Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Hangi Durumlarda Devreye Girmektedir?

Başta Schengen ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin vize işlemlerinde şart koştuğu Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası, sigortalıya yurt dışında bulunduğu süre zarfında karşılaşabileceği olumsuz anlarda çok önemli teminatlar sunmaktadır. Yurt dışı seyahat sağlık sigortaları, başta sağlık giderleri olmak üzere, sigorta şirketinden sağlanacak ek teminatlarla hırsızlık, bagaj hasarı gibi durumlara karşı da teminatlar sağlamaktadır. 

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortasının Süresi Ne Kadardır?

Yurt dışı seyahat sağlık sigortasının süresi, sigortalının ülkeden çıktığının pasaportla tespit edilmesiyle başlayıp, ülkeye girişiyle sonlanmaktadır. Benzer şekilde yurt dışından ülkeye girişlerde de aynı prosedür izlenmektedir. Sigortalı, yurt dışı seyahatini iptal etmesi halinde ise en geç poliçe başlangıç tarihinden 24 saat önce sigorta şirketine başvurarak, poliçesini iptal ettirebilir ve ödediği prim tutarının iadesini alabilir.

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası’nın Asgari Teminatları Nelerdir?

En başta da belirttiğimiz gibi yurt dışı seyahat sağlık sigortanızın teminatını sigorta şirketiniz ile görüştükten sonra ek teminatlarla daha zengin bir hale getirebilirsiniz. Bir seyahat sağlık sigortasında “asgari” olarak bulunması gereken teminatlar ise şöyledir;

  • Ani rahatsızlık ve hastalıklara ilişkin tıbbi tedavi teminatı; bu teminat kapsamında sigorta şirketi, sigortalının yurt dışında ani rahatsızlık ve hastalığı durumunda tedavi, doktor, hastane, ameliyat ve tedavi gereğince yazılan ilaç masraflarını poliçe limitleri dahilinde karşılamak zorundadır.
  • Sigortalının tedavinin verilebileceği en yakın sağlık kuruluşuna seyahati veya nakli; sigorta şirketi poliçe süresinin başlamasıyla beraber, sigortalının ani bir rahatsızlık veya kaza sonrasında uygun nakil aracıyla en yakın sağlık kuruluşuna götürmek, eğer götürülen sağlık kuruluşunda tedavi ve müdahale için gerekli tıbbi ekipmanlar yoksa, uygun olan başka bir sağlık kuruluşuna götürmekle yükümlüdür.
  • Sigortalının taburcu olduktan sonra ikametgah adresine nakli; sigortalının yapılan tıbbi müdahale sonrasında seyahatine devam edemeyeceğine veya seyahatini asıl kullanması gereken seyahat aracıyla yapamayacağına doktor tarafından karar verilmesi halinde sigorta şirketi, sigortalıyı tıbbi durumuna uygun bir araçla ikamet adresine ulaştırmakla yükümlüdür.
  • Vefat eden sigortalının nakli; sigortalının yurt dışında ani bir rahatsızlık ya da kaza sonrasında vefat etmesi halinde, sigorta şirketi cenazeyi talep edilen noktaya ulaştırmakla ve oluşan masrafı karşılamakla yükümlüdür.

2 Dakikada Sigortalarınızı Yaptırın!

Sigortam.net'ten sadece 2 dakikada teklif alarak ihtiyacınız olan sigortanızı satın alabilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Müşteri Yorumları