Özel Sağlık Sigortasındaki Tenzili Muafiyet Kavramı

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

tenzili muafiyet

Özel sağlık sigortası hakkında araştırma yaparken farklı birçok terim ile karşılaşabilirsin. Günlük hayatımızda bu terimleri kullanmadığımız için ne anlama geldiklerini de çoğu zaman bilmeyiz. Fakat olası bir hastalık durumunda hasar taleplerinin karşılanabilmesi için bu terimleri biliyor olmak çok önemlidir. Özel sağlık sigortası poliçesinde öne çıkan kavramlardan biri de tenzili muafiyettir. Peki, tenzili muafiyet ne demek, sigortaya ne gibi sınırlamalar getirir?” detaylı bir şekilde öğrenmek için içeriğimizin devamını okuyabilirsin.

Tenzili Muafiyet Nedir? 

Tenzili muafiyet, “küçük hasarların belli bir bölümünün sigortalı tarafından ödenmesi” anlamına gelen bir kavramdır. Tenzili muafiyet sayesinde herhangi bir hasar veya maddi gider durumunda sigorta şirketin zararın belli bir yüzdesi veya kesin olarak belirlenmiş bir bölümünden muaf tutulur. Tenzili muafiyet oranı ne kadar yüksek olursa ödemen gereken prim miktarı o kadar az olur. Dolayısıyla tenzili muafiyet; “sigorta şirketini ufak hasar taleplerine karşı korumak amacıyla uygulanan bir güvenlik önlemi” olarak tanımlanabilir. Gel, konunun detaylarına girmeden önce bu terimi kısa bir örnekle açıklamaya çalışalım.

Örneğin, özel sağlık poliçende 500 TL’lik bir muafiyet bedeli olduğunu varsayalım, tedavi sonrası hastane faturası ise 800 TL gelmiş olsun. İşte tenzili muafiyet sayesinde bu 800 TL’lik miktarın 500 TL’si sigorta tarafından karşılanır. Senin yalnızca kalan tutarı ödemen yeterli olur. Ancak hastane faturası, muafiyet bedelinin yani 500 TL’nin sigorta şirketi ödeme yapmaz. İşte bu durum, tenzili muafiyet olarak adlandırılır. 

Sağlık Sigortasında Muafiyet Nedir? 

Özel sağlık sigortasında muafiyet kavramı, kısaca hasarın belli bir bölümünün sigortalı tarafından ödenmesi anlamına gelir. Yani muafiyetli poliçe düzenlenmesindeki ana amaç; küçük hasarların tazminatlarını sigortalının üstlenmesidir. Tenzili muafiyet sayesinde herhangi bir hasar veya maddi gider durumunda sigorta şirketin zararın belli bir bölümünden muaf tutulur. Bu tutar, hasarın belli bir yüzdesi üzerinden hesaplanabileceği gibi kesin olarak belirlenen bir değer de muafiyet bedeli olabilir. Özel sağlık sigortası nedir öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin. 

"Hangi durumlar sağlık sigortası kapsamı dışında kalır?" öğrenmek için yazıı okuyabilirsin. 

Özel Sağlık Sigortasında Tenzili Muafiyet Türleri 

Özel sağlık sigortasında tenzili muafiyet için belirlenmiş olan iki farklı yöntem vardır. Sigorta bedelinin belli bir oranı veya önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden muafiyet sağlanır. Seçim yaptığın tenzili muafiyet türü, özel sağlık sigortası poliçesinde belirtilir. 

 • Eğer tenzili muafiyet türü, “oran” olarak belirlenirse sağlık harcaması belirlenen bu oranın altında kaldığı bir senaryoda sigorta şirketi ödeme yapmaz. Tenzili muafiyet hesaplama sonucu çıkan oran genellikle %2-3 arasında değişkenlik gösterir. Örneğin, muafiyet oranının %2 olarak belirlendiğini varsayalım. Bu durumda ödenecek miktar, toplam sigorta bedelinin %2’sinden fazlaysa ancak o zaman sigorta, ödeme yapacaktır.
 • Muafiyet bedeli, “net bir rakam” üzerinden de belirlenebilir. Aynı şekilde belirlenen bu net tutarın altında kalan harcamalar, sigorta şirketi tarafından karşılanmaz. Örneğin, 4.000 TL tutarında muafiyetli bir poliçen var. Bu durumda sigorta, hasar bedeli bu miktarı geçtiği takdirde devreye girer. Hasar bedeli, net tutarın altında kalırsa sigorta şirketi harcamalardan muaf tutulur.

