Eksiksiz Doldurmak Neden Önemli?

Bir şirketten sağlık sigortası yaptırdığında tüm sağlık geçmişini o şirketle paylaşacağını kabul etmiş olursun. Sağlık sigortası yapan şirketlerin riske bakışları farklılık gösterir ve uzun vadelidir. Yani sende hiçbir sıkıntı yaratmayan ve tesadüfen öğrendiğin bir sorun, sigorta şirketin tarafından ilerde önemli bir kullanıma neden olabilecek problem olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle sorun yaşamamak için formlarda sağlık bilgilerini tam ve eksiksiz doldurmak oldukça önemli bir konudur. Eğer mevcut risklerini beyan etmezsen sigorta şirketin bunu öğrendiğinde poliçe şartlarını değiştirebilir hatta iptal kararı alabilir. 

Özel Sağlık Sigortasında Şirket Değişikliği Geçiş Süreci Nasıl İşler?

 • Sağlık sigortasında yenileme hakkından yararlanabilmek için poliçe bitiş tarihinden en az 30 gün önce şirket değişikliği için bildiride bulunman gerekir.  
 • Mevcut sigorta şirketinin yenileme teklifi, sağlık beyan ve sağlık geçmişine ait tüm kayıtların, yeni sigorta şirketine ulaştırılır. Kargo süreci de göz önünde bulundurulduğunda bu süreç 10 günü bulabilmektedir. 
 • Geçiş işlemini poliçe yenileme tarihine yakın bir tarihte başlattığında ilave 1 ayın daha olur. Ancak yine de bu süreyi dikkate almak oldukça önemli. Çünkü poliçenin bitiş tarihinden sonra bir ayı geçirdiğinde mevcut haklarını yani diğer sigorta firmasına aktarılacak olan haklarını kaybedersin. 
 • Geçiş yapmak istediğin firma, mevcut poliçen için sana özel bir yenileme teklifi sunar. Bu teklifte mevcut haklarının korunup korunmadığını, prim ödemelerini ve muafiyetleri iyi değerlendirmen gerekir. Firmanın mevcut firmandan ayrı olarak sunduğu ek teminatların kapsamını ve bunların hangi koşullarda geçerli olduğunu öğrenebilirsin. Geçiş yapmak istediğin firmanın poliçe yenileme, hasarsızlık indirimi ve hangi hastaneler ile çalıştığı gibi bilgileri de detaylıca araştırabilirsin.
 • Son olarak yeni sigorta şirketine ödeyeceğin prim bedelinin doğru hesaplandığından emin olmalısın.
 • İş değişikliği veya işten ayrılma durumunda kurumsal sağlık sigortasının devam edip etmeyeceği de ayrıca merak edilen bir konudur. Çünkü özel sağlık sigortasından farklı olarak işten ayrılma durumunda kurumsal sağlık sigortasının iptali ile birlikte sahip olduğun mevcut haklarını da kaybedebilirsin. Özel sağlık sigortası işten ayrıldıktan sonra ne kadar devam eder sorusuna yanıt bulmak için ve konuda daha detaylı bilgi edinmek için web sitemiz üzerinden ilgili yazıyı okuyabilirsin. 

    

Geçiş İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Mevcut sağlık sigortasını başka bir sigorta şirketine taşımak isteyen kişilerin aşağıda bahsi geçen belgeler 7-15 gün içerişinde sigorta şirketine teslim etmesi gerekir. 

Önceki Sigorta Şirketinden Alman Gereken Belgeler 

 • Mevcut sigorta şirketinin poliçesi
 • Mevcut sigorta şirketinin yaptığı sonuncu yenileme teklifi
 • Hasar geçmişini gösteren belge

Yeni Sigorta Şirketine Vermen Gereken Belgeler

 • Teklif formu
 • Geçiş formu
 • Sağlık ve hasar geçmişlerini gösteren belge

Özel Sağlık Sigortasında Şirket Değişikliğinin Nedenleri Nelerdir?

