Yurt Dışına İlaç Gönderimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

yurt dışına ilaç gönderimi

Yurt dışındayken ani bir hastalık veya kaza sonucu rahatsızlanabilir ve ilaçla tedavi olmak durumunda kalabilir ancak doktor tarafından reçete edilmiş olan bu ilacı, yurt dışında temini mümkün olmayabilir. Bu durumda yurt dışına ülkemizden ilaç getirtmen gerekir. Ancak yurt dışına ilaç gönderimi hem maddi hem de manevi açıdan senin için oldukça zorlu bir süreç olacaktır.

Yurt dışına ilaç gönderimi için her ülke, farklı belgeler talep eder ve ilacın neden yurt dışına gönderildiği ile ilgili sorular sorar. Yurt dışına ilaç gönderme ile ilgili tüm bu süreçleri, hızlı bir şekilde sürdürmek için seyahat sağlık sigortası yaptırabilir, ilaç sevki teminatı ile yurt dışında ilaç temini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsin. Gel, "Yurt dışına ilaç nasıl gönderilir?" birlikte inceleyelim.

Seyahat Sağlık Sigortası Yurt Dışına İlaç Gönderme Teminatı 

İlaç kullanımı, sağlığımızı doğrudan etkilediği için ilaçların ülkeler arası dolaşımı gümrükler tarafından sıkı bir şekilde takip edilir. Seyahat sağlık sigortası ilaç gönderimi teminatı sayesinde ani rahatsızlık ve hastalıklarda doktor tarafından acil olarak yazılmış olan ve seyahat ettiğin yerde bulunmayan ilaçların gönderilme sürecini sigorta şirketi organize eder ve ilaç masraflarını poliçe limitleri dahilinde karşılar. Buna göre ilaç bedeli sigortalı tarafından karşılanırken nakliye bedeli ise sigorta şirketi tarafından ödenir. Seyahat sağlık sigortası kapsamı içinde yer alan teminatlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

    

Yurt Dışına İlaç Göndermek Yasak mı?

Yurt dışına ilaç göndermek yasak değildir. Yalnızca yurt dışına ilaç gönderme sürecinde gümrükler sıkı bir şekilde denetim yapar ve sağlık raporundan ilaç prospektüsüne ve ilacın neden yurt dışına sokulduğuna kadar birçok konuda belge talep eder. dolayısıyla yurt dışına ilaç göndermek zor bir işlemdir diyebiliriz. Üstelik bazı firmalar, yurt dışına ilaç gönderimi yapmakistemeyebilir. 

Yurt dışında ilaç temini sürecinin evrakların hazırlanmasından ilaçların nakliyesine kadar birçok aşamasını sigorta şirketin yürütür ve ilaçları en kısa sürede adrese ulaştırır. Seyahat sağlık sigortası asgari teminatlarına yurt dışına ilaç gönderim teminatını da ekleterek gerekli ilaçların hızlı bir şekilde yurt dışına iletimini sağlayabilirsin. Seyahat sigortası nedir yazımızdan sigortaya dair diğer merak ettiklerini öğrebilirsin.

Yurt Dışına İlaç Göndermek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Yurt dışına ilaç gönderme sürecinde problem yaşamamak adına dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. 

 • Ürünün Doğru Paketlenmesi: İlaç temini için nakliyat yapılırken ilaçlar; titreme, sallanma, baskı veya ezilmesi sonucu zarar görebilir. Bu olumsuzlukları tamamen önlemek mümkün olmasa da ilaçlar en doğru şekilde paketlenerek taşımaya karşı daha korunaklı hâle getirilebilir. İlaçların ağırlığına göre çift oluklu, kaliteli kullanılarak paketlemek ve kolilerin içinde kalan boşlukları hava yastığı ya da naylon gibi malzemelerle doldurmak, kargonun uğrayabileceği zararlar minimuma indirilebilir. 
 • Ürünün Hacimsel Ağırlığının Hesaplanması: Yurt dışına ilaçlar göndermek için ilaçların hacimsel ağırlıklarının doğru hesaplanması gerekir. Ürünün sarılacağı naylonlar, hacim olarak ilaçların kapladığı alanı değiştireceği için desi değerinde de oynamalar olabilir, bu da yurt dışına ilaç gönderiminde fiyat artışına neden olabilir. 
 • Hasarlara Karşı Sigorta Şirketinden Yararlanmak: Uluslararası kargo gönderiminde ilaç dahil tüm ürünler hasar veya kazaya maruz kaldığında büyük bir zarara uğrayabilir. Özellikle de mali değeri yüksek olan ilaçların gönderiminde sigorta şirketine güvenmek, finansal açıdan güvence sağlar, sigorta şirketi hasarın neden olduğu masraf ve ek giderleri karşılar. Seyahat sağlık sigortası teminatları, kapsam dışı durumlar, poliçenin geçerlilik süresi hakkında bilgi edinmek için seyahat sigortası genel şartları konulu yazımıza göz atabilirsin. 
 • Yurt Dışına İlaç Gönderimi İçin Sevkiyat Koşullarının İncelenmesi: Yurt dışına ilaç, kimyasal madde veya gıda gibi bozulabilir ürünlerin gönderilmesi sırasında ilgili prosedüre hâkim olunması ve istenen belgelerin eksiksiz ve en doğru şekilde iletilmesi gerekir. 

Yurt Dışına İlaç Göndermek İçin Gerekli Belgeler 

Yurt dışına ilaç göndermek  gümrükte istenen birtakım belgeler vardır. Bu belgeleri eksiksiz hazırladığın takdirde yurt dışına ilaç gönderme işlemini kolayca yapabilirsin. Yurt dışına ilaç gönderimi evrakları şu şekilde sıralanabilir. 

 • Doktor raporu
 • Sağlık raporu
 • Sosyal sağlık bilgileri 
 • İlaç prospektüsü 
 • Yurt dışına gönderilecek olan ilaçların reçetesi
 • İlaç kullanım sebepleri
 • Diğer belgeler

Yurt Dışına İlaç Gönderme Süresi 

Yurt dışına ilaç gönderimi çoğunlukla uçak kargo ile yapıldığı için gönderim süresi genellikle çok uzun değildir, paketlenen ilaçlar, en kısa sürede paketlenerek adrese ulaştırılır. Ancak elbette hangi ülkeye ilaç gönderimi yapıldığına bağlı olarak da ilaç temini süresinde değişkenlik görülebilir. 

Sigorta şirketleri tarafından her ülkeye ilaç gönderimi yapılıyor olsa da yine de gönderim gümrüğün inisiyatifine kalır çünkü ilgili ülkenin gümrüğü doğrudan ilacı iade etme yetkisine sahiptir yani doğal olarak ilaç gönderiminin herhangi bir garantisi yoktur. Seyahat sağlık sigortası ile ilaç gönderimi prosedürü hızlı bir şekilde tamamlanır ve ilaçlar mümkün olan en kısa sürede sahibine ulaştırılır.

Yurt Dışına İlaç Gönderim Fiyatları Ne Kadar?

Yurt dışına ilaç gönderiminde taşıma hizmetine yönelik olan fiyatlar, farklı pek çok unsura bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kaç adet ilacın yurt dışına gönderileceği, bu ilaçların toplam ağırlığı, gönderim yapılacak olan yer ve mesafe gibi faktörler fiyatlarda değişkenliğe yol açabilir. Seyahat sağlık sigortası ek teminatları arasında yer alan ilaç sevki teminatı ile tüm nakliye masrafları önceden belirlenen poliçe limitleri doğrultusunda karşılanır. "Seyahat sağlık sigortası nereden alınır?" öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.