Trafik ve Kasko Sigortası Doğal Afet Zararlarını Karşılar mı?

Paylaş
    FacebookXLinkedIn

kasko dolu hasarı

Sel, taşkın, şiddetli, yağış gibi afetler sonucu oluşan maddi hasarlarda sigortadan faydalanabileceğini biliyor muydun? Sel, taşkın, şiddetli yağış, rüzgâr, yıldırım, fırtına ve dolu gibi doğal afetler yaşandığında zarar gören mülklerin başında araçlar gelir. Çünkü bu doğal afetler, ciddi maddi kayıplara yol açabilir. 

Gel, “Sigorta doğal afet nedeniyle meydana gelen zararları karşılar mı? Hangi durumlarda hasarı karşılar?” inceleyelim. 

Trafik Sigortası Doğal Afet Zararlarını Karşılar mı? 

Trafik sigortası, herhangi bir kazada yalnızca karşı tarafta oluşan zararları karşılayan bir sigorta türüdür. Doğal afetlerinden neden olduğu zararlar, trafik sigortası kapsamında yer almaz. Dolayısıyla “Trafik sigortası dolu hasarını karşılar mı?” ve “Trafik sigortası sel hasarını karşılar mı?” sorularına “hayır” şeklinde yanıt verebiliriz. 

Kasko Doğal Afet Zararlarını Karşılar mı? 

Doğal afetlerden dolayı oluşan zararların karşılanması için alınabilecek en iyi önlemlerden biri kasko sigortası yaptırmaktır. Çünkü kasko sigortası sel, dolu, su baskını, fırtına gibi doğal afetler sonucu yaşanabilecek çarpma, çarpılma, devrilme, yanma gibi durumlara karşı aracını güvence altına alarak maddi zararları karşılar. Sel nedeni ile su altında kalan, doludan dolayı kaportası ve camları hasar gören araçlar, kasko sigortası ve poliçeye ek teminatlar ile güvence altındadır. "Kasko Yaptırmak Mantıklı mı?" başlıklı yazımıza göz atarak kasko yaptırmanın avantajları hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsin. 

Eğer doğal afet nedeniyle aracın ağır hasar alırsa, aracının hasar gördüğü tarihteki gerçek değeri hesaplanarak sana ona göre ödeme yapılır. Üstelik kasko sigortası orijinal parça, ikame araç, servis hizmeti gibi teminatlarla da avantaj sağlar. Sigorta şirketi, aracının hasar sonrası anlaşmalı servislerde ücretsiz onarılmasını sağlar. Böylece aracın ilk günkü formuna kavuşurken araç değer kaybı yaşanmasının da önüne geçilmiş olur.

Anlaşmalı kasko servisleri hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Kasko Dolu Hasarını Karşılar mı?  

Ceviz büyüklüğünde yağan dolu taneler, araç camlarında ciddi maddi hasara neden olabilir. Kasko sigortası ise bu durumda devreye girerek dolunun aracında yol açtığı zararı karşılar ancak sigorta şirketin tarafından karşılanması için poliçede “cam teminatı” bulunması gerekir. 

Eğer kasko poliçende mini onarım teminatı da varsa hasarsızlık indirimini kaybetmemiş olursun. Bu teminat sayesinde aracın kaporta, boya ve cam masrafları güvence altına alınır üstelik sonrasında hasarsızlık indiriminden de yararlanmaya devam edebilirsin. 

Kasko Sigortası Sel Zararını Karşılar mı? 

Şiddetli dolu yağısı, sel ve yağmur nedeniyle devam ağaçlar, araçlarda hasara yol açabilir. Kasko sigortası sel ve su baskını gibi doğal afetlerinden araçta meydana getirdiği zararları karşılar ancak bunun için sigorta kapsamında sel ve su baskını teminatının olması gerekir. Eğer kasko poliçende bu teminat yoksa sigorta şirketin zararları karşılamaz bu nedenle de tüm maddi yükümlülük senin üzerine kalır. 

Kasko Sigortası Su Baskını Zararını Karşılar mı? 

Sel felaketinde sürüklenen araçları su basma ihtimali oldukça yüksektir. Üstelik su baskını nedeniyle araçların motor aksamı ve elektrik tesisatı büyük hasara uğrayabilir. Bu noktada devreye giren kasko sigortası, su baskını nedeniyle araçta oluşan zararları karşılar. Fakat bunun için poliçede sel ve su baskını teminatının yer alması gerekir. Eğer poliçende bu teminat varsa tutanak tutulduktan sonra hasar oranı belirlenir ve sana ödeme yapılır. 

Kasko Sigortası ile Aracın Doğal Afet Zararlarına Karşı Güvence Altında!

Sigortam.net web sitesi üzerinden veya Sigorta Bilgi Hattımızı arayarak kasko sigortası yaptırabilir aracını dolu, sel, su baskını, fırtına, yangın gibi doğal afetlere karşı güvence altına alabilir. Poliçenin kapsamı ve fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için sigorta uzmanlarımıza danışabilir ve kendin için en uygun poliçeyi yaptırabilirsin. 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.