 • Mevcut şirketinin fiyatı yüksek olabilir ancak sunduğu hizmet kalitesini düşük bulabilirsin. Sigorta temsilcinin poliçenin hüküm ve koşullarını anlatması gerekir. Eğer sigorta şirketi poliçen ile ilgili gerekli bilgiyi vermezse bu konuda sıkıntı yaşayabilirsin. 
 • Sağlık poliçenin kapsamı dar olabilir. Ayakta ve yatarak tedavi teminatının ihtiyaçlarını karşılamadığını düşünebilirsin. Farklı bir sigorta şirketinin sunduğu teminat kapsamı, ek teminatları, limitleri ve şartları daha iyi olabilir. 
 • Herhangi bir sağlık giderin karşılanmamış olabilir. Geri ödemeli olan hasar taleplerinde ödeme işlemi süreci yavaş ilerleyebilir veya ödeme geç yapılmış olabilir.
 • Hasar talebinde bulunduğunda özel sağlık poliçenin priminde artış olabilir. Çünkü sigorta şirketleri arasında rekabet vardır, özel sağlık sigortasında ödenecek primler bu durumdan etkilenir.  Geçmişten gelen bir hastalığın varsa ve sık sık hastalanıyorsan ek primlerle karşılaşabilirsin. 
 • Yaşadığın şehirden başka bir şehre taşındığında özel sağlık poliçenin anlaşmalı olduğu hastaneler taşındığın şehirde yalnızca birkaç tane varsa veya hiç yoksa, daha iyi hizmet verebilecek, istediğin anlaşmalı hastaneleri içinde bulunduran farklı bir sigorta şirketine poliçeni taşıyabilirsin. 
 • Diğer firmanın daha avantajlı teklifler sunduğunu düşünüyor olabilirsin. Eğer yetersiz hizmet karşılığında yüksek prim ödediğini düşünüyorsan geçiş yapmayı düşünebilirsin. 

Kendin için en iyi özel sağlık sigortası hangisi, nasıl seçim yapmalısın öğrenmek için tıkla.

Özel Sağlık Sigortası Sigorta Şirketi Değişikliği Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sağlığın için attığın her adım çok önemlidir. Özel sağlık sigortasının önemi bu noktada ortaya çıkar. Bunun için bir sağlık sigortasından ne beklediğini ve poliçenin kapsamının tüm detaylarını iyice öğrenmiş olman gerekir
Özel sağlık sigortasında şirket değişikliği yaparken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde inceleyebiliriz.  

Bekleme Süresi ve Hasarsızlık İndirimi

Bekleme süresi, hasarlık indirimi gibi konular yeni sigorta şirketin tarafından belirlenir. Taşıma işlemlerinin gerçekleşmesi için en iyi ihtimalle en az 45 gün önceden mevcut sigorta şirketin ile temasa geçmen gerekir. Eğer mevcut sigorta şirketine geçiş talebini bildirmezsen geçiş işlemlerin başlamaz. 

Yaş Kriteri

Geçiş işlemlerinde dikkate alman gereken en önemli konulardan biri yaş durumudur. Çünkü 50 yaş üstü kişiler için sigorta şirketi değişiklikleri genelde olumsuz sonuçlanır. Ayrıca mevcut sigortanda birçok teminat varken geçiş yaptığın sigorta şirketi, pek çok hastalığını teminat dışı bırakabilir. 

Anlaşmalı Hastaneler

Özel sağlık sigortası, olası kaza veya beklenmedik hastalıklar sonucu oluşan hastane masraflarını senin adına karşılamayı amaçlar. Sigortanda belirlediğin teminatlar neticesinde anlaşmalı hastanelerde tedavi olabileceğini düşünüyor olabilirsin ancak herhangi bir sağlık sorunu yaşadığında sigorta firmasının sana sunduğu şekilde hareket etmediğini görebilir ve mağduriyet yaşayabilirsin. 

Prim Ödemeleri 

Sigorta şirketini değiştirdiğinde prim ödemelerini de değiştirebilirsin. Yeni sigorta şirketinde prim ödemelerini aylık, 3 aylık veya yıllık olarak yapabilirsin. Bu sayede prim ödemesini yıllık olarak yaptığında ödemeyi tek seferde yaptığın için poliçe yenilemesinde hak kazanabilirsin ayrıca bu sayede her ay sigorta primini takip etme derdinden de kurtulmuş olursun. 