Ayrıca bir de plana koymayı tercih edebileceğin gönüllü bir tenzili muafiyet sınırı vardır. Sağlık planında bahsi geçen gönüllü tenzili muafiyet ürünü, sigortalının seçimine bağlıdır ve yenileme döneminde değiştirilebilir. 

Özel Sağlık Sigortasında Tenzili Muafiyet Avantajları 

 • Gönüllü tenzili muafiyetli sağlık sigortası yaptırdığında belirlenen tenzili muafiyet oranına göre prim ödemelerini indirimli bir şekilde yapabilirsin. 
 • Poliçende belirtilen muafiyet oranı arttıkça sigorta primi düşer. Tenzili muafiyetli özel sağlık sigortası yaptırdığında düşük maliyetli sağlık harcamalarını cebinden karşılamayı kabul etmiş olursun. Böylece yüksek miktarlı harcamalara karşı kendini güvence altına alabilirsin. 
 • Eğer küçük miktarlar ödeyerek sık sık sağlık harcaması yapıyorsan tenzili muafiyet oranını düşük tutmak senin için avantajlı bir uygulama olacaktır. 
 • Küçük giderler için sigorta kullanmazsan poliçe yenileme döneminde ekstra indirimlerden faydalanabilirsin. Üstelik hasarsızlık indirimini de kaybetmemiş olursun.
 • Hasar talebinde bulunmadığı birikimli bonus avantajından da faydalanabilirsin. 

"En iyi özel sağlık sigortası hangisi?" öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Özel Sağlık Sigortasında Tenzili Muafiyet Neden Var? 

Tenzili muafiyet; “sigorta şirketini ufak hasar taleplerine karşı korumak amacıyla uygulanan bir güvenlik önlemi” olarak tanımlanabilir. Sigorta şirketlerinin üzerindeki gereksiz hasar talepleri ve masrafları azaldığı için tenzili muafiyet uygulaması sigorta şirketlerine büyük avantaj sağlar. Çünkü tenzili muafiyet sayesinde hasar talebinde bulunurken cebinden çıkacak miktarı da göz önünde bulundurur ve gereksiz sağlık harcamalarından kaçınırsın. Muafiyet türlerinden biri olan kaskoda muafiyet hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Özel Sağlık Sigortasında Tenzili Muafiyet Dezavantajları

Özel sağlık sigortasında tenzili muafiyet uygulamasının avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. 

 • Eğer özel sağlık sigortasındaki muafiyet limiti yüksek ise sağlıkla ilgili bir acil durumda birikimlerini harcamak zorunda kalabilirsin. 
 • Yüksek limitli ise poliçe için ödemen gereken miktar düşük olsa da hastanede ödemen gereken miktar fazla olabilir. Bu durumda sigorta şirketi sende masraflar için ödeme talep edebilir. Üstelik özel sağlık sigortası, muafiyet limiti karşılanmadan devreye girmeyeceği için senin için daha da maliyetli bir duruma yol açabilir. 

Tüm bu dezavantajlardan dolayı özel sağlık sigortası yaptırırken poliçede belirlenen şartlara dikkat etmek ve poliçeyi bu şartlara uygun olarak düzenlemek oldukça önemlidir. Ayrıca muafiyet uygulanan bir poliçe ise poliçede belirlenen limitlere de dikkat etmelisin çünkü hasar talebinde bulunduğunda masrafları ödemek durumunda kalabilirsin.

Özel Sağlık Sigortası ile Sağlığını Güvence Altına Al

Özel sağlık sigortanı Sigortam.net üzerinden yaptırırken olası risklere karşı kendini güvence altına alabilirsin. Özel sağlık sigortası yapan sigorta şirketlerinin tekliflerini tek tek incelemek yerine Sigortam.net altyapısı sayesinde onlarca fazla sigorta şirketinin teklifini birkaç adımda karşılaştırabilir, kendin için en uygun ve ucuz poliçeyi bulabilirsin. Bu konunun haricinde tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortası farkları hakkında bilgi alabilirsin. İletişim numaramızı arayarak 3 saniye gibi kısa bir sürede Sigorta Bilgi Hattımız ile görüşebilir, kafana takılan herhangi bir konu ile ilgili bilgi alabilirsin. 
 

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.