Kasko Sigortası Pahalı mıdır?

Kasko poliçesi satın alırken ödediğiniz bedelin ne için olduğunu bilirseniz herhangi bir hasarla karşılaştığınızda maddi durumunuzu ona göre ayarlama imkanınız olur. Onlarca şirket ve pek çok ürün arasından sizin için en doğru ve uygun kasko poliçesine sahip olmak, teminatların neleri kapsadığını, buna karşılık fiyatlarının neler olacağının bilincinde olmak önemlidir.
araba kasko fiyatlarıKasko sigortası yaptırırken sigortalıların ilk değerlendirdikleri nokta genellikle primlerdir. Ancak sigorta yaptırırken primin düşük olması tek başına tercih nedeni olmamalıdır. Daha önce başından kötü tecrübeler geçen sigortalılar prim haricindeki etkenlerin de önemini fark etmektedirler. Uzmanlara göre kasko sigortası yaptırma aşamasında tüketicinin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, sigorta şirketinin mali gücü, hizmet anlayışı ve poliçe teminatları kapsamı olmalıdır.
 
Birçok sigortalı için teminatlar ve primler tarafından etkilenen araba kasko fiyatları karışık bir konudur. Kasko sigortası satın almak istediğinizde standart teminatlar dışında ek teminatlar konusunu da detaylı olarak incelemenizi tavsiye ederiz. İhtiyacınız olmayan ek teminatları almak kaskonuz için daha fazla para ödemeniz anlamına gelmektedir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL
Dünyada kasko sigortası yaptıranların ödeyeceği primin hesaplanmasında kullanılan risk ölçütleri çok daha fazla olmakla beraber, bunlardan bazıları Türkiye’de de uygulanmaya başlamıştır. Örneğin; lüks sınıf araçlar daha az kaza yaptığı için primleri daha düşük, spor araçların yüksek kaza riski dolayısıyla primleri daha yüksek ve çocuk sahibi olanlar aşırı hızdan kaçındığı için primleri daha düşük olabilmektedir.
 

Araba Kasko Fiyatlarında Primleri Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 
Yabancı sigorta şirketlerinin ülkemizde faaliyet göstermeleriyle birlikte otomobil renkleri bile kasko fiyatını etkilemektedir. Örnek olarak, kırmızı severlerin daha agresif olduğu, bu nedenle de kaza riskine daha açık oldukları yönünde bir görüş bulunmaktadır. Bu nedenle kırmızı araç sahipleri daha yüksek prim ödemesine maruz kalabilirken, beyaz renk araç sahipleri ise tam tersi daha az prim ödeyebilmektedir.
 
Bireysel farklılıklar dediğimiz sigortalının yaş, meslek, eğitim durumu ile çocuk sahibi olup olmaması da prim oranında değişikliklere neden olabilmektedir. Genç sürücülerin kazaya karışma ihtimallerinin, yaşı daha ilerlemiş sürücülere göre yüksek olması; kadın sürücülerin, erkeklere göre daha dikkatli ve yavaş araç kullanıyor olmaları; mesleki nedenlerle sık ya da az araç kullanılıyor olması gibi değişkenler, sigorta şirketlerinin değerlendirmeleri sonucunda kasko poliçesinde farklı prim ödemelerine sebep olmaktadır.
 
Diğer bazı değişkenler şöyle olabilmektedir:
 
– Yüksek motor gücü olan araçlar daha fazla kaza yapma riski ile karşı karşıya olduğu için kasko bedeli daha fazla olabilmektedir.
 
– Sigortacıların marka adı vermemesine karşın bazı markaların ve özellikle de bazı modellerin sigorta primi daha yüksek olmaktadır.
 
– Bazı araçların yaşlarından dolayı veya yüksek tamir masraflarına maruz kaldıklarından dolayı riski yüksek kabul edilerek bu araçlar için daha fazla kasko bedeli talep edilmektedir.
 
– Eğer klasik veya yüksek performanslı bir spor araç kullanılıyorsa bu araçların tamir masrafları yüksek olacağı için muhtemelen daha fazla kasko bedeli ödenecektir.
 
– Eğitim düzeyi de kaza riski üzerinde belirleyici faktörlerden biridir. Eğitim düzeyi yükseldikçe kaza oranının azaldığı görülmektedir.
 
– Eğer geçmişte trafik sicili, hız ihlalleri varsa fazla kasko bedeli ödenmesi muhtemeledir.
 
 
Kasko hesaplamalarında her şirket için standart hizmetler dışında, o şirkete özel uygulamalar ve paketler de bulunmaktadır. Tüm bunları detaylı olarak incelemek, servis ağı, ödeme hızı gibi ölçütlere göre seçim yapmak için iyi bir araştırma yapmak gerekmektedir.
 
Aracınız için en uygun kasko poliçesini ve en doğru teminatları karşılaştırmalı olarak görüp inceleyebilmek için Sigortam.net’ten kasko teklifi alın. Sigorta uzmanlarımıza danışmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından 7/24 bizi arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL