444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kasko Sigortası Pahalı mıdır?

05 Aralık 2012
Kasko poliçesi satın alırken ödediğiniz bedelin ne için olduğunu bilirseniz herhangi bir hasarla karşılaştığınızda maddi durumunuzu ona göre ayarlama imkanınız olur. Onlarca şirket ve pek çok ürün arasından sizin için en doğru ve uygun kasko poliçesine sahip olmak, teminatların neleri kapsadığını, buna karşılık fiyatlarının neler olacağının bilincinde olmak önemlidir.
araba kasko fiyatlarıKasko sigortası yaptırırken sigortalıların ilk değerlendirdikleri nokta genellikle primlerdir. Ancak sigorta yaptırırken primin düşük olması tek başına tercih nedeni olmamalıdır. Daha önce başından kötü tecrübeler geçen sigortalılar prim haricindeki etkenlerin de önemini fark etmektedirler. Uzmanlara göre kasko sigortası yaptırma aşamasında tüketicinin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, sigorta şirketinin mali gücü, hizmet anlayışı ve poliçe teminatları kapsamı olmalıdır.
 
Birçok sigortalı için teminatlar ve primler tarafından etkilenen araba kasko fiyatları karışık bir konudur. Kasko sigortası satın almak istediğinizde standart teminatlar dışında ek teminatlar konusunu da detaylı olarak incelemenizi tavsiye ederiz. İhtiyacınız olmayan ek teminatları almak kaskonuz için daha fazla para ödemeniz anlamına gelmektedir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN
Dünyada kasko sigortası yaptıranların ödeyeceği primin hesaplanmasında kullanılan risk ölçütleri çok daha fazla olmakla beraber, bunlardan bazıları Türkiye’de de uygulanmaya başlamıştır. Örneğin; lüks sınıf araçlar daha az kaza yaptığı için primleri daha düşük, spor araçların yüksek kaza riski dolayısıyla primleri daha yüksek ve çocuk sahibi olanlar aşırı hızdan kaçındığı için primleri daha düşük olabilmektedir.
 

Araba Kasko Fiyatlarında Primleri Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 
Yabancı sigorta şirketlerinin ülkemizde faaliyet göstermeleriyle birlikte otomobil renkleri bile kasko fiyatını etkilemektedir. Örnek olarak, kırmızı severlerin daha agresif olduğu, bu nedenle de kaza riskine daha açık oldukları yönünde bir görüş bulunmaktadır. Bu nedenle kırmızı araç sahipleri daha yüksek prim ödemesine maruz kalabilirken, beyaz renk araç sahipleri ise tam tersi daha az prim ödeyebilmektedir.
 
Bireysel farklılıklar dediğimiz sigortalının yaş, meslek, eğitim durumu ile çocuk sahibi olup olmaması da prim oranında değişikliklere neden olabilmektedir. Genç sürücülerin kazaya karışma ihtimallerinin, yaşı daha ilerlemiş sürücülere göre yüksek olması; kadın sürücülerin, erkeklere göre daha dikkatli ve yavaş araç kullanıyor olmaları; mesleki nedenlerle sık ya da az araç kullanılıyor olması gibi değişkenler, sigorta şirketlerinin değerlendirmeleri sonucunda kasko poliçesinde farklı prim ödemelerine sebep olmaktadır.
 
Diğer bazı değişkenler şöyle olabilmektedir:
 
- Yüksek motor gücü olan araçlar daha fazla kaza yapma riski ile karşı karşıya olduğu için kasko bedeli daha fazla olabilmektedir.
 
- Sigortacıların marka adı vermemesine karşın bazı markaların ve özellikle de bazı modellerin sigorta primi daha yüksek olmaktadır.
 
- Bazı araçların yaşlarından dolayı veya yüksek tamir masraflarına maruz kaldıklarından dolayı riski yüksek kabul edilerek bu araçlar için daha fazla kasko bedeli talep edilmektedir.
 
- Eğer klasik veya yüksek performanslı bir spor araç kullanılıyorsa bu araçların tamir masrafları yüksek olacağı için muhtemelen daha fazla kasko bedeli ödenecektir.
 
- Eğitim düzeyi de kaza riski üzerinde belirleyici faktörlerden biridir. Eğitim düzeyi yükseldikçe kaza oranının azaldığı görülmektedir.
 
- Eğer geçmişte trafik sicili, hız ihlalleri varsa fazla kasko bedeli ödenmesi muhtemeledir.
 
 
Kasko hesaplamalarında her şirket için standart hizmetler dışında, o şirkete özel uygulamalar ve paketler de bulunmaktadır. Tüm bunları detaylı olarak incelemek, servis ağı, ödeme hızı gibi ölçütlere göre seçim yapmak için iyi bir araştırma yapmak gerekmektedir.
 
Aracınız için en uygun kasko poliçesini ve en doğru teminatları karşılaştırmalı olarak görüp inceleyebilmek için Sigortam.net’ten kasko teklifi alın. Sigorta uzmanlarımıza danışmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından 7/24 bizi arayın.

Online Kasko Sorgulama

En uygun kasko fiyatları için 3 dakikanızı ayırın, kasko hesaplama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen online kasko tekliflerine ulaşın, fiyat ve teminat karşılaştırması yapın, kasko karşılaştırma ile %45'e varan fiyat avantajı yakalayın.

Daha Fazla Kasko Teklifi için 444 24 00

Online kasko teklifleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko yoksa  444 24 00’ı arayın veya biz sizi arayalım, online teklif vermeyen anlaşmalı sigorta şirketlerinden sizin adınıza teklif alalım. Daha fazla seçenek ve daha uygun fiyatlarla kasko sigortanızı kolayca yaptırın. Poliçenizi ücretsiz gönderelim.

Hasar İşlemleri Takibi Sigortam.net’ten!

Herhangi bir hasar durumunda 7/24 hasar ihbarı yapabileceğiniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayın veya hasar formunu doldurun, hasar işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Okumaya Devam Edin

Aracımdaki Ek Aksesuarları Kasko Poliçeme Dahil Ettirebilir miyim?

16 Haziran 2010 Çarşamba

Araçtaki ek aksesuarlar kasko poliçesine dahil edilebilir mi öğrenerek olası avantajları kaçırmayın.

Niçin Kasko Sigortası Yaptırmalısınız?

17 Haziran 2010 Perşembe

Kasko sigortası, sigortalı aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararlarını güvence altına alır.

Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

17 Haziran 2010 Perşembe

Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyacınıza uygun doğru teminatların seçilmesidir.