Trafik Sigortası Poliçesi Taşımak Zorunlu mu?


Zorunlu trafik sigortası adından da anlayabileceğimiz gibi yapılması zorunlu olan bir araç sigortası türüdür.

Zorunlu olan trafik sigortası, aynı zamanda trafikte bulunduğunuz sürece aracınızda da bulundurulması da şart olan sigorta belgesiydi. Üstelik yanınızda bulunmamasının cezai yaptırımları vardı. zorunlu olan bir araç sigortası türüdür.
Ancak yeni uygulamalarla trafik polisleri; araç bilgilerine bilgisayar ortamından ulaşabildiği ve trafik sigortası poliçenizin olup olmadığını görebildiği için bu uygulama ve yaptırımları ortadan kalktı.

Bu durumdan haberdar olmayan trafik polisleri de yok değil bu yüzden, her ihtimale karşı zorunlu trafik sigortası poliçenizi yanınızda bulundurmakta da elbette fayda var.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Trafik Çevirmesinde Kontrol Edilecek 3 Şey

Araç Ruhsatı
Ruhsati için aracınızın kimlik belgesidir diyebiliriz. Gösterilen ruhsat kullanılan araca ait değilse yahut ruhsat gösterilemiyorsa aracın ruhsatsız kullanıldığı manasına gelir. Bu hallerde trafik polisi aracı ruhsatsız kullandığınız için cezai yaptırım uygulayacaktır.

Ehliyet
Kişinin o aracı kullanmaya yetkisi olup olmadığını ispat edeceği belge ehliyettir. Ehliyetin olmaması ya da o anda yanınızda olmaması yine cezai yaptırım gerektiren bir durumdur.

Zorunlu Trafik Sigortası
Aracınızın herhangi bir sebeple ve herhangi bir durumda kazaya karışması halinde, bir diğer araca ya da kişilere vereceği zararı güvenceye almak için Trafik Yasası şartlarına göre yaptırılması zorunlu olan sigortadır. Çevirme esnasında bu belgenin yanınızda olması ya da trafik polisinin araç bilgilerinize internet ortamından ulaşabiliyor olması gerekir.

Zorunlu trafik sigortasının yaptırılmamış ya da yaptırıldığının ispat edilememesi durumu aynıdır. Her iki halde de aynı işleme tabii tutulursunuz. Zorunlu trafik sigortası hiç yaptırılmamış ya da yenilememesi yapılmamış da olsa, yeni bir poliçe düzenlenmemişse trafiğe çıkamazssınız.

Sigortam.net ile zorunlu trafik sigortası yaptırmak için zaman kaybetmeyin, olası çevirme anında trafik sigortası sorgulaması ile bilgilerinize kolayca ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak zorunlu trafik sigortası fiyatları arasında karşılaştırma yapabilir, avantajlı fiyatlarla sigortalanabilirsiniz.

Müşteri Yorumları