Sağlık sigortası primini düzenli ödeyip ödemediğin en önemli kriterlerden biridir. Geçiş yapmak istediğin sigorta şirketi, mevcut sigorta şirketinden farklı olarak daha yüksek primler ödemeni talep edebilir. Böyle bir durumunda bu talebin neden kaynaklandığını detaylıca öğrenmen yararlı olacaktır.

Ek Teminatlar

Sigorta şirketi değişikliği yaparken poliçene yeni teminatlar ekletebilirsin. Sağlık sigortasındaki ana teminatlar, ek teminatların genişlemesiyle oldukça küçüldüğü için aslında seçeceğin ek teminatlar, asıl sigortanı oluşturacaktır. Bu nedenle ödeme yapacağın ek teminatları belirlerken dikkatli olmanda yarar vardır. 

Hak Devri

Evrakların yeni sigorta şirketine ulaştığında sigorta şirketi sana özel, mevcut muafiyet ve primlerin korunduğu bir yenileme teklifi sunulacaktır. Poliçeye ait özel şartları incelediğinde poliçende haklarının yeniden değerlendirileceğine dair ifadeler, ek prim ve muafiyet gibi ek uygulamalar görebilirsin. Örneğin, mevcut poliçenin 2 yıl devam etmesi sonucunda ömür boyu yenileme garantisine hak kazanır. Ancak 2. yılın sonunda sigorta şirketini değiştirdiğini varsayalım, bu durumda ömür boyu yenileme garantisi kazanabilmen için yeni sigorta şirketinin bu süreyi doldurduğunu kabul ederek ona göre teklif sunması gerekir. Bu sayede kazanmış olduğun hakları kaybetmemiş olursun. 

Poliçe Yenileme Dönemi

Özel sağlık sigortaların bir yıllık süreç içinde geçerli olduğundan her yıl yenileme dönemi bulunur. Bu yenileme dönemlerinde şirket değişikliği için başvuru yapabilirsin. Sigortalı olduğun yıl içinde değişiklik talebinde bulunamazsın. Değişiklik yapmak istediğin yenileme döneminde kararını mevcut sigorta şirketine yenileme tarihinden 45 gün önce bildirmen gerekir. 

Sağlık Sigortası Geçiş işlemlerini Başlatmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şirketler arasındaki uygulamalar standart olmadığı için özel sağlık sigortası, şirket değişikliği yaparken dikkat edilmesi gereken bir branştır. Sigorta şirketlerinin geçiş işlemlerinde uyguladıkları prosedürler birbirinden farklı olabilir. Geçiş işlemlerine başlamadan önce dikkat etmen gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Sigortalı olduğun süre içinde geçirdiğin bir rahatsızlık, geçiş yapmak istediğin sigorta şirketi tarafından poliçe kapsamına alınmayabilir veya kazanmış olduğun hasarsızlık indirimi, yeni sigorta şirketinin fiyat politikasına uymayabilir. Bu bakımdan geçiş işlemlerinde mağduriyet yaşamamak adına geçiş işlemlerine başlamadan önce detaylı bir inceleme yapmanda yarar vardır. 
 • Sigorta firmalarını yalnızca sundukları fiyat açısından değerlendirmek doğru değildir. Çünkü yalnızca prim ödemelerini dikkate alırsan mağduriyet yaşayabilirsin. Aynı zamanda sigortanın anlaşmalı olduğu kurumları, ek teminatları ve bunların içeriklerini de öğrenebilirsin.
 • Mevcut sigorta şirketin ve geçiş yapmak istediğin sigorta şirketi arasında karşılaştırma yapabilir, ödeyeceğin primi ve alacağın hizmeti de göz önünde bulundurarak tercih yapabilirsin. 

Sigortam.net ile Sağlığını Güvence Altına Al

Görüldüğü üzere özel sağlık sigortasında şirket değişikliği çok detaylı ve üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Bu nedenle karar sürecinde sağlık sigortası konusunda uzman Sigortam.net ile iletişime geçebilir ve teklif alabilirsin. Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir içeriğimizle de TSS hakkında bilgi alabilirsin. Sigortam.net sigorta şirketin değiştirme işlemlerinde sana en uygun ve kapsamlı özel sağlık sigortasını bulmanda yardımcı olacaktır.  

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.